1. Pij dużo i regularnie
Na chore gardło niewątpliwie najlepsze są ciepłe napoje bogate w witaminę C, tj.: napar z czarnego bzu, suszonych malin czy też herbata z cytryną i sokiem malinowym lub miodem. Witamina C ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i powoduje, że stajemy się bardziej odporni na wirusy i zakażenia bakteryjne. Miód działa antybakteryjnie i jest wskazany przy przeziębieniach oraz profilaktycznie. Ratunek w bólu gardła przyniesie także mleko z masłem, które skutecznie wygładząją śluzówkę.
2. Płucz gardło
Sprawdzonym, domowym sposobem jest stosowanie płukanki przygotowanej z łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance ciepłej, przegotowanej wody. W aptekach i sklepach zielarskich są dostępne zioła (szałwia, rumianek, lipa), które są doskonałym lekiem odkażającym i przeciwzapalnym. Sporządzonym naparem należy płukać gardło 2-3 razy dziennie.
3. Nawilżanie powietrza
Suche powietrze, drażniąc śluzówkę gardła, prowokuje odruch kaszlowy. Chcąc tego uniknąć, postarajmy się zaopatrzyć nasz kaloryfer w nawilżacz powietrza. Do środka takiego pojemniczka można wlać tylko wodę lub dodać kilka kropel olejku zapachowego (np. lawendowego lub z drzewa herbacianego). Jeśli nie masz pod ręką nawilżacza, jego rolę może spełnić mokry ręcznik położony na grzejniku. Warto ponadto wietrzyć mieszkanie przynajmniej raz dziennie.
Dowiedz się: Po czym poznać ostre zapalenie gardła?
4. Ciepłe okłady
Są szczególnie wskazanie przy dokuczającym bólu gardła, gdyż pobudzają ukrwienie, likwidują stan zapalny oraz koją ból. Praktycznym sposobem jest owinięcie gardła namoczonym w ciepłej wodzie ręcznikiem przykrytym dodatkowo szalikiem lub małym kocem.
5. Inhalacje
Warto spróbować inhalacji, które rozpuszczą ewentualną wydzielinę i oczyszczą gardło oraz krtań. Dobrą metodą jest zrobienie tzw. sauny domowej. Polega to na wlaniu gorącej wody do miski lub garnka, przykryciu głowy ręcznikiem i wdychaniu pary wodnej w pozycji pochylonej nad miską. Dodatkowo można użyć np. kilku kropli mentolowych, które udrożnią przy okazji zatkany nos.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!