Skuteczne sposoby na chore gardło

Cytryny. fot. fot. Fotolia
Chrypka, kaszel, ból i drapanie w gardle to najczęstsze dolegliwości związane z okresem jesienno-zimowym. Czy warto natychmiast biec do apteki? A może wystarczą domowe metody? Kilka sposobów, jak poradzić sobie z gardłowymi problemami.
/ 20.12.2011 21:18
Cytryny. fot. fot. Fotolia

1. Pij dużo i regularnie

Na chore gardło niewątpliwie najlepsze są ciepłe napoje bogate w witaminę C, tj.: napar z czarnego bzu, suszonych malin czy też herbata z cytryną i sokiem malinowym lub miodem. Witamina C ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i powoduje, że stajemy się bardziej odporni na wirusy i zakażenia bakteryjne. Miód działa antybakteryjnie i jest wskazany przy przeziębieniach oraz profilaktycznie. Ratunek w bólu gardła przyniesie także mleko z masłem, które skutecznie wygładząją śluzówkę.

2. Płucz gardło

Sprawdzonym, domowym sposobem jest stosowanie płukanki przygotowanej z łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance ciepłej, przegotowanej wody. W aptekach i sklepach zielarskich są dostępne zioła (szałwia, rumianek, lipa), które są doskonałym lekiem odkażającym i przeciwzapalnym. Sporządzonym naparem należy płukać gardło 2-3 razy dziennie.

3. Nawilżanie powietrza

Suche powietrze, drażniąc śluzówkę gardła, prowokuje odruch kaszlowy. Chcąc tego uniknąć, postarajmy się zaopatrzyć nasz kaloryfer w nawilżacz powietrza. Do środka takiego pojemniczka można wlać tylko wodę lub dodać kilka kropel olejku zapachowego (np. lawendowego lub z drzewa herbacianego). Jeśli nie masz pod ręką nawilżacza, jego rolę może spełnić mokry ręcznik położony na grzejniku. Warto ponadto wietrzyć mieszkanie przynajmniej raz dziennie.

Dowiedz się: Po czym poznać ostre zapalenie gardła?

4. Ciepłe okłady

Są szczególnie wskazanie przy dokuczającym bólu gardła, gdyż pobudzają ukrwienie, likwidują stan zapalny oraz koją ból. Praktycznym sposobem jest owinięcie gardła namoczonym w ciepłej wodzie ręcznikiem przykrytym dodatkowo szalikiem lub małym kocem.

5. Inhalacje

Warto spróbować inhalacji, które rozpuszczą ewentualną wydzielinę i oczyszczą gardło oraz krtań. Dobrą metodą jest zrobienie tzw. sauny domowej. Polega to na wlaniu gorącej wody do miski lub garnka, przykryciu głowy ręcznikiem i wdychaniu pary wodnej w pozycji pochylonej nad miską. Dodatkowo można użyć np. kilku kropli mentolowych, które udrożnią przy okazji zatkany nos.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA