Upławy w czasie ciąży – czy to normalne?

W czasie ciąży śluz pełni funkcję ochronną/ fot. Fotolia
Niewielkie i bezwonne upławy nie są powodem do niepokoju. Śluz pełni określoną rolę w pochwie. Co jednak z upławami w czasie ciąży?
/ 02.06.2018 19:36
W czasie ciąży śluz pełni funkcję ochronną/ fot. Fotolia

Wiele kobiet niepokoi się, gdy zobaczy jakąkolwiek wydzielinę z pochwy. Tymczasem śluz jest fizjologicznym płynem, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia dróg rodnych, zmniejszenie tarcia podczas stosunku oraz ułatwienie plemnikowi drogi do zapłodnienia. Gęstość i ilość śluzu zmienia się w zależności od cyklu miesiączkowego kobiety. Upławy występują dopiero wtedy, gdy wydzielina zmienia swój kolor, zapach bądź konsystencje.

Wydzielina z pochwy u ciężarnej

Ilość wydzieliny pochwy w czasie ciąży znacznie się zwiększa, co ma związek z większą produkcją estrogenów i większym przepływem krwi do okolic pochwy. Wydzielina składa się ze złuszczonych komórek szyjki macicy i pochwy oraz z prawidłowej flory bakteryjnej. W czasie ciąży śluz pełni funkcję ochronną – chroni drogi rodne przed drobnoustrojami oraz bakteriami, które wywołują groźne dla ciężarnej infekcje. Śluz ciężarnej jest bardziej obfity, powinien mieć białawy, ewentualnie jasnożółty kolor oraz delikatny zapachu (ewentualnie może być bezwonny).

Czop śluzowy

W czasie ciąży powstaje również czop śluzowy, który znajduje się w kanale szyjki macicy. Ma on funkcję ochronną – chroni dziecko przed wszelkimi infekcjami, które przedostają się drogą płciową. Pod koniec ciąży czop śluzowy wydostaje się na skutek rozwierania się szyjki macicy. Może mieć on  barwę lekko różową, gdyż szyjka macicy jest bardzo ukrwiona.  

Obserwacja śluzu

Ciężarna powinna częściej obserwować śluz, ponieważ wszelkie zmiany w wyglądzie, zapachu oraz w konsystencji mogą świadczyć o zagrożeniu zarówno dla matki, jak i dziecka. Gdy śluz zmienia barwę na brązową, różową lub żółto-zieloną,  pojawiają się w nim grudki oraz towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, swędzenie i zaczerwienienie, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Warto wiedzieć: Niepokojące upławy - kiedy do lekarza?

Infekcje pochwy

W czasie ciąży częściej niż u kobiet nieciężarnych występują wszelkie infekcje pochwy. Przyczyn ich występowania jest wiele: działanie immunosupresyjne estrogenów, progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej (hormony produkowane prze łożysko), rozpulchnienie śluzówki pochwy oraz duża zawartość glikogenu w komórkach nabłonkowych. 

Częste zakażenia pochwy mogą powodować bardzo poważne komplikacje, takie jak:

  • poronienie,
  • przedwczesne odpłyniecie płynu owodniowego,
  • przedwczesny poród,
  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • infekcje wewnątrz maciczną.

Leczymy je przeważnie antybiotykoterapią po konsultacji z lekarz prowadzącym.

Profilaktyka zakażeń pochwy

Aby unikać zakażeń w czasie ciąży, należy szczególnie dbać o higienę intymną, częstą zmianę bielizny. Po każdej wizycie w toalecie należy się podmywać oraz zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy.

Polecamy:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu!
Jakie są skutki infekcji w ciąży?

Autor: Agnieszka Chorąży, położna, wykładowca DoulaSERVICE

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA