kkobieta drapie się fot. Adobe Stock

Początkowe stadium świerzbu - jak je rozpoznać?

To jedna z tych chorób, które naprawdę trudno się leczy. Terapia wymaga dokładności i dyscypliny. Warto ją zacząć jak najwcześniej, dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie świerzbu w początkowym stadium.
Agnieszka Czechowska / 30.09.2018 23:26
kkobieta drapie się fot. Adobe Stock

Choroba ta towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei), który ją wywołuje, to maleńki pasożyt z rodziny roztoczy. Ma zaledwie 0,4 milimetra. Wydaje ci się, że to mało? A jeśli powiemy ci, że mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów świerzbowiec potrafi zostawić w ludzkim ciele półtora miliona jaj w 3 miesiące? Sprawa od razu nabiera powagi... Aby mu na to nie pozwolić, trzeba rozpoznać objawy świerzbu w początkowym stadium.

Objawy świerzbu w początkowym stadium

Pierwsze objawy świerzbu pojawiają się 2 -3 tygodnie od zarażenia i są reakcją na świerzbowca, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze i składa w nich jajeczka. Zwykle są to:

  • świąd skóry – nasilający się w nocy i po kąpieli (w wyniku rozgrzania ciała),
  • kłopoty ze snem (z powodu nasilającego się w nocy świądu),
  • wysypka w postaci grudek i pęcherzyków umiejscowiona głównie na dłoniach, łokciach, pod pachami, u kobiet - pod biustem, u mężczyzn - na narządach płciowych.

Diagnozowanie świerzbu w początkowym stadium

Opiera się ono przede wszystkim na wywiadzie. Jeśli ktoś z najbliższych pacjenta ma podobne objawy (silny świąd i wysypkę), lekarz będzie podejrzewał świerzb. Jeżeli dodatkowo na podrażnionej pokrytej wysypką skórze są  przeczosy (otarcia naskórka powstałe w wyniku drapania), diagnoza jest prawie pewna.

Leczenie świerzbu w początkowym stadium

W leczeniu świerzbu stosuje się miejscowo środki przeciwświerzbowe (permetrynę, preparaty siarki) - nakłada się je na całe ciało z wyjątkiem głowy. Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy. Ważne jest również wypranie obrań i całej bielizny pościelowej oraz ręczników w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 st. C) lub przetrzymanie ich w workach foliowych przez 3 dni (świerzbowiec ginie poza organizmem ludzkim w ciągu 72 godzin).

Przeczytaj także:
Czy powinniśmy bać się świerzbu norweskiego?
Jakie są najlepsze domowe sposoby na świerzb?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)