Czym jest miesiączka?
Pierwszym etapem obalania stereotypów na temat menstruacji jest poznanie prawdy o tym zjawisku. Widoczne krwawienie jest wynikiem wielu procesów zachodzących w organizmie kobiety. Pojawia się ono wtedy, kiedy jajeczko produkowane przez jajniki nie zostaje zapłodnione, czyli kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę. Wtedy błona śluzowa, w której jajeczko miało być zagnieżdżone, złuszcza się, na skutek pękania małych naczyń tuż nad mięśniem macicy. Złuszczona błona śluzowa wraz z krwią zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę i to właśnie nazywamy potocznie okresem.
Skąd biorą się wahania nastrojów?
Oczywiście w całym procesie czynny udział biorą hormony. Na samopoczucie kobiety wpływają głównie estrogeny i progesteron. Na przykład najpierw zwiększenie a potem szybkie obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu przed menstruacją może powodować rozdrażnienie i wahania nastroju. Warto jednak pamiętać, że nie tylko hormony mogą wpływać na samopoczucie. Nawet w zwykły dzień czujemy się gorzej, jeżeli musimy zrezygnować z czegoś, co lubimy.
Mity na temat miesiączki
Wśród kobiet krąży wiele mitów na temat menstruacji. Poniżej obalamy sześć najpopularniejszych.
Nie uprawiaj sportu
Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość łagodzenia dolegliwości. Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne będą na przykład specjalnie dostosowane pozycje jogi.
Polecamy też: Tampon czy podpaska?
Zapomnij o kąpieli
Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pójściem na basen, zabezpiecz się tamponem i zadbaj o równowagę flory bakteryjnej pochwy, np. dzięki stosowaniu probiotyku w tamponie.
Żadnych tabletek przeciwbólowych
To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.
Zapomnij o wygodzie – szczególnie nocą
Wygodę, swobodę ruchu i dyskrecję zapewniają nam tampony, ale niektóre z nas wciąż mają opory przed ich używaniem. Tymczasem nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ich stosowanie, jeżeli przestrzega się zaleceń producenta. Nie ma też przeciwwskazań do aplikacji tamponów na noc. Dzięki temu możemy uniknąć zabrudzenia bielizny i pościeli, które powodują przesunięcia podpasek. Trzeba tylko pamiętać o wymianie tamponu zaraz po przebudzeniu. Teraz dostępne są również tampony z probiotykiem, które zapewniają nie tylko wygodę, ale też chronią miejsca intymne.
Nie idź do fryzjera
Mit ten pokutuje od lat, ale tak naprawdę nigdy nie został potwierdzony. Styliści fryzur mówią, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie u kobiet, nie wpływają w żaden sposób na strukturę włosów i ich kondycję. Nie ma więc obaw przed koloryzacją czy ścięciem. Ważne są przede wszystkim umiejętności samego fryzjera.
Nie opalaj się
Nie ma żadnych przeciwwskazań przed leżeniem się na słońcu. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny. Jedynie w czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się, żeby zapobiegać ewentualnym krwotokom.
Przeczytaj: Domowe sposoby na PMS
Źródło: Informacja prasowa / ab
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!