Diagnostyka bólu w klatce piersiowej wymaga, oprócz badania przedmiotowego, dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Są jednak pewne cechy, które pozwalają przypuszczać, jaka jest możliwa przyczyna bólu oraz czy powinniśmy reagować natychmiast, czy spokojnie udać się do lekarza na badanie.
Zobacz też: Czym jest tamponada serca?
Dławica piersiowa
Ból zlokalizowany za mostkiem o charakterze gniotącym, ściskającym, promieniujący do szyi, żuchwy, ramion, łokci lub nadbrzusza może świadczyć o dławicy piersiowej, czyli o przejściowym niedokrwieniu serca. Taki ból najczęściej występuje po wysiłku fizycznym, stresie emocjonalnym, po zjedzeniu obfitego posiłku lub po ekspozycji na zimne powietrze.
Postępowanie: w przypadku wystąpienia takiego bólu najlepiej zaprzestać wysiłku. Zaleca się odpoczynek w komfortowych warunkach, najlepiej w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Jeśli ktoś miał już wcześniej podobne objawy i otrzymał od swojego lekarza nitroglicerynę, powinien ją w tym momencie przyjąć.
Zawał mięśnia sercowego
Jeśli ból o takim charakterze trwa powyżej 20 minut i towarzyszą mu objawy, takie jak: duszność, poty, osłabienie, nudności lub wymioty, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z zawałem (martwicą) mięśnia sercowego.
Postępowanie: chorego należy usadzić w pozycji półsiedzącej, tak aby jego tułów był lekko podwyższony, i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Przez cały czas należy kontrolować podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego – bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania. W tym celu należy rozluźnić krępujące go części garderoby (krawat, guziki w koszuli). Postarajmy się też uspokoić chorego – zawałowi serca towarzyszy zwykle silny niepokój, który jeszcze bardziej pogarsza stan poszkodowanego.
Jeśli chory nie oddycha należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową (powszechnie określaną jako sztuczne oddychanie).
Dowiedz się więcej: Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową?
Rozwarstwienie ścian aorty
Ból zlokalizowany na przedniej ścianie klatki piersiowej, promieniujący do okolicy międzyłopatkowej lub lędźwiowej, który pojawił się nagle, jest niezwykle silny, „rozdzierający” najprawdopodobniej świadczy o rozwarstwieniu ściany aorty. To niezwykle niebezpieczna sytuacja.
Postępowanie: jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja wymagająca natychmiastowego wezwania zespołu ratownictwa medycznego.
Podrażnienie opłucnej
Ból o charakterze ostrym, kłującym może wynikać z chorób lub podrażnienia opłucnej czy osierdzia, nasila się on najczęściej na głębokim wdechu oraz przy kaszlu.
Postępowanie: należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyn tych dolegliwości.
Zobacz też: Kołatanie serca - czy to coś groźnego?
Ból kostno-stawowy
Często z dławicą piersiową mylony jest ból kostno-stawowy wywołany zapaleniem stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych. Jest on najczęściej zlokalizowany w okolicy przedniej klatki piersiowej, nasila się przy ruchach klatki, szczególnie w czasie kaszlu lub przy dotykaniu klatki piersiowej. Ból ten może mieć charakter ostry lub gniotący.
Postępowanie: nie jest to stan wymagający natychmiastowego postępowania. W leczeniu stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!