W Polsce na wściekliznę chorują przede wszystkim dzikie zwierzęta takie jak lisy, borsuki, kuny czy nietoperze. Zagrożenie dla człowieka jednak istnieje, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy stwierdzono przypadki wścieklizny również wśród psów i kotów, a lisy powszechnie bytują w środowisku ludzkim.
Spis treści:
- Nowe przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim
- Gdzie jeszcze wykryto wściekliznę?
- Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie
- Czym jest wścieklizna i jakie daje objawy?
- Co zrobić w przypadku podejrzenia wścieklizny
Nowe przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o rozpoznaniu dwóch nowych przypadków wścieklizny u lisów, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych. Jeden przypadek dotyczy padłego lisa w miejscowości Nowa Pogorzel, w gminie Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie. Zaś drugi to żywy lis schwytany w warszawskiej Białołęce.
Gdzie jeszcze wykryto wściekliznę?
W 2022 roku wykryto więcej przypadków wścieklizny: w powiecie ryckim (woj. lubuskie), w kilku powiatach woj. mazowieckiego: mińskim, otwockim, radomskim, szydłowieckim, m.st. Warszawa, wołomińskim, oraz w powiecie starachowickim (woj. świętokrzyskie). Większość przypadków to zakażone lisy, ale w powiecie radomskim i otwockim rozpoznano chorobę również u psów. W zeszłym roku znaleziono też wściekłe koty.
Obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Kiedy trzeba zaszczepić kota?
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że w Polsce obowiązuje nakaz szczepienia przeciwko wściekliźnie psów po ukończeniu 3. miesiąca życia. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, właściciele psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
W związku z możliwością kontaktu dzikich zwierząt z domowymi, oraz stwierdzonymi zakażeniami u psów i kotów, przeciwko wściekliźnie powinny być zaszczepione również koty. Ogólnie nie ma takiego obowiązku, jednak nie we wszystkich przypadkach.
Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim
- przypomina Główny Lekarz Weterynarii.
Czym jest wścieklizna i jakie daje objawy?
Wścieklizna to najgroźniejsza choroba odzwierzęcą, na którą nie ma lekarstwa. Jest wirusową chorobą zakaźną atakującą układ nerwowy. Do zakażenia człowieka dochodzi na ogół w wyniku ugryzienia przez chore zwierzę lub oślinienie uszkodzonej skóry albo błon śluzowych. Główne zagrożenie stanowią bezpańskie psy. Jednak warto pamiętać, że wścieklizną mogą być zarażone wiewiórki, polne myszy i szczury.
Objawy wścieklizny to zazwyczaj nadmierne pobudzenie, niepokój, drgawki i charakterystyczny ślinotok. Pierwsze symptomy przypominają grypę. Możliwy jest też "utajony" przebieg choroby (tzw. cicha wścieklizna), której głównymi symptomami są osłabienie mięśni i niedowłady.
Co zrobić w przypadku podejrzenia wścieklizny?
Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, gdy miałeś kontakt z podejrzanym zwierzęciem:
- Jeśli znalazłeś martwe dzikie zwierzę, np. lisa, kunę, nietoperza, zgłoś to do powiatowego lekarza weterynarii.
- Unikaj bezwzględnie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem, które może być chore.
- Nie dotykaj martwych zwierząt, które mogły być zarażone wścieklizną.
- Jeśli zostałeś ugryziony przez podejrzane zwierzę, jak najszybciej umyj ranę wodą z mydłem (lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem) i zgłoś się do lekarza - leczenie polega na podaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie.
Źródła:
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt w 2022 r.,
Wścieklizna, Główny Inspektorat Weterynarii.
Czytaj także:
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Kleszcze zimą są nadal aktywne. Te zarażone Borrelią mają większą szansę na przetrwanie
Co odstrasza kleszcze? Naturalne sposoby
Borelioza – objawy, leczenie, badania na boreliozę. Jak wygląda rumień?
Bruceloza (gorączka mleka koziego) – rozpoznanie i leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!