Operacje klatki piersiowej – przewodnik

Ciało /fot.Fotolia fot. Fotolia
Operacje klatki piersiowej to domena torakochirurgów. Najczęściej wykonują oni zabiegi na płucach, ale w zakres ich obowiązków wchodzą także operacje przełyku i opłucnej.
/ 29.05.2012 12:21
Ciało /fot.Fotolia fot. Fotolia

Czym zajmuje się torakochirurgia?

Torakochirurgia to dziedzina zajmująca się leczeniem operacyjnym chorób klatki piersiowej – zarówno jej układu kostnego, jak i narządów wewnętrznych. Wyjątek stanowi serce, którego leczeniem zajmują się kardiochirurdzy. Praca torakochirurga najczęściej kojarzy się z operacjami płuc.

Sprawdź: Praca chirurga klatki piersiowej

Na czym polega wideotorakoskopia?

Ta trudna nazwa wymaga dla wielu wyjaśnienia. Wideotorakoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu kamery do wnętrza klatki piersiowej w celu zobaczenia na ekranie monitora organów wewnętrznych. Kamera dostaje się do klatki piersiowej poprzez otwór wykonany przez nacięcie w miejscu międzyżebrza. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Sprawdź: Zastosowanie wideotorakoskopii

Operacja raka płuca

Leczenie operacyjne raka płuca daje szansę na trwałe wyleczenie nowotworu. W Polsce rzadko wykonuje się zabieg wycięcia raka płuca, ponieważ zazwyczaj choroba diagnozowana jest w bardzo zaawansowanym stadium choroby, nie dającym szans na wyleczenie. Jeżeli jednak wielkość guza pozwala na wykonanie operacji, konieczne jest określenie rodzaju raka. Do operacji najlepiej kwalifikuje się rak niedrobnokomórkowy.

Sprawdź: Jak wygląda operacja resekcji raka płuca?

Leczenie operacyjne przerzutów do płuc

Płuca są bardzo podatne na nowotwory. Nie tylko same chorują na wiele rodzajów pierwotnych nowotworów, ale także z łatwością przyjmują przerzuty z nowotworów innych narządów. Komórki nowotworowe rozsiewają się drogą krwi lub chłonki. Przerzuty do płuc bardzo często są bezobjawowe lub dają niewielkie objawy w postaci kaszlu, duszności, krwioplucia i nawracających zapaleń płuc. Podjęcie decyzji o operacji przerzutów w płucach wymaga spełnienia odpowiednich kryteriów.

Sprawdź: Czy można operować przerzuty do płuc?

Leczenie odmy samoistnej

Odma to obecność powietrza w jamie opłucnowej. W warunkach fizjologicznych między jednym a drugim listkiem opłucnej znajduje się jedynie niewielka ilość płynu surowiczego. Dostanie się nawet najmniejszej ilości powietrza między listki opłucnej powoduje ich rozklejenie i ucisk na płuco. Zmniejsza się wtedy wydolność oddechowa, a stan taki może być zagrożeniem dla życia. Najczęstszym rodzajem odmy jest odma samoistna, która powstaje poprzez pękanie rozedmowych pęcherzyków płucnych.

Sprawdź: Jakie są sposoby leczenia odmy samoistnej?

Leczenie operacyjne chorób przełyku

Przez klatkę piersiową przechodzi przełyk. Choć należy on do przewodu pokarmowego, a leczeniem farmakologicznym chorób przełyku zajmują się głównie interniści i gastroenterolodzy, to operacje przełyku wykonywane są przez chirurgów klatki piersiowej. Interwencji chirurgicznej wymagają najczęściej uszkodzenia przełyku, tj. perforacja przełyku oraz choroby nowotworowe.

Sprawdź: Jakie operacje wykonuje się w chorobach przełyku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA