Półpasiec czasem nazywany jest kuzynem ospy, ponieważ obie te choroby wywołuje ten sam wirus (herpes virus varicella). Na schorzenie to zapadają osoby, które w przeszłości przeszły ospę i z jakichś powodów wirus ukryty w ich zwojach nerwowych powtórnie się aktywował. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Najczęstsze jest to osłabienie organizmu spowodowane inną chorobą lub stresem.
Leczenie półpaśca polega niemal wyłącznie na podawaniu leków przeciwbólowych, czasem także antywirusowych i kortykosteroidów. W niektórych sytuacjach jednak na przeleczeniu się nie kończy i półpaścowi towarzyszą powikłania. Warto wiedzieć, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę.
Półpasiec - powikłania po chorobie
Powikłania po półpaścu zdarzają się rzadko, chyba że mamy pecha i przytrafi nam się któraś z niebezpiecznych postaci tej choroby:
- Półpasiec oczny - zmiany półpaścowe atakują spojówkę i rogówkę. Niestety ten rodzaj półpaśca często kończy się powikłaniami w postaci problemów z oczami (może np. skończyć się opadaniem powieki, zapaleniem siatkówki, a w skrajnych przypadkach – ślepotą). Dlatego właśnie oczna postać półpaśca powinna być leczona przez okulistę (konieczne są częste wizyty w gabinecie specjalisty).
- Półpasiec uszny - dotyczy małżowiny i wewnętrznych struktur ucha. Jego powikłaniem bywa przytępienie słuchu. W żadnych przypadkach powoduje tzw. zespół Ramseya Hunta, dla którego charakterystyczne są obwodowe porażenie nerwu twarzowego, przewlekłe bóle uszu, głowy, zaburzenia równowagi.
- Półpasiec narządów płciowych - wysypka pojawia się w na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych.
- Półpasiec krwotoczny - charakterystyczne dla niego są zmiany skórne o charakterze wybroczyn.
- Półpasiec zgorzelinowy - powoduje trudno gojące się owrzodzenia.
Powikłania neurologiczne
Półpasiec nawet w łagodnej formie niekiedy kończy się powikłaniami o charakterze neurologicznym. Są to:
- Świąd postherpetyczny - świąd skóry utrzymujący się kilka miesięcy po ustąpieniu objawów choroby.
- Neuralgia postherpetyczna - ból tej części ciała, w której leży zainfekowany nerw. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet latami i trudno je zwalczyć.
- Zapalenie mózgu - to bardzo rzadkie powikłanie półpaśca. Najczęściej dochodzi do niego kilka dni po pojawieniu się wysypki. Objawy: majaczenia, bóle głowy, zaburzenia czucia, gorączka, drgawki. W przypadku zapalenia mózgu konieczne jest leczenie szpitalne.
- Zapalenie rdzenia kręgowego - najczęściej jest powikłaniem półpaśca piersiowego. Jego objawem jest niedowład części ciała zajętej wysypką. Wymaga leczenia szpitalnego!
- Udar mózgu - najczęściej jest powikłaniem półpaśca ocznego. Występuje u osób z bardzo obniżona odpornością (np. cierpiących na AIDS). Jego objawy pojawiają się ok. 2 miesięcy od momentu pojawienia się objawów półpaśca. To najniebezpieczniejsze powikłanie tej choroby. Aż 25 proc. osób, które mają udar mózgu umiera. Objawy udaru to: zaburzenia mowy, niedowłady (zwykle występują symetrycznie, po tej samej stronie ciała, obejmują np. prawą rękę, prawą nogę i prawy kącik ust). W przypadku podejrzenia udaru mózgu trzeba jak najszybciej przewieźć chorego do szpitala!
Powikłania półpaśca u mężczyzn
Półpasiec "nie odróżnia płci". Tak samo często dotyka kobiet jak i mężczyzn. Nie ma także powikłań, które częściej dotykałyby którąś z płci.
Zobacz też:
Półpasiec - bliski kuzyn ospy. Czy grozi także dziecku?
Dlaczego półpasiec boli? Bierzemy pod lupę jego objawy i sprawdzamy, jak go rozpoznać
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!