Skutki występowania pooperacyjnej gorączki

Planując codzienny jadłospis należy dbać o to, by posiłki zawierały dużo witaminy A i C, a także witamin z grupy B/fot. materiały prasowe fot. Materiały prasowe
W normalnych warunkach gorączka nie jest niczym nietypowym, szczególnie jeśli pojawia się bez dodatkowych objawów. W przypadku okresu okołooperacyjnego zwraca się szczególną uwagę na ten parametr, ponieważ może być pierwszym objawem rozwijającego się poważniejszego powikłania.
/ 21.06.2017 10:13
Planując codzienny jadłospis należy dbać o to, by posiłki zawierały dużo witaminy A i C, a także witamin z grupy B/fot. materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Po co mierzy się temperaturę?

W okresie okołooperacyjnym pomiar temperatury prowadzony jest raz lub dwa razy dziennie. Jej rozkład jest szczególnie istotny dla zrozumienia ewentualnych procesów patologicznych odbywających się w organizmie w związku z wykonanym zabiegiem. Obniżona temperatura ciała może być związana z wychłodzeniem organizmu podczas procedury. Dzieje się tak szczególnie w przypadku operacji w obrębie jamy brzusznej. W praktyce największe znaczenie ma to, w której dobie i w jakich wartościach mieści się gorączka.

Pierwsze 48 godzin

W pierwszych dwóch dobach po operacji podwyższona temperatura związana jest najczęściej z infekcją występującą jeszcze przed zabiegiem lub z ostrym powikłaniem operacji. Gdy temperatura nie przekracza 38stopni zazwyczaj jest zwykłą reakcją zapalną, powijającą się przy przerwaniu powłok brzucha. Zatem niewielkie podwyższenie temperatury może fizjologicznie towarzyszyć każdej operacji. W niektórych przypadkach gorączka  zwiastuje rozwijający się krwiak. Wyższe wartości mogą wskazywać na zapadnięcie się płuca, które następnie łatwiej ulega infekcji. W przypadku operacji na drogach żółciowych, czy drogach moczowych często dochodzi do infekcji w ich obrębie.  Charakterystyczna gorączka to powstała jako odpowiedź na przetoczoną krew lub rzadziej - podany lek.

Coraz bliżej zdrowia

W kolejnych dniach utrzymująca się gorączka zwiastować może inne zaburzenia. Daje informacje o rozpoczynającym się zakażeniu rany czy miejsca wkłucia wenflonu. Zdarzają się również przypadki zapalenia żył. W tym czasie rośnie ryzyko wykrycia pooperacyjnego zapalenia płuc lub w bardzo poważnych przypadkach- sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia.

Odległe doby - odległe skutki

Po 5 dniach mogą pojawić się zaburzenia związane z pooperacyjnymi komplikacjami - rozwojem przetoki czy rozszczelnieniem się zespolenia. Operacja nie pozostaje bez wpływu na poszczególne narządy i prawdopodobny w tym czasie jest rozwój infekcji dalszych od miejsca operowanego. Najczęściej dochodzi do rozwoju zakażenia dróg moczowych.

Najpoważniejszym powikłaniem, które w tym czasie objawia się gorączką jest zatorowość płucna. Oprócz gorączki występuje duszność i nagłe załamanie stanu ogólnego. Jest to stan zagrożenia życia.

Koniecznie przeczytaj: Co jeść w czasie gorączki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA