zioła na cholesterol fot. Adobe Stock

Wysoki cholesterol – najlepsze zioła i produkty obniżające cholesterol

Podwyższony poziom cholesterolu (tzw. hipercholesterolemia) to jeden z najczęstszych stanów zagrażających zdrowiu w populacji krajów rozwiniętych. Cholesterol można obniżyć odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. Skuteczne są również niektóre zioła.
Marta Wilczkowska / 16.09.2020 10:04
zioła na cholesterol fot. Adobe Stock

Cholesterol w nadmiarze przyczynia się do zawałów serca, miażdżycy, udarów mózgu i innych chorób. Ogromne znaczenie, zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wysokiego cholesterolu, ma dieta, pomocne są również zioła o udowodnionej skuteczności. Za zbyt wysokie uważa się: stężenie cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) ≥3,5 mmol/l (135 mg/dl) oraz cholesterolu całkowitego ≥5,2 mmol/l (200 mg/dl).

Spis treści:

 1. Zioła na cholesterol
 2. Produkty na obniżenie cholesterolu
 3. Odpoczynek i ćwiczenia na obniżenie cholesterolu

Zioła na cholesterol

Zioła mogą pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu na różne sposoby, np. zmniejszając jego wchłanianie w układzie pokarmowym lub hamując produkcję w wątrobie. W obniżaniu cholesterolu zalecane są: 

 • Olej z nasion wiesiołka – to źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wspomagają one pracę układu krążenia i normują cholesterol.
   
 • Mniszek lekarski – odwar i nalewka z jego korzeni działają na wątrobę (to w niej jest magazynowany nadmiar cholesterolu).
   
 • Lucerna – zawiera saponiny. Związki te obniżają poziom LDL i utrudniają odkładanie się w naczyniach tzw. blaszki miażdżycowej (złogi, których głównym składnikiem jest zły cholesterol).
   
 • Siemię lniane (nasiona lnu) – zawiera błonnik, lignany (o działaniu przeciwutleniającym) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nasiona lnu obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi – jak wykazała jedna z prac naukowych, samo włączenie do diety zmielonego siemienia (badani jedli 30 g dziennie) pozwoliło po miesiącu zmniejszyć poziom złego cholesterolu o 15%.
   
 • Ekstrakt z karczocha – reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów (związków tłuszczowych, których nadmiar także prowadzi do miażdżycy).
   
 • Soja – obfituje w lecytynę. Nie dopuszcza ona do podniesienia się poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega gromadzeniu LDL w wątrobie.
   
 • Czosnek – substancja aktywna to allicyna. Zalicza się ją do grona najskuteczniejszych pogromców cholesterolu. Inne źródła allicyny to cebula i por.

Produkty na obniżenie cholesterolu

W kuchni możemy znaleźć też inne produkty, które mają udowodniony korzystny wpływ na poziom cholesterolu. Należą do nich m.in.:

 • Płatki owsiane – zawarty w nich błonnik rozpuszczalny łączy się z cząsteczkami cholesterolu i ułatwia ich wydalenie. Inne źródła błonnika: kasza jęczmienna, fasola, groch, soczewica, warzywa i owoce (zwłaszcza jabłka, suszone śliwki i rodzynki).
   
 • Oleje roślinne – dostarczają zdrowych tłuszczów (tzw. nienasyconych) oraz stenoli i steroli. To roślinne, bezpieczne odpowiedniki cholesterolu. Gdy przyjmujesz je z jedzeniem, organizm je wchłania zamiast złego LDL. Inne źródła stenoli i steroli: orzechy, ziarna, np. słonecznika.
   
 • Tłuste morskie ryby – np. łosoś, makrela, śledź, to bogactwo kwasów omega-3, te zaś nie dopuszczają do osadzania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Inne źródła omega-3: tran, owoce morza, olej lniany, tofu, migdały.
   
 • Wino – antycholesterolowe działanie ma także czerwone wino. Warunek – trzeba poprzestać na lampce co kilka dni. Uzdrawiającą moc mają nie same procenty, lecz flawonoidy zawarte w winie. Naukowcy dowiedli, że działają silnie przeciwutleniająco. 

  Nadmiar trunku zatruwa wątrobę, poza tym dostarcza sporo kalorii (a nadwaga też sprzyja miażdżycy) i podnosi ciśnienie krwi. Można więc sięgnąć po inne bogate źródło flawonoidów, czyli zieloną i czerwoną herbatę lub sok z aronii. Aby podziałały terapeutycznie, warto wypijać codziennie ok. 3 filiżanek.

Odpoczynek i ćwiczenia na obniżenie cholesterolu

W obniżaniu cholesterolu liczą się również codzienne nawyki. Co jeszcze może pomóc?

 • Relaks. Naukowcy dowiedli, że organizm pod wpływem stresu zaczyna produkować więcej glukozy i kwasów tłuszczowych, co przyczynia się do zwiększenia produkcji cholesterolu LDL w wątrobie, aby substancje wcześniej wymienione mogły trafić do komórek organizmu.

  Efekt jest taki, że we krwi krąży też więcej cholesterolu. Odpoczynek, który pozwoli się odstresować, unormuje poziom szkodliwych substancji.
   
 • Ćwiczenia. Osoby mało aktywne są dwukrotnie bardziej narażone na choroby układu krążenia, a w ich organizmie przeważnie poziom cholesteroli jest za wysoki. Ruch obok diety jest podstawowym niefarmakologicznym sposobem leczenia hipercholesterolemii. 
   
 • Sen. Według badań osoby, które nagminnie nie dosypiają, mają często problem z zawyżonym poziomem cholesterolu. Prawidłowa długość snu to 7–8 godzin na dobę.

Lipidogram (badanie cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydów) należy wykonać po 20. roku życia. Jeśli wyniki są prawidłowe, można powtarzać go co 5 lat. Jeśli występują problemy ze zdrowiem, trzeba częściej kontrolować cholesterol.

Po 40. roku życia badanie powinno być wykonywane co 2 lata, a jeśli w rodzinie występują choroby układu krążenia, to każdego roku. Po 50. roku życia wykonywanie lipidogramu jest zalecane corocznie. 

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 26.04.2018.
Źródło: na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Więcej na temat cholesterolu:
Cholesterol norma - ile powinien wynosić poziom cholesterolu we krwi?
Cholesterol LDL (zły cholesterol) - normy w badaniu krwi, za wysoki poziom
Cholesterol HDL (dobry cholesterol) - normy we krwi, dieta
Cholesterol całkowity we krwi (normy) - kiedy warto go zbadać?
Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami? Efekty już po miesiącu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!