Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Co należy wiedzieć o scyntygrafii?

Scyntygrafia jest to badanie, w którym narządy wewnętrzne uwidocznia się za pomocą izotopów promieniotwórczych. Badanie jest w pełni bezpieczne, a izotopy po krótkim czasie są wydalane z organizmu. Scyntygrafię wykonuje się zwłaszcza w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych.
/ 02.11.2010 15:02
Mężyczna u lekarza fot. Shutterstock

Co to jest scyntygrafia?

Scyntygrafia jest to badanie obrazowe, w którym wykorzystuje się niewielkie dawki izotopów emitujących promieniowanie gamma. Izotopy są zwykle połączone ze związkami chemicznymi, które determinują ich gromadzenie się w danym narządzie. Rozmieszczenie izotopów w organizmie uwidocznia się za pomocą scyntygrafu lub gammakamery.

W jakim celu wykonuje się scyntygrafię?

Scyntygrafię wykonuje się przede wszystkim w celu oceny położenia i kształtu danego narządu. Tą metodą można także uwidocznić przepływ krwi, moczu czy żółci. Czasem obrazowaniu poddaje się całe ciało pacjenta. Badanie wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza.

Najczęstsze wskazania do wykonania scyntygrafii:

  • Choroby nowotworowe;
  • Podejrzenie przerzutów nowotworowych;
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku;
  • Zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka;
  • Podejrzenie chorób nerek;
  • Podejrzenie nieprawidłowości w krążeniu płynu mózgowo – rdzeniowego;
  • Częste zapalenie płuc, zwłaszcza u dzieci;
  • Choroby mięśnia sercowego;
  • Przewlekłe zapalenie wątroby.

Zobacz też: Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Scyntygrafia nie wymaga szczególnego przygotowania. Na badanie dróg żółciowych, dwunastnicy i żołądka pacjent powinien zgłosić się na czczo. Jeśli badanie przeprowadzane jest u dzieci, które nie potrafią leżeć nieruchomo, podaje się środki uspokajające lub usypiające. Scyntygrafia nie może być wykonywana u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Jak przebiega badanie?

Po wejściu do gabinetu pacjent otrzymuje izotop. Najczęściej podaje się go dożylnie przez kaniulę lub, rzadziej, doustnie. W zależności od badanego narządu czy układu badanie rozpoczyna się od razu po podaniu izotopu lub po pewnym czasie. Pacjent proszony jest zwykle o położenie się na specjalnym stole, po czym lekarz włącza gammakamerę lub scyntygraf. Czasem badanie wykonuje się także w pozycji stojącej lub siedzącej. Lekarz ogląda obrazy narządów na monitorze komputera. Czas wykonywania scyntygrafii nie przekracza zwykle godziny. Pacjent otrzymuje wynik w postaci opisu i wydrukowanych zdjęć, które powinien przedstawić lekarzowi kierującemu go na badanie. Po badaniu należy spożyć większe ilości płynów, aby wydalić izotop z organizmu.

Polecamy: Kiedy wykonuje się badanie dopplerowskie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/23.10.2016 20:30
Przed badaniem powinien być zażyty płyn Lugola bo możemy sobie zafundować przy badaniu Czarnobyl.
/14.07.2013 10:14
Czy można przeprowadzić scyntygrafię u pacjenta z jedną nerką, ponieważ druga została usunięta z powodu guza? Mam kreatyninę w okolicy 1,7 i nie mogę otrzymać kontrastu do badania TK. Bez kontrastu badanie to nie będzie w pełni wiarygodne, a obawiam się o przerzuty. Operację przeszedłem przed 4,5 roku i chciałbym wykonać wiarygodne badania. Karol skorpionryba@interia.pl
/13.12.2012 16:25
wogole nie masz pojecia o czym mowisz
POKAŻ KOMENTARZE (2)