O nowotworach jamy ustnej...

W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia
Chociaż rozwijają się na naszych oczach, są łatwo dostępne badaniu to często pacjenci zbyt późno trafiają do lekarza, aby móc liczyć na pełne wyleczenie. Aż połowa chorych na raka jamy ustnej umiera w przeciągu 5 lat od zdiagnozowania choroby. Jak temu zapobiec, na co zwracać szczególną uwagę?
/ 29.06.2011 23:55
W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia

Kto jest bardziej zagrożony?

Podobnie jak w stanach, przednowotworowych, powstawaniu raków jamy ustnej sprzyjają palenie papierosów i używanie tytoniu, infekcje wirusami brodawczaka (szczególnie typy 16, 18 i 33), przewlekłe drażnienie fizyczne nabłonka oraz długotrwałe nadużywanie alkoholu. Ponadto nowotwór rozwija się częściej po 40 roku życia, predysponowani są mężczyźni.

Gdzie występuje?

Najczęściej, bo aż w 90% w jamie ustnej powstaje rak kolczystokomórkowy. Może lokalizować się w każdej części jamy ustnej, ale najczęściej zajęta jest czerwień wargi, dno jamy ustnej, boczne brzegi języka oraz policzki. Jeśli chodzi o raka płaskonabłonkowego to zwykle zajmuje on przejście błony śluzowej w skórę wargi dolnej.

Przeczytaj: Kiedy mówimy o stanach przednowotworowych jamy ustnej?

Rak wargi dolnej

Stanowi 70% raków jamy ustnej, najczęściej u mężczyzn palących papierosy po 50 r.ż. Objawia się, jako tarczka lub nadżerka pokryta strupem, zwykle zmiana jest niebolesna. Gdy rak jest zaawansowany mogą się tworzyć owrzodzenia zawierające masę martwiczą. Rzadko daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Rak dna jamy ustnej

Przypomina guzka o brodawkowatej powierzchni lub pełzającego owrzodzenia. Zazwyczaj lokalizuje się w miejscu przejścia błony śluzowej wyrostka zębodołowego w dno jamy ustnej. Może naciekać język i powierzchnię językową wyrostka zębodołowego. W 60% przypadków, w momencie rozpoznania zajmuje węzły chłonne.

Rak języka

Zwykle rozwija się na podłożu leukoplakii , w 85% powstaje u palaczy tytoniu. Szczególnie duże znaczenie odgrywają w tym nowotworze przewlekłe urazy. Zmiana ma charakter owrzodzenia, umiejscawia się na grzbiecie języka. Może naciekać dno jamy ustnej i żuchwę.

Rak dziąsła

Najczęściej dotyczy dziąseł zębów trzonowych żuchwy. Ma postać niebolesnego guzka, stopniowo powiększającego się lub owrzodzenia o wałowatych brzegach. Powstaje zwykle na podłożu leukoplakii lub odleżyny będącej wynikiem złego dopasowania protetycznego.

Leczenie

W przypadkach, gdy pacjent nie doświadcza bólu w wyniku nowotworu zmiana zostaje późno wykryta i przez to skuteczność leczenia jest niska. Leczenie chirurgiczne wspomagane radioterapią i chemioterapią zwykle zapewnia pięcioletnie przeżycie w 40% raków podstawy języka, jednak tylko w 20% przypadków z przerzutami do węzłów chłonnych. Natomiast wczesne stadia choroby gwarantują 90% pięcioletniego przeżycia. Dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja śluzówki jamy ustnej i zgłaszanie dłużej utrzymujących się zmian w jej obrębie.

Polecamy: Objawy w jamie ustnej, a przyczyna gdzie indziej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA