Stabilizator na kolano - jak działa i kiedy stosować?

Stabilizator na kolano fot. Adobe Stock
Stabilizator na kolano pomaga m.in na na zwichnięcia, stłuczenia i urazy nogi. Wzmacnia staw kolanowy, dzięki czemu chory może szybciej wrócić do formy.
/ 14.01.2020 15:44
Stabilizator na kolano fot. Adobe Stock

Stabilizator na kolano to ratunek zwłaszcza dla osób, które są aktywne fizycznie i narażone na częste kontuzjeAby uniknąć zwichnięć czy skręceń, stabilizator wzmacnia staw kolanowy. Zdarza się, że stosowany jest również jako alternatywa dla tradycyjnego gipsu. Dzieje się tak głównie w przypadku mniej poważnych urazów. 

Jak działa stabilizator na kolano? 

Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele, który łączy udo z podudziem. Właśnie dzięki niemu mamy możliwość zginać i prostować kolano. Z kolei nasze kolana, które dźwigają praktycznie cały ciężar ciała, w bardzo łatwy sposób mogą zostać przeciążone. Wtedy konieczny jest stabilizator.

Orteza stawu kolanowego, bo tak inaczej nazywa się stabilizator na kolano, pomaga odciążyć staw, więzadła oraz mięśnie. W ten sposób zabezpiecza przez pojawieniem się lub pogłębieniem się kontuzji. Dodatkowo stabilizator kolana zmniejsza opuchliznę, co pozwala szybciej wrócić do zdrowia. 

Stabilizator na kolano - kiedy stosować?

Problemy z kolanami to jedna z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Przyczyny bólu mogą być różne, m.in. to:

Trzeba zadawać sobie sprawę, że stabilizator na kolano nie zawsze jest dobrym wyjściem. Wszystko zależy od przyczyny bólu. Stabilizator nie sprawdzi się w przypadku chorób metabolicznych i otyłości. W obu wypadkach konieczna jest zmiana diety. 

Stabilizator na kolano warto nosić w przypadku:

  • skręcenia nogi, 
  • zwichnięcia nogi, 
  • stłuczenia
  • urazu stawu, 
  • stanu zapalnego nogi,
  • obrzęku nogi, 
  • bóli reumatycznych, 
  • bóli stawowych. 

Jak wybrać najlepszy stabilizator na kolano?

Wybór stabilizatora przede wszystkim zależy od schorzenia, które wywołuje ból. Przed zakupem należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, który doradzi najlepszy produkt. Ważne, aby stabilizator był: 

  • wykonany z nie podrażniającego i oddychającego materiału, 
  • dobrze dopasowany do kształtu kolana i nie powodujący żadnych otarć, 
  • łatwo zakładany na kolano, 
  • odpowiednio rozciągliwy, dzięki czemu nie będzie powodował zbyt dużego ścisku i zaburzenia przepływu krwi. 

Obecnie na rynku znaleźć można wiele typów stabilizatorów na kolano: 

  • Stabilizator na kolano miękki, inaczej opaska na kolano - stosowany zazwyczaj w przypadku lekkich kontuzji. Likwiduje obrzęk i zapewniają delikatną stabilizację. Opaska na kolano najczęściej zapinana jest na rzep lub wkładana przez nogę. 
  • Stabilizator na kolano twardy i sztywny - dużo lepiej usztywnia staw kolanowy i czasami stosowany jest zamiast gipsu. Przez to jednak staw jest dużo mniej ruchomy niż w przypadku używania stabilizatorów miękkich. Twardy stabilizator stosuje się zwykle po ciężkich urazach lub operacjach. 
  • Stabilizator przeznaczony dla sportowców - często wykonywany jest na specjalnie zamówienie. To najbardziej skomplikowany typ stabilizatora. Mimo tego, jest lekki i pozwala na swobodne poruszanie się. 

Opaska na kolano

W przypadku mniejszych urazów z powodzeniem można stosować opaskę na kolano. Nie należy jej jednak mylić z bandażem elastycznym, ponieważ są to dwa zupełnie inne produkty. Uciskowa opaska na kolano pozwala zachować dużą ruchliwość stawów, dzięki czemu jest bardzo komfortowa w noszeniu. Dodatkowo łagodzi ból.

Drugim rodzajem opaski na kolano jest opaska magnetyczna na kolano, która bardzo dobrze sprawdza się w przypadku reumatyzmu czy zmian zwyrodnieniowych. Magnetyczna opaska na kolano ma wszyte magnesy, które po kontakcie z ciałem zmniejszają odczuwany ból i łagodzą stany zapalne. 

Zarówno stabilizator na kolano jak i opaskę na kolano kupimy w aptece, sklepie sportowym, sklepie medycznym, a nawet w supermarkecie. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać przede wszystkim dobre jakościowo stabilizatory. Używanie niewłaściwego produktu może znacznie wydłużyć powrót do formy.

Ceny miękkiego stabilizatora rozpoczynają od 80-100 zł. Za sportowe modele, często wykonywane na zamówienie, zapłacić trzeba nawet 2 tys. zł. Na zakup sprzętu można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.  

Więcej o problemach z kolanem: 
Jak wzmocnić kolano - ćwiczenia usprawniające staw kolanowy

Choroby kolan - leczenie i rekonwalescencja

Ścięgna kolana- jak leczyć nadwyrężone ścięgna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA