Pigułki nieszczęścia – gdy lekarstwa zaczynają szkodzić…

Niewątpliwie podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek / fot. Fotolia
Lekomania jest niebezpieczna nie tylko z uwagi na toksyczne działanie dużych dawek zażywanych preparatów. Często zapominamy, że zażywane leki wchodzą w liczne, często niebezpieczne interakcje, nie tylko z innymi specyfikami, ale nawet ziołami, a przede wszystkim alkoholem. Zobacz jakie efekty może wywołać łączenie najczęściej nadużywanych leków.
/ 25.11.2011 11:34
Niewątpliwie podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek / fot. Fotolia

Co najczęściej nadużywamy?

Leki antydepresyjne, nasenne i przeciwlękowe – to najczęściej uzależniające specyfiki. Większość z nich stosowana jest nie tylko dla ich terapeutycznego działania, ale również ze względu na działanie narkotyczne, jakie wywołują w odpowiednio dużych dawkach. Osoby, bojące się uzależniającego działania antydepresantów przeważnie sięgają po słabsze ziołowe zamienniki, nie wiedząc jednak o fatalnych w skutkach interakcjach, jakie wywołują.

Polecamy: Przyjmowanie leków – co zrobić, żeby było bezpieczne?

Ziołowe leki na uspokojenie

Osoby nadużywające ziołowych preparatów na uspokojenie powinny szczególnie uważać. Będący ich podstawowym składnikiem dziurawiec obniża skuteczność bardzo wielu leków.  Najgroźniejsze skutki uboczne powoduje jednoczesne stosowanie dziurawca, leków przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.  Dziurawiec negatywnie wpływa na terapeutyczne działanie tych preparatów. W efekcie pacjenci sięgają po kolejną dawkę, niebezpiecznie zwiększając stężenie  leku we krwi, co powodować może silne zatrucia, a nawet śmierć. Dziurawiec osłabia dodatkowo działanie tabletek antykoncepcyjnych i leków przeciwzakrzepowych. Popijanie warfaryny lub digoksyny, stosowanych w leczeniu kardiologicznym, wyciągiem z dziurawca może w szybkim czasie doprowadzić nas do zawału.

Leki nasenne i przeciwlękowe

Benzodiazepiny stanowią jedne z najczęściej nadużywanych leków. Te substancje o działaniu antydepresyjnym występują najczęściej w formie specyfików nasennych i przeciwlękowych.  Wchodzą one w silną interakcje zarówno z innymi lekami, jak i alkoholem, mogąc doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci. Benzodiazepiny wzmacniają także działanie innych leków nasennych. Łączenie tej grupy leków z lekami przeciwdrgawkowymi zawierającymi kwas walproinowy może skutkować wystąpieniem psychoz.

Warto przeczytać: Czy leki ziołowe są bezpieczne?

Barbiturany

Barbiturany to grupa leków o działaniu nasennym i uspokajającym, stosowana tak w lekach  nasennych, jak i przez osoby oczekujące poza medycznych efektów działania tych specyfików. Silne uzależnienie psychiczne i fizyczne to nie jedyne przykre konsekwencje niekontrowanego stosowania leków z tej grupy. 

Szczególnie groźne jest łączenie barbituranów z alkoholem. Zwiększa to znacznie siłę działania obu substancji prowadząc do zapaści oddechowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA