Przerost prostaty – jak go zdiagnozować?

Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia
Przerost prostaty to choroba dotycząca ponad 2 milionów polskich mężczyzn. Co drugi z nich zgłasza się do lekarza z powodu niegroźnych, ale bardzo uciążliwych objawów. Jakie są objawy rozrostu prostaty?
/ 01.09.2011 10:35
Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia

Kogo dotyczy przerost prostaty?

 Dolegliwość występuje częściej z wiekiem, począwszy od 40. roku życia. Odpowiedzialne jest za nią nałożenie różnych czynników – uwarunkowań rodzinnych, zaburzeń stężeń hormonów płciowych, nieprawidłowej diety, itp. Rozrastające się komórki gruczołowe nie mają cech atypii i nie są nowotworem złośliwym. Nie oznacza to jednak, że rak nie może się pojawić u mężczyzn z rozrostem prostaty, ale ryzyko jest takie samo jak wśród populacji zupełnie zdrowej.

Czy przerost prostaty jest groźny?

Nie, jeżeli podjęte jest leczenie – im wcześniej tym lepiej. Poza dokuczliwymi objawami rozrost prostaty sprzyja głównie kamicy moczowej oraz zakażeniom układu moczowego.

Zobacz też: ABC raka prostaty

Jakie są  objawy rozrostu prostaty ?

W związku z umiejscowieniem prostaty wokół cewki moczowej, objawy dotyczą głównie zaburzonego oddawania moczu. Wymienić należy: częste i gwałtowne parcie na mocz w dzień i w nocy, brak możliwości powstrzymania mikcji, ból w czasie mikcji, wąski lub przerywany strumień moczu, kapanie moczu i uczucie zalegania moczu po jego oddaniu. Obecność i nasilenie objawów jest zależne od stopnia zaawansowania rozrostu prostaty.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie

Kiedy skonsultować się z lekarzem

Wśród bardzo niepokojących objawów należy wymienić ostre zatrzymanie moczu, krwawienie z cewki moczowej i nasiloną bolesność. Stany te wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.

Objawy, choć zazwyczaj niegroźne, mogą powodować dramatyczne pogorszenie jakości życia, izolowanie się od społeczeństwa, odwodnienie wskutek zmniejszonego przyjmowania płynów, bezsenność, osłabienie czynności seksualnych.

Diagnostyka przerostu prostaty

Poza wywiadem oraz wypełnieniem kwestionariusza dotyczącego objawów, wykonane zostanie badanie prostaty przez odbytnicę.

Badania dodatkowe obejmują: badanie ogólne moczu, parametry czynności nerek oraz stężenie PSA. Rzadko wykonywane są bardziej zaawansowane badania, np. uroflowmetria, czyli pomiar siły strumienia moczu.

Diagnozując łagodny rozrost stercza należy zawsze pamiętać o tym, że przerost prostaty nie jest nowotworem!

Leczenie

Wśród strategii postępowania, należy wymienić: czujne wyczekiwanie (pacjenci bezobjawowi), leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Decyzję podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Należy jedynie dodać, że większość zabiegów operacyjnych jest obecnie wykonywana minimalnie inwazyjnymi metodami przezcewkowymi (laseroterapia, termoterapia, itp.).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA