Szerszeń, pająk, żmija - co zrobić, gdy spotkasz na wakacjach

Ukąszenie szerszenia, ukąszenie pająka, ukąszenie żmii fot. Fotolia
Szerszeń, pająk, żmija na pewno cię nie zaatakują pierwsi. Jeśli jednak zakłócisz ich spokój, mogą okazać się groźni. Sprawdź, jak się zachować, gdy ich spotkasz.
Małgorzata Świgoń / 28.07.2015 11:06
Ukąszenie szerszenia, ukąszenie pająka, ukąszenie żmii fot. Fotolia

Szerszenie

Zakładają gniazda w dziuplach starych drzew liściastych, czasem w domkach dla ptaków. Pierwsze na ogół nie atakują, żądlą wyłącznie w obronie własnej. Choć budzą strach ich ukąszenie nie jest groźniejsze od ukąszenia pszczoły. Niebezpieczne są ukąszenia mnogie, zwłaszcza w przypadku dzieci – mogą spowodować zatrzymanie czynności serca i ośrodka oddechowego.
• Gdy spotkasz szerszenia – stań nieruchomo, poczekaj spokojnie aż odleci, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Jeśli wybierasz się do lasu, unikaj kosmetyków o słodkim, kwiatowym zapachu, które mogą przyciągać owady żądlące.
•  Jeśli owad cię ukąsi – żądła nie wyciskaj lecz ostrożnie wyciągnij pęsetą, tak by nie uciskać zbiorniczka jadowego, który znajduje się tuż ponad skórą (możesz użyć "Antykleszcza" - specjalnego urządzenia podobnego do strzykawki, które działa na zasadzie pompki ssącej i odsysa także jad, do kupienia w aptece). Zrób to jak najszybciej, zdecydowanym ruchem, by jad nie zdążył się rozprzestrzenić.

W miejscu ukąszenia przyłóż kostkę lodu – zimno złagodzi ból. Uciśnij mocno miejsce obok ukąszenia – to zmniejsza wchłanianie się jadu. Możesz  łyknąć wapno, które działa odczulająco. Osoby uczulone na jad owadów powinny zaopatrzyć się i nie rozstawać w zestaw leków do natychmiastowego użycia (adrenalinę do wstrzyknięcia, lek przeciwhistaminowy).

Pająk krzyżak

Żyje w zagajnikach, na łąkach, w lasach, ogrodach. Człowieka atakuje bardzo rzadko, tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
• Gdy spotkasz pająka – nie dotykaj, nie niszcz jego sieci, zostaw go w spokoju.
•  Jeśli cię ukąsi – jad lekko podrażnia skórę, najczęściej wywołuje niewielki odczyn miejscowy, czasami duży obrzęk z zaczerwienieniem skóry. Ulgę przynosi kompres chłodzący lub posmarowanie cienką warstwą maścią z hydrokortyzonem.

Żmija zygzakowata

To jedyna jadowita żmija na terenie Polski (najczęściej można się na nią natknąć w Bieszczadach). Ma ok. 80 cm długości, jest ciemnoszara lub brunatna, najłatwiej rozpoznać ją po czarnym zygaku, który biegnie wzdłuż całego grzbietu. Żyje na leśnych, podmokłych łąkach, polanach, wśród traw i mchu, czasem wśród ściętych pni drzew. 
• Gdy ją spotkasz. Nie panikuj, po prostu ją omiń. Żmija jest bardzo spokojna. Człowieka może zaatakować tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, np. gdy zostanie nadepnięta, drażniona, itp. Ukąszenia, niezwykle rzadko kończą się śmiercią, nie wolno ich jednak lekceważyć, zwłaszcza u dzieci.
•  Jeśli cię ukąsi - pierwsza pomoc polega na obmyciu miejsca ukąszenia zimną wodą, warto też schłodzić je lodem. Osoba ukąszona powinna położyć się w wygodnej pozycji i unikać ruchu, bo praca mięśni powoduje rozprzestrzenianie się toksyny po całym organizmie. Ze względu na możliwość pojawienia się obrzęku należy zdjąć uciskające części garderoby i pierścionki (o ile żmija ukąsiła w dłoń). Chorego trzeba jak najszybciej dostarczyć do szpitala, gdzie otrzyma fachową pomoc. Przede wszystkim sterydy - dożylnie i surowicę jadu żmii (działanie surowicy jest skuteczne do 20 -24 godzin po ukąszeniu).

Czytaj także:

Małgorzata Świgoń

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA