Czym jest zakażenie szpitalne?
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1540) zakażenie szpitalne to takie, które wystąpiło w związku z udzieleniem świadczeń zdrowotnych, w przypadku gdy choroba nie pozostawała w okresie wylęgania w momencie udzielania świadczenia albo wystąpiła po udzieleniu świadczenia, ale w okresie nie dłuższym niż najdłuższy okres jej wylęgania.
Kogo dotyka problem zakażeń?
Zakażenia nie są problemem jedynie chorujących na nie pacjentów. Stanowią one również zagrożenie dla personelu medycznego. Wystąpienie zakażenia wpływa na pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, wydłuża czas pobytu w szpitalu i zwiększa koszty leczenia oraz śmiertelność pacjentów. Dodatkowo oddziałuje też na zdrowie leczących i pielęgnujących pacjentów pracowników opieki zdrowotnej.
Przeczytaj: Edukacja pomoże uniknąć zakażeń szpitalnych
Dlaczego w polskich szpitalach dochodzi do zakażeń?
Według badań przeprowadzonych przez IQS w ramach programu „Stop Zakażeniom Szpitalnym” aż 95% personelu medycznego spotyka się w swej codziennej pracy z problemem zakażeń szpitalnych. Za główne powody zakażeń personel medyczny uznaje: zły stan techniczny pomieszczeń, nieprzestrzeganie zasad higieny oraz złe warunki sanitarne w szpitalu. Czasem wpływ na powstanie zakażeń może mieć również specyfika metody leczenia.
Najważniejszym działaniem, które ograniczyłoby liczbę zakażeń jest według ankietowanych przestrzeganie higieny przez personel (98% wskazań). Badani, zapytani o to, czy stosowanie jednorazowych fartuchów chirurgicznych może zmniejszyć liczbę zakażeń, w zdecydowanej większości odpowiadają twierdząco (77%). Niestety, zaledwie niewiele ponad ¼ respondentów deklaruje, że na ich bloku operacyjnym stosuje się wyłącznie jednorazowe fartuchy chirurgiczne. Bezpieczny szpital, to według respondentów taki, w którym pracuje kompetentny personel, a wskaźnik zakażeń jest niski.
„Wszystkie te czynniki nie wyeliminują całkowicie zjawiska nieodłącznie związanego z pobytem chorego w szpitalu, jakim są przypadki zakażeń nabytych podczas hospitalizacji. Na występowanie tych zakażeń szpitalnych, których czynnikiem etiologicznym jest własna flora chorego (a te w obecnych czasach dominują), najczęściej nie mamy wpływu. Nie możemy natomiast dopuszczać do zakażeń egzogennych („z otoczenia”) i temu przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów profilaktycznych, jakimi są niewątpliwie higiena szpitalna, sprzęt i ochrona osobista.”, podsumowuje dr hab. Małgorzata Bulanda.
Polecamy serwis: Choroby zakaźne
Źródło: informacja prasowa/ ak
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!