Jak rozpoznać zapalenie spojówek - objawy, leczenie, krople do oczu

Zapalenie spojówek fot. Adobe Stock
Zapalenie spojówek jest powszechną dolegliwością. Pierwsze objawy to pieczenie i łzawienie oczu. Po kilku godzinach pojawia się jeszcze wrażenie piasku pod powiekami i światłowstręt.
Agnieszka Czechowska / 05.02.2020 12:12
Zapalenie spojówek fot. Adobe Stock

Zapalenie spojówek należy do jednej z najczęstszych chorób okulistycznych. I choć nie jest poważna, wymaga odpowiedniego leczenia.

Spis treści:

  1. Na czym polega zapalenie spojówek?
  2. Zapalenie spojówek - objawy
  3. Przyczyny zapalenia spojówek
  4. Leczenie zapalenia spojówek
  5. Zapalenie spojówek u dziecka

Na czym polega zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to infekcja błony śluzowej oka. Może być wywołana przez wirusy, bakterie, grzyby albo być reakcją alergiczną. Zapalenie spojówek może też być wywołane zespołem suchego oka lub środkami chemicznymi (więcej o rodzajach zapalenia spojówek).

Infekcja może się pojawić, gdy dojdzie do podrażnienia oka dymem papierosowym, suchym powietrzem, kurzem albo gdy zatrzemy oko. U alergików zapalenie spojówek często wywołuje kontakt z alergenem - sierścią zwierząt, pyłkami roślin itp.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek są wyjątkowo nieprzyjemne, ale dość łatwe do rozpoznania. Pojawia się:

  • pieczenie oczu,
  • swędzenie,
  • kłucie pod powiekami,
  • uczucie piachu pod powiekami
  • światłowstręt,
  • łzawienie oczu.

Spojówki stają się czerwone, obrzękłe. W worku spojówkowym gromadzi się wydzielina, która może sklejać powieki.

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy, bakterie, alergeny, a także czynniki mechaniczne lub chemiczne. Rozróżniamy:

  • Proste zapalenie spojówek - mogą je spowodować: długotrwałe przesiadywanie przed monitorem, kurz, stosowanie szkieł kontaktowych, dym, przewlekły brak snu.
  • Bakteryjne zapalenie spojówek - najczęściej wywołują je gronkowce, paciorkowce, czasem bakterie  Haemophilus duplex i triplex. Choroba powoduje bardzo nasilone objawy, m.in. krwawe wybroczyny pod górna powieką. Może pojawić się również duża ilość ropnej wydzieliny.
  • Wirusowe zapalenie spojówek – zwykle spowodowane jest przez adenowirusy, które wywołują również przeziębienie. Charakterystyczne dla takiej infekcji jest to, że najpierw pojawia się ona w jednym oku, a dopiero później przenosi się na drugie. Wydzielina z oka jest wodnista, spojówki swędzą, są przekrwione.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – połączone jest z uczuleniem, np. na kurz, sierść, pyłki. Objawy to obrzęk powiek i ich świąd. Niekiedy pojawia się  biała wydzielina z oczu. Zapaleniu spojówek towarzyszyć może katar sienny.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek uzależnione jest od tego, co je wywołało. Zawsze jednak ulgę przynosi przepłukanie oka solą fizjologiczną lub tzw. sztucznymi łzami. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek stosuje się krople przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające. Można je kupić bez recepty.

Krople na zapalenie spojówek

Krople na zapalenie spojówek to podstawa leczenia tej choroby (zobacz, jak prawidłowo zakraplać oczy). W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki w kroplach (lub maściach). W leczeniu zapalenia wirusowego spojówek stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające  (np. Floxal, Sulfacetamidum). Lecząc zapalenie alergiczne, należy sięgnąć po leki antyhistaminowe w kroplach (np. Rhinophenazol, Cusicrom).

Leczeniem zapalenia spojówek powinien zająć się okulista, jeśli jednak mamy kłopot z dostaniem się na wizytę, leki wypisać może również lekarz rodzinny.

Ulgę przyniosą też domowe sposoby na zapalenie spojówek, jak kompresy z mleka czy okłady z lodu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dzieci zdarza się dość często i zwykle połączone jest z przeziębieniem (wywołują je te same wirusy). Objawy zwykle są mocno nasilone. Pojawia się ropna wydzielina, która skleja powieki, bóle oka, przekrwienie spojówek, gorączka.

Na własną rękę możesz jedynie przemywać dziecku oczy solą fizjologiczną (nie rumiankiem, bo może wywoływać uczulenie!). Konieczna jest wizyta u lekarza (najlepiej okulisty), który potwierdzi, jaki charakter ma infekcja (czy konieczne jest podanie antybiotyku, czy wystarczą leki przeciwzapalne).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.04.2018.

Więcej o chorobach oczu i wzroku:Zaćma - objawy i leczenie. Jak wykryć tę chorobę oczu?Na czym polega daltonizm i kto jest na niego narażony?Zespół Sjögrena - na czym polega, objawy, leczeniePlamka na oku - co oznacza i czy jest zagrożeniem dla wzroku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA