To od nas zależy, czy jesienna chandra zagości w naszych umysłach. fot. Fotolia

Sposoby na ból głowy dla meteopatów

Meteoropatia to choroba, która objawia się dolegliwościami organizmu na zmiany pogodowe – jedną nich jest uciążliwy ból głowy. Występowanie i siła dolegliwości towarzyszących zmiennej pogodzie zależą od predyspozycji i wrażliwości danej osoby. Jak sobie radzić z bólem głowy wywołanym przez pogodę?
/ 01.02.2012 13:43
To od nas zależy, czy jesienna chandra zagości w naszych umysłach. fot. Fotolia

Tabletka na ból

Pierwszą metodą, po którą najczęściej sięgamy, gdy boli nas głowa, jest proszek przeciwbólowy. Na rynku znajdziemy wiele preparatów tego typu do wyboru. Możemy tym sposobem zlikwidować ból głowy lub tylko go zmniejszyć.

Co pić, a czego nie?

Ból głowy u meteopatów związany jest m. in. ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Jeśli zmiana średniej dobowej wartości ciśnienia atmosferycznego wyniesie powyżej 8 hPa, wówczas samopoczucie może się zmienić. Reakcja organizmu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy jeszcze od innych czynników.

Jeśli ciśnienie powietrza podskoczy wysoko i poczujemy, że boli nas głowa, a także będziemy źle sypiać, możemy spróbować pić napary z lipy i melisy, które uspokajają i obniżają lekko ciśnienie krwi. Powinniśmy natomiast zrezygnować z picia kawy czy mocnej herbaty. W tym czasie szczególnie nie powinniśmy zbyt obficie solić potraw ani się denerwować.

Jeśli natomiast nadchodzi niż atmosferyczny, który może skutkować u nas bólem głowy, możemy napić się kawy lub herbaty czy innego napoju z zawartością kofeiny, które podnoszą ciśnienie krwi i pobudzają.

Spacer dla zdrowia

Na ból głowy może pomóc także spacer. Wyjście z zamkniętego pomieszczenia i porcja świeżego powietrza pozwolą na szybsze unormowanie naszego ciśnienia i lepsze samopoczucie.

Zobacz też: Meteopaci - chorzy na pogodę?

Sport na ból i ospałość

Jeśli oprócz bólu głowy czujemy się także ospali, powinniśmy pomyśleć o aktywności fizycznej. Ruch przyspieszy pracę serca, polepszy krążenie krwi i wymianę gazową. Tlen efektywniej zostanie dostarczony do naszych komórek i poczujemy przypływ energii.

Sen – prześpij ból

Dobrym rozwiązaniem może być także sen. Bardzo istotne jest, by meteopaci wysypiali się, ponieważ podczas snu nasz organizm się regeneruje, a jego brak może wywołać ból głowy. Ponadto, wedle starego porzekadła, sen jest dobry na wszystko – można przespać złe samopoczucie i obudzić się wolnym od bólu.

Masaż i zimny prysznic

Przyjemnym zabiegiem jest też masaż pod prysznicem. Bez włączania wody kolistym ruchem ręki powinniśmy nacierać zwilżoną gąbką nasze ciało, zaczynając od kończyn i kierując się w stronę pach i pachwin, a kończąc na brzuchu i pośladkach. To pobudzi krążenie krwi w naszym ciele.

Możemy też włączyć ciepłą wodę i polewać ciało, następnie przejść stopniowo do chłodnej, a pod koniec stosować na przemian wodę ciepłą i zimną.

Dieta na ból

W bólach głowy ważną rolę u meteopatów odgrywa również dieta. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych ważne jest, by nie przejadać się, rano spożywać śniadanie, nie wychodzić z pustym żołądkiem z domu, unikać żywności z konserwantami. Należy zrezygnować też z potraw obfitych w tłuszcze zwierzęce, pić odpowiednią ilość wody – nie za mało, ale też nie za dużo (30 ml/kg masy ciała).

A może relaks?

Istnieje jeszcze jeden sposób, który chociażby z ciekawości warto wypróbować. W celu uśmierzenia bólu głowy warto w spokoju i ciszy położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wprowadzić się w stan relaksacji. Skupiać się na powtarzaniu sobie, że ból staje się coraz mniejszy. Próba uśmierzenia bólu siłą woli może okazać się skuteczna, ponieważ stan relaksacji uznaje się za czynnik, który wspomaga procesy regeneracji całego organizmu. Istnieją także inne formy relaksacji, m.in. joga i ćwiczenia oddechowe.

Zobacz też: Joga - którą metodę wybrać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!