Seks i antykoncepcja – jak wpływają na infekcje?

Seks i antykoncepcja – jak wpływają na infekcje?
Czy wiedziałaś, że plamy na skórze po opalaniu mogą być spowodowane stosowaniem antykoncepcji hormonalnej? Od tego, jakie środki antykoncepcyjne stosujemy, może zależeć nasze zdrowie intymne. Seksualne zwyczaje mogą skutkować infekcjami - dowiedz się, jak się przed nimi... zabezpieczyć.
/ 03.08.2011 15:24
Seks i antykoncepcja – jak wpływają na infekcje?

Uciec przed ZUM

Nasze codzienne czynności przyczynić się mogą do zmniejszenia ryzyka zachorowania na ZUM (zapalenie dróg moczowych). Jeśli stosujemy środki plemnikobójcze – pomyślmy, oczywiście w porozumieniu z lekarzem, o zmianie metody antykoncepcji. U niektórych kobiet występuje wyraźny związek między aktywnością seksualną, a występowaniem objawów zakażenia układu moczowego. Dlatego specjalista zalecić może przyjmowanie profilaktycznej, jednorazowej dawki antybiotyku po każdym stosunku płciowym. Zalecane jest też picie soku z żurawiny lub profilaktyczne przyjmowanie suplementów diety z wyciągiem z tych owoców.

Czytaj też: Czy seks oralny jest zdrowy?

Pigułka i plamy na skórze

Innym kłopotem, tym razem związanym z ekspozycją na słońce, mogą być plamy na skórze, powstające u kobiet, stosujących kurację hormonalną lub zażywających pigułki antykoncepcyjne. Za ten proces odpowiada progesteron - hormon, zawarty w tabletkach w wielu preparatach hormonalnych, który przyspiesza wydzielanie ciemnego barwnika skóry – melaniny. W połączeniu z promieniami UV, które również powodują produkcję brązowego pigmentu, ciemnienie skóry przebiega znacznie szybciej. Podobny skutek może przynieść stosowanie podczas ekspozycji na słońcu środków uspokajających, moczopędnych i przeciwbólowych, a także naparów z dziurawca, perfum oraz kremów z retinolem.

Polecamy: Antykoncepcja hormonalna - wszystko co chcesz wiedzieć

Seks latem

Problemem, który również pojawia się w okresie wakacyjnym są choroby weneryczne. Niechęć do stosowania zabezpieczeń np. w postaci prezerwatywy,  zdecydowanie nasila tego typu zachorowania. Wirusy: opryszczki, brodawczaka, chlamydia czy rzęsistkowica, to tylko część chorób, na jakie jesteśmy narażeni, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podczas kontaktów seksualnych.

Źródło: informacja prasowa/ah

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA