Zanim zaczniesz się odchudzać oblicz swój wskaźnik BMI

Operacja bariatryczna – sposób na odchudzanie

Operacje bariatryczne to inaczej tzw. operacyjne leczenie otyłości. Zabiegi te nie powodują natychmiastowego zmniejszenia masy ciała ani błyskawicznego modelowania sylwetki. Jednak dzięki zmniejszeniu żołądka pomagają pacjentom schudnąć.
/ 20.12.2010 12:13
Zanim zaczniesz się odchudzać oblicz swój wskaźnik BMI

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem otyłości. Operacje bariatryczne wykonywane są po to, aby ktoś z patologiczną otyłością mógł mniej jeść a tym samym miał szansę schudnąć. Oczywiście operacja jest ostatecznością. Najpierw podejmuje się próby odchudzania bardziej klasycznymi metodami, takimi jak wysiłek fizyczny czy dieta.

Jednak zdarza się, że metody te zawodzą, zwłaszcza u osób z bardzo dużą otyłością. Nie można zapominać, że zbyt duża masa ciała to nie tylko niekorzystny efekt kosmetyczny, ale także obciążenie dla całego organizmu. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca, schorzeń stawów i kręgosłupa, a także stłuszczenia wątroby. Odchudzać trzeba się nie tylko dla sylwetki, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Zobacz także: Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?

Zmniejszenie żołądka

Najczęściej osoby, które są bardzo otyłe, po prostu bardzo dużo jedzą, brak wysiłku fizycznego jest tutaj elementem pobocznym. Żołądek przyzwyczajony do dużych ilości pokarmu nadmiernie się rozciąga, w wyniku czego człowiek jest ciągle głodny. Operacje bariatryczne mają za zadanie zmniejszyć operacyjnie pojemność żołądka, dzięki czemu przyjmie on mniej pokarmu.

Przy mniejszym żołądku człowiek szybciej jest nasycony, co niewątpliwie pomaga mu mniej jeść, a tym samym schudnąć. Mniejsza powierzchnia żołądka sprawi także, że zmniejsza się powierzchnia wchłaniania składników odżywczych.

W zależności od rodzaju operacji bariatrycznej pojemność żołądka jest zmniejszana poprzez jego resekcję oraz następcze podpięcie pętli jelitowej do żołądka lub poprzez zakładanie specjalnych opasek na żołądek. Coraz więcej operacji bariatrycznych wykonuje się obecnie metodami laparoskopowymi, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Pomoc w schudnięciu

Operacyjne leczenie otyłości nie daje pewności na schudnięcie. To jest tylko pomoc, ale aby osiągnąć sukces trzeba dodatkowo mieć bardzo silną wolę i motywację. Operacja bariatryczna nic nie pomoże, jeżeli człowiek będzie nadal cały czas się objadał. Często jedzenie to nie tylko kwestia głodu, ale także pewnych uwarunkowań i przyzwyczajeń. Walka otyłością to często walka ze sobą i zazwyczaj nie jest ona łatwa.

Zobacz także: Otyłość - gdzie dieta nie może, tam chirurg...

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!