Co oznacza gorączka po operacji? Czas ma największe znaczenie

gorączka po operacji fot. Adobe Stock, WavebreakMediaMicro
Gorączka po operacji jest szczególnie ważnym parametrem, na który personel medyczny zawsze zwraca uwagę. Wysoka temperatura po zabiegu może być pierwszym objawem rozwijającego się poważnego powikłania. Przy ustalaniu przyczyny gorączki pooperacyjnej bardzo pomocne jest określenie czasu, kiedy doszło do wzrostu temperatury po zabiegu.
/ 23.08.2024 18:13
gorączka po operacji fot. Adobe Stock, WavebreakMediaMicro

Gorączka po operacji nie jest wcale rzadkim objawem. Zazwyczaj pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu, przeważnie jest łagodna i sama ustępuje. Ale nie zawsze tak się dzieje. Czasami wskazuje na poważną przyczynę związaną z operacją i wymaga specjalistycznego leczenia.

Spis treści:

  1. Gorączka po operacji – po co mierzy się temperaturę?
  2. Co oznacza gorączka po operacji?
  3. Leczenie gorączki po operacji

Czym jest gorączka pooperacyjna i po co mierzy się temperaturę po zabiegu? 

Gorączka po operacji jest definiowana jako temperatura ciała wyższa niż 38°C występująca po niedawnym zabiegu chirurgicznym. Występuje często. Ogólnie rzecz ujmując, gorączka jest fizjologicznym objawem odpowiedzi immunologicznej gospodarza na czynniki zakaźne lub niezakaźne. Jest to mechanizm obronny organizmu. 

W okresie okołooperacyjnym pomiar temperatury prowadzony jest raz lub dwa razy dziennie. Gorączka po operacji może wskazywać na powikłania po zabiegu. Rozkład temperatury jest szczególnie istotny dla zrozumienia ewentualnych procesów patologicznych odbywających się w organizmie w związku z wykonanym zabiegiem. Obniżona temperatura ciała może być związana z wychłodzeniem organizmu podczas procedury. Dzieje się tak szczególnie w przypadku operacji w obrębie jamy brzusznej. 

Co oznacza gorączka po operacji?

W praktyce największe znaczenie ma to, w której dobie po operacji i w jakich wartościach mieści się gorączka.

Gorączka po operacji – pierwsze 48 godzin

W pierwszych dwóch dobach po operacji gorączka związana jest najczęściej z infekcją występującą jeszcze przed zabiegiem lub z ostrym powikłaniem operacji. Gdy temperatura nie przekracza 38°C, zazwyczaj jest zwykłą reakcją zapalną, powijającą się przy przerwaniu powłok brzucha. Zatem niewielkie podwyższenie temperatury może fizjologicznie towarzyszyć każdej operacji. W niektórych przypadkach gorączka  zwiastuje rozwijający się krwiak. Wyższe wartości temperatury ciała mogą wskazywać na zapadnięcie się płuca, które następnie łatwiej ulega infekcji. W przypadku operacji na drogach żółciowych, czy drogach moczowych często dochodzi do infekcji w ich obrębie. Charakterystyczna gorączka to powstała jako odpowiedź na przetoczoną krew lub rzadziej – podany lek.

Gorączka po operacji – kolejne doby

W kolejnych dniach po operacji utrzymująca się gorączka zwiastować może inne zaburzenia. Daje informacje o rozpoczynającym się zakażeniu rany lub miejsca wkłucia wenflonu. Zdarzają się również przypadki zapalenia żył. W tym czasie rośnie ryzyko wykrycia pooperacyjnego zapalenia płuc lub w bardzo poważnych przypadkach – sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia.

Gorączka po operacji – odległe skutki

Gorączka po operacji po 5 dniach może oznaczać zaburzenia związane z pooperacyjnymi komplikacjami – rozwojem przetoki czy rozszczelnieniem się zespolenia. Operacja nie pozostaje bez wpływu na poszczególne narządy i prawdopodobny w tym czasie jest rozwój infekcji dalszych od miejsca operowanego. Najczęściej dochodzi do rozwoju zakażenia dróg moczowych.

Najpoważniejszym powikłaniem, które objawia się w tym czasie gorączką po operacji, jest zatorowość płucna. Oprócz wysokiej temperatury występuje duszność i nagłe załamanie stanu ogólnego. Jest to stan zagrożenia życia.

Leczenie gorączki po operacji

Leczenie gorączki po operacji zależy od przyczyny. W zależności od źródła problemu lekarz może zalecić antybiotykoterapię, podawanie płynów dożylnie, leki przeciwgorączkowe czy leki przeciwzakrzepowe. Wszystko zależy od indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta. 

Źródła:

Abdelmaseeh TA, Azmat CE, Oliver TI. Postoperative Fever. [Updated 2023 Jun 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482299/,

Pile JC. Evaluating postoperative fever: a focused approach. Cleve Clin J Med. 2006 Mar;73 Suppl 1:S62-6. doi: 10.3949/ccjm.73.suppl_1.s62. PMID: 16570551.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 22.03.2012.

Czytaj także:
Gorączka u dziecka bez innych objawów
Co jeść w czasie gorączki?
Czy z gorączką można wyjść na dwór?
Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?
Domowe sposoby na gorączkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA