Uważaj na choroby wirusowe!

Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy
W naszym otoczeniu ciągle ktoś skarży się na przeziębienie, katar, kaszel czy biegunkę. Słyszymy codziennie o nieobecnościach dzieci w przedszkolu i szkole, o kolejnych chorobach zakaźnych, które doskwierają przyjaciołom naszych dzieci. Proces dorastania dotyczy również układu odpornościowego, który przechodząc poprzez kolejne choroby uczy się szybko reagować na potencjalne zagrożenia.
/ 31.01.2011 18:29
Gdy podwyższa się stężenie tyraminy we krwi, dochodzi w organizmie do tak zwanego przełomu nadciśnieniowego i występuje silny, migrenowy ból głowy

Wirus sprawcą

Wirusy są skomplikowanymi cząsteczkami składającymi się z białek i materiału genetycznego. Mogą dawać objawy miejscowe infekując jeden narząd lub rodzaj tkanki lub ogólne - jak w przypadku chorób przebiegających z gorączką. Choroby wirusowe rozprzestrzeniają się bardzo łatwo i jednocześnie powodują objawy mniej nasilone niż w przypadku infekcji bakteryjnej. Niektóre z chorób są nieuleczalne (jak w przypadku AIDS), jednak większość potrzebuje tylko czasu, by organizm mógł sam uporać się z objawami.

Z czym ma szansę zetknąć się moje dziecko?

Wszyscy znamy choroby jak odra, ospa, świnka, czy różyczka. Są one wywoływane właśnie przez choroby wirusowe i funkcjonują nadal w naszym społeczeństwie. Najczęściej jednak mamy do czynienia z biegunkami i wirusowymi zapaleniami dróg oddechowych. 

Polecamy: Ćwiczenia na bolący kark

Gdy kaszle i kicha

Najbardziej typowymi zakażeniami wirusowymi naszych dzieci są nieżyty górnych dróg oddechowych. Przebiegają one z katarem, kaszlem, gardło jest zaczerwienione, może pojawić się gorączka. Zazwyczaj nie występują inne niepokojące objawy. Dziecko w przeciągu kilku dni ulega wyleczeniu, a choroba nie pozostawia trwałych śladów. Może dojść również do wirusowego zapalenia płuc, które jest wyjątkowo częste u dzieci poniżej 5 roku życia. Dlatego właśnie warto infekcje konsultować z lekarzem, który wykluczy poważniejsze zaburzenia.

Uporczywe biegunki

Biegunki wirusowe rozprzestrzeniają się bardzo łatwo wśród dzieci. Luźne stolce, ból brzucha, ewentualne wymioty powinny budzić troskę rodziców. Małe dziecko szczególnie szybko ulega odwodnieniu szczególnie, gdy nie może przyjmować napojów i pokarmów doustnie. Wskazana może być hospitalizacja w celu uzupełnienia niedoborów i wyrównania gospodarki elektrolitowej.

Leczenie infekcji wirusowej

Leczenie jest zwykle objawowe, polegające na rozrzedzaniu wydzieliny, inhalacjach i ułatwianiu oddychania w przypadku chorób układu oddechowego. W przypadku biegunek wirusowych najistotniejszą rolę stanowi nawodnienie dziecka. Ponieważ wirusy nie mają struktury komórkowej, zupełnie nieskuteczne są antybiotyki. Jednie w przypadku ciężkich infekcji stosuje się leki przeciwwirusowe. Pamiętajmy o skutecznym obniżaniu gorączki i łagodzeniu świądu związanego z wysypkami.

Polecamy: Jakie są skutki infekcji w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA