Jak zmniejszyć objawy chorób prostaty?

Zapalenie zatok nosowych najczęściej spowodowane jest przez szerzenie się zakażenia z błony śluzowej wyścielającej jamę nosową na błonę śluzową jednej lub kilku zatok
Gruczoł krokowy zazwyczaj daje o sobie znać mężczyznom po 50. roku życia, jednak warto o niego zadbać już dużo wcześniej. Oczywiście niemożliwością jest zapobieanie chorobom prostaty w 100 procentach, jednak przedsięwzięcie odpowiednich środków zaradczych pozwala zmniejszyć problemy ze strony stercza.
/ 31.08.2010 09:47
Zapalenie zatok nosowych najczęściej spowodowane jest przez szerzenie się zakażenia z błony śluzowej wyścielającej jamę nosową na błonę śluzową jednej lub kilku zatok

Jak zminimalizować objawy chorób prostaty?

  • Zmień dietę – ogranicz ilość spożywanych tłuszczów, zwiększ spożycie świeżych warzyw i owoców, w tym szczególnie roślin strączkowych.
  • Zadbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny – obie te substancje działają moczopędnie, co nie jest korzystne w przeroście prostaty.
  • Powstrzymaj się od picia przed snem – ograniczy to ilość nocnych wizyt w toalecie.
  • Jeśli przyjmujesz leki moczopędne (np. w związku z nadciśnieniem tętniczym) skontaktuj się z lekarzem. Być może zmniejszy on dawkę lub zmieni godziny przyjmowania leków tak, aby ich działanie było jak najmniej kłopotliwe. Pamiętaj, by nie modyfikować leczenia samodzielnie!
  • Postaraj się zadbać o regularność w oddawaniu moczu. Pozwoli to „wytrenować” twój pęcherz moczowy.
  • Bądź aktywny – już nawet niewielki wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na pęcherz moczowy i pozwala zredukować objawy związane z powiększonym sterczem.
  • Unikaj zimna – niska temperatura sprzyja zaleganiu moczu w pęcherzu i zwiększa parcie na mocz.

Polecamy: Co warto wiedzieć o raku prostaty?

Jak wygląda leczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pochodzenia roślinnego mających łagodzić dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego. Najpopularniejsze z nich zawierają wyciąg z amerykańskiej palmy karłowatej, pestek dyni i śliwy afrykańskiej. Ich skuteczność nie zawsze jest proporcjonalna do ceny, a większość z tych środków ma wręcz działanie porównywalne z placebo. Dostępność owych preparatów bez recepty sprawia, że są często stosowane przez pacjentów.

Tak więc, jeśli masz poczucie, że powinieneś zadbać o swoją prostatę, możesz po nie sięgnąć, ale nie spodziewaj się jakichś oszałamiających efektów. Lepiej, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowego, poradź się lekarza. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie chorób prostaty pozwoli zminimalizować objawy i sprawi, że przypadłość stanie się mniej dokuczliwa.

Czytaj więcej: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA