Skręcenie kolana – sprawdź, jakie są jego przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Skręcenie kolana – sprawdź, jakie są jego przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie fot. Adobe Stock
Kolano można skręcić np. wysiadając z autobusu lub uprawiając sport w niewłaściwym obuwiu. Dochodzi wtedy do niewielkiego lub poważnego uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł.
Ewa Cwil / 30.05.2018 15:15
Skręcenie kolana – sprawdź, jakie są jego przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie fot. Adobe Stock

Skręcenie kolana jest dość częstym urazem, który może przydarzyć się każdemu, kto uprawia sport. Ale nie tylko wtedy, ponieważ do skręcenia dochodzi, gdy przekroczony zostaje naturalny zakres ruchu w stawie, co może się wydarzyć także np. podczas upadku. Przekroczenie tego zakresu może spowodować niewielkie lub poważne uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł kolanowych.

Rodzaje skręceń kolana

Wyróżnia się jego cztery rodzaje:

  • gdy naciągnięta zostaje torebka stawu kolanowego, dochodzi do lekkiego skręcenia
  • poważniejszym urazem jest rozerwanie torebki stawowej, a więc uszkodzenie włókien kolagenowych
  • poważne skręcenie kolana polega na rozerwaniu torebki stawowej i więzadeł kolana
  • najcięższym rodzajem skręcenia kolana jest oderwanie się więzadeł od kości wraz z jej fragmentem, czemu często towarzyszy rozerwanie torebki stawowej

Objawy skręcenia kolana

Zalicza się do nich ostry ból kolana, który pojawia się w momencie urazu i nasila podczas prób wykonywania ruchu w stawie, narastający obrzęk (gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej), wysięk (płyn powstający w wyniku stanu zapalnego), trzask pojawiający się podczas próby poruszania uszkodzonym kolanem oraz niestabilność stawu pojawiająca się zwykle po jakimś czasie od urazu.

Przyczyny skręcenia kolana

Najczęściej do urazu dochodzi wskutek niefortunnego postawienia nogi na podłożu, co może zdarzyć zarówno podczas uprawiania sportu, ale i podczas wysiadania z autobusu czy schodzenia ze schodów. Na skręcenie stawu kolanowego w większym stopniu narażone są osoby otyłe, starsze, te o słabej kondycji fizycznej, uprawiające sport w niewłaściwym obuwiu.

Leczenie skręcenia stawu kolanowego

Każde skręcenie, lekkie i ciężkie, wymaga konsultacji ortopedy.

Skręcenia lżejsze leczy się zachowawczo, czyli ograniczając ruchy w stawie, co ułatwia organizmowi regenerację nadwerężonych struktur. Często po takim urazie rehabilitacja nie jest niezbędna. Poważne i ciężkie skręcenia wymagają leczenia operacyjnego i długiej rehabilitacji, na którą najczęściej składa się fizykoterapia (zabiegi lecznicze, np. laser, pole magnetyczne itp), kinezyterapia (ćwiczenia) oraz nauka chodu.

Powikłania skręcenia stawu kolanowego

Najczęściej dochodzi do nich, gdy uraz był nieleczony, źle leczony albo wtedy, gdy pacjent zbyt późno rozpoczął rehabilitację lub całkowicie z niej zrezygnował. Może wtedy dojść do stałej niestabilności stawu, uszkodzenia łąkotek i/lub chrząstki stawowej, rozmiękania chrząstki rzepki (chondromalacja rzepki), zwyrodnienie stawu i trwałe upośledzenie sposobu chodzenia.

Polecamy:
Jak poradzić sobie ze spuchniętym kolanem?
Jak wzmocnić kolano?
Kolano skoczka lub biegacza – jak wygląda rehabilitacja?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA