Trudne życie bohatera

Dziecko – bohater może w przyszłości cierpieć na chorobę wrzodową i choroby serca/ fot. Fotolia
Bohater w rodzinie alkoholowej pełni rolę zewnętrznego reprezentanta. Jest to dziecko grzeczne, popularne w szkole i odnoszące sukcesy. Niestety cele, które sobie stawia nie wynikają z jego wewnętrznej potrzeby. Dziecko takie nie pozwala sobie na manifestację uczuć, często w życiu dorosłym jest pracoholikiem. Wpływa to negatywnie na jego stan psychiczny i fizyczny.
/ 28.06.2011 11:21
Dziecko – bohater może w przyszłości cierpieć na chorobę wrzodową i choroby serca/ fot. Fotolia

Na jakie choroby cierpi bohater?

Bohaterowie mają tendencje do zaburzeń psychosomatycznych, choroby wrzodowej, a jako klasyczni pracoholicy typu A – do ataków serca i zawałów. Nierzadko sięgają po środki uspokajające.

Życie emocjonalne

W sferze życia emocjonalnego dominuje poczucie winy, bo nie potrafił uleczyć ojca i całej rodziny. Od czasu do czasu przeżywa silną złość, ale nie pozwala sobie na jej manifestacje, doświadczanie złości wzmaga tylko jego poczucie winy.

Przeczytaj: Bohater w rodzinie alkoholowej

Samotność

Chociaż społecznie może być bardzo popularny, czuje się samotny. Ma kłopoty z nawiązywaniem bliskich związków, co wymaga zaufania, otwartości, umiejętności komunikacyjnych. Nigdy nie przechodził w tym kierunku właściwego treningu, wręcz odwrotnie. Czuje się bezpieczniej nie dopuszczając nikogo blisko do siebie, ma bowiem zbyt wiele do ukrycia.

Konflikt wewnętrzny

Może rozwijać np. swoje umiejętności umysłowe, ale z sukcesów nie odczuwa prawdziwej satysfakcji. W wymiarze duchowym unika głębszych poszukiwań, bo musiałby skonfrontować się z tym, co trudne, nierozwiązane, wyparte. Zachowuje się dobrze, ale to przymus kompulsywny, wynikający z przeświadczenia, że on tak musi. W gruncie rzeczy ze swojego moralnie porządnego zachowania nie czerpie prawdziwej satysfakcji. Jego wybory są ograniczone, odgrywa je w swoim przeświadczeniu, że musi. Wegscheider twierdzi, że bohaterowie na ogół dość szybko opuszczają rodzinny dom, idąc za swoimi sukcesami np. kontynuują naukę poza nim. Wychodzą z domu obciążeni jednak ciężkim brzemieniem...

Zobacz też: Dzieci alkoholików

Fragment pochodzi z książki Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu autorstwa Andrzeja Margasińskiego (Wydawnictwo Impuls, 2011). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA