nowe przypadki wścieklizny fot. Adobe Stock, sap

Uwaga na wściekliznę. Sprawdź, gdzie wykryto nowe przypadki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o dwóch nowych przypadkach wścieklizny na Mazowszu. To zakażone lisy, ale w ostatnich miesiącach zidentyfikowano też chore psy i koty. Sprawdź, w których miejscach atakuje wirus wścieklizny i co zrobić w przypadku kontaktu z podejrzanym zwierzęciem.
/ 25.03.2022 11:50
nowe przypadki wścieklizny fot. Adobe Stock, sap

W Polsce na wściekliznę chorują przede wszystkim dzikie zwierzęta takie jak lisy, borsuki, kuny czy nietoperze. Zagrożenie dla człowieka jednak istnieje, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy stwierdzono przypadki wścieklizny również wśród psów i kotów, a lisy powszechnie bytują w środowisku ludzkim. 

Spis treści:

  1. Nowe przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim
  2. Gdzie jeszcze wykryto wściekliznę?
  3. Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie 
  4. Czym jest wścieklizna i jakie daje objawy?
  5. Co zrobić w przypadku podejrzenia wścieklizny

Nowe przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o rozpoznaniu dwóch nowych przypadków wścieklizny u lisów, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych. Jeden przypadek dotyczy padłego lisa w miejscowości Nowa Pogorzel, w gminie Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie. Zaś drugi to żywy lis schwytany w warszawskiej Białołęce.

Gdzie jeszcze wykryto wściekliznę?

W 2022 roku wykryto więcej przypadków wścieklizny: w powiecie ryckim (woj. lubuskie), w kilku powiatach woj. mazowieckiego: mińskim, otwockim, radomskim, szydłowieckim, m.st. Warszawa, wołomińskim, oraz w powiecie starachowickim (woj. świętokrzyskie). Większość przypadków to zakażone lisy, ale w powiecie radomskim i otwockim rozpoznano chorobę również u psów. W zeszłym roku znaleziono też wściekłe koty.

Obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Kiedy trzeba zaszczepić kota?

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że w Polsce obowiązuje nakaz szczepienia przeciwko wściekliźnie psów po ukończeniu 3. miesiąca życia. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, właściciele psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

W związku z możliwością kontaktu dzikich zwierząt z domowymi, oraz stwierdzonymi zakażeniami u psów i kotów, przeciwko wściekliźnie powinny być zaszczepione również koty. Ogólnie nie ma takiego obowiązku, jednak nie we wszystkich przypadkach.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim
- przypomina Główny Lekarz Weterynarii.

Czym jest wścieklizna i jakie daje objawy?

Wścieklizna to najgroźniejsza choroba odzwierzęcą, na którą nie ma lekarstwa. Jest wirusową chorobą zakaźną atakującą układ nerwowy. Do zakażenia człowieka dochodzi na ogół w wyniku ugryzienia przez chore zwierzę lub oślinienie uszkodzonej skóry albo błon śluzowych. Główne zagrożenie stanowią bezpańskie psy. Jednak warto pamiętać, że wścieklizną mogą być zarażone wiewiórki, polne myszy i szczury. 

Objawy wścieklizny to zazwyczaj nadmierne pobudzenie, niepokój, drgawki i charakterystyczny ślinotok. Pierwsze symptomy przypominają grypę. Możliwy jest też "utajony" przebieg choroby (tzw. cicha wścieklizna), której głównymi symptomami są osłabienie mięśni i niedowłady.

Co zrobić w przypadku podejrzenia wścieklizny?

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, gdy miałeś kontakt z podejrzanym zwierzęciem:

  • Jeśli znalazłeś martwe dzikie zwierzę, np. lisa, kunę, nietoperza, zgłoś to do powiatowego lekarza weterynarii.
  • Unikaj bezwzględnie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem, które może być chore.
  • Nie dotykaj martwych zwierząt, które mogły być zarażone wścieklizną.
  • Jeśli zostałeś ugryziony przez podejrzane zwierzę, jak najszybciej umyj ranę wodą z mydłem (lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem) i zgłoś się do lekarza - leczenie polega na podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie. 

Źródła:
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt w 2022 r.,
Wścieklizna, Główny Inspektorat Weterynarii.

Czytaj także:
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Kleszcze zimą są nadal aktywne. Te zarażone Borrelią mają większą szansę na przetrwanie
Co odstrasza kleszcze? Naturalne sposoby
Borelioza – objawy, leczenie, badania na boreliozę. Jak wygląda rumień?
Bruceloza (gorączka mleka koziego) – rozpoznanie i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!