Powstawanie krwiaka może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co objawia się bólami głowy, nudnościami, wymiotami oraz zmianami zastoinowymi na dnie oka/ fot. Fotolia

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 15 do 30 minut. Na rezonans należy przyjść na czczo, a przed badaniem zdjąć wszelkie metalowe ozdoby. Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym? Jakie są do niego przeciwwskazania? Jak interpretować wyniki?
/ 17.08.2017 10:10
Powstawanie krwiaka może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co objawia się bólami głowy, nudnościami, wymiotami oraz zmianami zastoinowymi na dnie oka/ fot. Fotolia

Jak przygotować się do badania?

Osoba, która zostanie poddana rezonansowi magnetycznemu, powinna posiadać stopery do uszu. Poza tym musi być ok. 4-6 godzin na czczo.

Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, np. ozdoby (kolczyki, łańcuszki etc.). W przeciwnym razie może dojść do uszczerbku na zdrowiu pacjenta lub/i uszkodzenia aparatury.

Warto przyjść na badanie w wygodnym stroju.

Nie każdy może, czyli przeciwwskazania do rezonansu

Jednym z przeciwwskazań ku wykonaniu tego badania może być zbyt duża nadwaga.

Niektóre szpitale zastrzegają, że rezonansowi nie zostaną poddane osoby, który waga przekracza 120 kilogramów.

Nie powinno się wykonywać badania lub należy zachować ostrożność w przypadkach:

  • klaustrofobii;
  • posiadania zastawki lub rozrusznika serca;
  • wszczepienia płytki ortopedycznej;
  • metalowych przedmiotów znajdujących się w ciele pacjenta;
  • metalowych klipsów na tętniakach w mózgowiu.

Osoby z alergią lub skłonnością do krwawień powinny zgłosić swoje dolegliwości lekarzowi. Musi on wiedzieć wszystko o stanie zdrowia pacjenta, przyjmowanych lekarstwach etc.

Zobacz też: ABC bólu głowy

Jak interpretować wyniki?

Analizowanie rezultatów rezonansu magnetycznego głowy może odbywać się jedynie w obecności lekarza, który dokładnie zna historię choroby danego pacjenta. Nie powinno się próbować samemu interpretować wyników (np. przy pomocy informacji dostępnych w internecie lub książkach) ani udawać się w tym celu do lekarza, który nie zna przyczyn wydania skierowania na badanie.

Koszt i czas trwania

Wykonanie rezonansu magnetycznego głowy wiąże się z wcale niemałym wydatkiem. Ceny wahają się od czterystu złotych (badania bez kontrastu) nawet do sześciuset złotych (badanie z kontrastem). Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale trzeba posiadać skierowanie na badanie.

Rezonans magnetyczny głowy trwa 15-30 minut.

Chcesz wiedzieć kto powinien poddać się badaniu rezonansem magnetycznym i na czym polega to badanie? Zobacz też: Na czym polega rezonans magnetyczny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!