Sine i blade palce mogą świadczyć o chorobie Raynauda. Nie zawsze problem samoistnie ustępuje

choroba Raynauda fot. Adobe Stock, yolya_ilyasova
Choroba Raynauda (objaw Raynauda) to napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp. Objawia się zaczerwienieniem i sinieniem dłoni oraz ich drętwieniem i bólem. Leczenie jest zachowawcze. Stosuje się fizykoterapię oraz unikanie czynników wywołujących objaw.
/ 15.09.2022 12:06
choroba Raynauda fot. Adobe Stock, yolya_ilyasova

Spis treści:

 1. Choroba Raynauda – co to jest?
 2. Choroba i zespół Raynauda a objaw Raynauda
 3. Objawy choroby Raynauda
 4. Przyczyny choroby Raynauda
 5. Przyczyny wtórnego objawu Raynauda (zespołu)
 6. Leczenie choroby Raynauda
 7. Fizykoterapia
 8. Jak zapobiegać?

Choroba Raynauda – co to jest?

Choroba Raynauda to schorzenie polegające na gwałtownym skurczu naczyń krwionośnych pod wpływem różnych czynników, takich jak zimno, stres czy silne emocje lub niektóre leki, albo bez wyraźnej przyczyny, napadowo i w najmniej oczekiwanej chwili. W rezultacie dochodzi do charakterystycznego zasinienia i zblednięcia odstających części ciała, np. rąk, małżowin usznych, stóp.

Choroba i zespół Raynauda a objaw Raynauda

Choroba Raynauda jest pierwotną, czyli niewynikającą z żadnej choroby postacią objawu Raynauda. Oprócz choroby Raynauda wyróżnia się wtórny objaw Raynauda (tzw. zespół Raynauda) występujący w przebiegu innych chorób, głównie reumatycznych. Niektórzy stosują też określenie młodzieńczego objawu Raynauda, który rozwija się głównie u dziewcząt w okresie dojrzewania. 

Objawy choroby Raynauda. Diagnostyka

Choroba Raynauda objawia się zmianami w obszarach ciała, które są najdalej wysunięte, tj. na dłoniach, małżowinach usznych, nosie, rzadziej na stopach i języku. Po szybkim skurczu naczyń krwionośnych dochodzi do zblednięcia skóry wspomnianych wyżej okolic, a następnie zasinieniu i ich zaczerwienieniu. Towarzyszy temu mrowienie, pieczenie i ból.

W większości przypadków objaw Raynauda ograniczony jest do zaczerwienienia i bólu palców, zaś u niektórych osób może on powodować owrzodzenie rąk, a nawet martwicę palców.

choroba raynauda objawy
fot. Palce w chorobie Raynauda/Adobe Stock, twinschoice

Schorzenie rozpoznaje się na podstawie objawów oraz wyniku kapilaroskopii. Badanie to polega na ocenie przepływu krwi przez drobne naczynia włosowate palców dłoni (w wałach paznokciowych). Można też wykonać próbę prowokacyjną, polegającą na zanurzeniu dłoni w zimnej wodzie.

Przyczyny choroby Raynauda

Jak dotąd medycynie nie udało się ustalić dokładnej przyczyny powstawania choroby Raynauda. U osób z tym schorzeniem stwierdza się zwiększoną ilość receptorów dla neuroprzekaźnika noradrenaliny. Szacuje się, że objaw Raynauda występuje u 3-4% populacji ludzkiej, najczęściej u mieszkańców chłodnego klimatu.

Choroba Raynauda występuje częściej u kobiet (4-9 razy częściej niż mężczyźni). Do grupy ryzyka należą zwłaszcza młode kobiety, które często cechuje niskie ciśnienie krwi. Pod wpływem silnych emocji, chłodnego powietrza lub wody pojawiają się charakterystyczne objawy.

Przyczyny objawu Raynauda (wtórnego)

Wtórna postać objawu Raynauda (tzw. zespół Raynauda) występuje w przebiegu wielu chorób, głównie reumatycznych. Często jest jedynym objawem, który wyprzedza o kilka lat ujawnienie się reumatoidalnego zapalenia stawów, twardziny lub tocznia.

Wtórny zespół Raynauda może towarzyszyć takim schorzeniom jak: 

 • choroby naczyń krwionośnych (miażdżyca, choroby autoimmunologiczne),
 • choroby krwi (szpiczak, białaczki),
 • choroby nerwów obwodowych (zespół cieśni nadgarstka),
 • w zakażeniach wirusami zapalenia wątroby B i C.

Praca, która wymaga narażenia rąk na wibracje czy zimno, może wiązać się z wywołaniem napadów objawu Raynauda. U osób stosujących niektóre leki (doustną antykoncepcję, beta-blokery, interferon) objaw Raynauda może rozwinąć się jako skutek uboczny farmakoterapii.

Leczenie objawu Raynauda

Leczenie choroby Raynauda polega na zapobieganiu wystąpienia objawu. W tym celu stosuje się zmianę stylu życia oraz fizykoterapię. U chorych, u których te metody nie zdają egzaminu, a objawy są bardzo nasilone, konieczne jest leczenie farmakologiczne. Przyjmuje się leki rozszerzające tętnice, takie jak azotany (nitroglicerynę w maści) lub blokery kanału wapniowego (nifedypinę, amlodypinę) oraz leki blokujące receptor alfa (alfa-blokery). 

Jeśli objaw Raynauda wynika z konkretnej choroby, podstawą leczenia jest usunięcie przyczyny, czyli leczenie schorzenia podstawowego.

Fizykoterapia w leczeniu choroby Raynauda

Fizykoterapia jest ważną formą leczenia choroby Raynauda, której celem jest zapobieganie wystąpieniu objawów. Fizjoterapeuta może zastosować różne techniki, które poprawią przepływ krwi, transport składników odżywczych, zmniejszą dolegliwości bólowe i rozluźnią mięśnie.

Jak zapobiegać wystąpieniu objawu Raynauda?

Chorzy z objawem Raynauda muszą mieć świadomość, na czym polega ta przypadłość, oraz powinni unikać czynników ją wywołujących. Należy zaprzestać palenia tytoniu, wystrzegać się zimnej wody, działania zimnego powietrza i picia chłodnych napojów, nie stosować leków zwężających naczynia krwionośne, kofeiny i doustnej antykoncepcji. U osób bardzo młodych ta przypadłość najczęściej ustępuje samoistnie po okresie dojrzewania.

Czytaj także:
Masz sine paznokcie? Prosty test odpowie, czy przyczyną jest choroba
Masz ciągle zimne stopy? Sprawdź, co może być przyczyną
Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie
10 domowych sposobów na drętwienie rąk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Rabat 30% przy zakupie min. 2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-30% przy zakupie min. 2 sztuk
Online
Stacjonarnie

Rabat 30% przy zakupie min. 2 sztuk (z wyłączeniem kolekcji Pure Vibrance). Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na eolsen.pl. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 250 zł
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 250 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.intimissimi.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na całą ofertę sklepu
-20% na całą ofertę sklepu
20% rabatu na wszystkie produk... więcej»
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
+
-20% na całą ofertę sklepu
Online

20% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione z wyłączeniem marki HKliving. Oferta dostępna na dutchhouse.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 389,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 311,99 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
REKLAMA