Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dotyka także młodych

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów
Uciążliwe biegunki, krew w kale, osłabienie i bolesne skurcze w jamie brzusznej - to objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Schorzenia, które dotyczy coraz częściej młodych osób.
Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa) to choroba zapalna błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, szerząca się w sposób ciągły z wytworzeniem owrzodzeń powierzchniowych na warstwie błony śluzowej.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

Pierwszym i najczęstszym objawem towarzyszącym we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego jest biegunka z domieszką krwi w kale licząca do 20 wypróżnień na dobę, niekiedy z uczuciem bólu. U chorych, u których stan zapalny ograniczony jest wyłącznie do odbytnicy biegunka może nie występować a wiodącym objawem będzie pojawienie się krwi w kale. Do pozostałych objawów tej choroby zalicza się: utratę masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, bolesne skurcze w jamie brzusznej, gorączka, brak apetytu oraz nudności i wymioty.

Czytaj też: Czy wrzody żołądka mogą przekształcić się w raka?

Etapy choroby

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i remisji, występujących w sposób przewlekły. Ostre rzuty zaostrzeń wywołane są zazwyczaj przez stres psychiczny, zmiany w sposobie odżywiania, leki przeciwbólowe, zakażenia jelit i innych narządów leczone antybiotykami.

Rozpoznanie choroby

Najczęściej stosowanym badaniem obrazującym stany zapalne jelita jest kolonoskopia (jest ona badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę stanów zapalnych jelita i ich rozległości. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz)

Formy leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Główną formą leczenia CU jest leczenie farmakologiczne, jednakże oprócz zażywania odpowiednich leków ważna jest również dieta.

Polecamy: Dieta we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA