Zapalenie oskrzeli – kiedy konieczny jest antybiotyk?

chora kobieta leży w łóżku fot. Fotolia
Choć za 70 proc. tego typu infekcji odpowiadają wirusy, w większości wypadków lekarze i tak zapisują antybiotyk. Dlaczego? Czy warto po niego sięgać?
Agnieszka Czechowska / 24.12.2017 05:14
chora kobieta leży w łóżku fot. Fotolia

W sezonie zimowym można odnieść wrażenie, że wszyscy są przynajmniej trochę przeziębieni. Wystarczy wejść do autobusu i posłuchać. Jeden kicha, drugi kaszle, trzeci chrząka. A ponieważ większość infekcji to wirusówki, które przenoszą się drogą kropelkową, złapać je jest bardzo łatwo. Wystarczy, że ktoś chory na nas kichnie, albo „tylko” uściśnie nam dłoń na powitanie czy dotkniemy zakażonego przedmiotu (niektóre wirusy potrafią przetrwać poza żywym organizmem do trzech godzin), a potem przeniesiemy wirusa w okolice jamy ustnej przed umyciem rąk. Wówczas wirusy natychmiast zaczynają namnażać się na naszych śluzówkach. Co ciekawe, u różnych osób te same zarazki mogą spowodować różne infekcje – u jednych zaatakują oczy, wywołując zapalenie spojówek, u innych nos i gardło – powodując katar i zapalenie gardła, a u niektórych "schodzą" niżej i wówczas mamy do czynienia właśnie z zapaleniem oskrzeli.

Objawy zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli nie zawsze zaczyna się tak samo. Czasem choroba rozwija się powoli, zaczyna od kataru, potem dołącza do niego uporczywy kaszel. Niektóre infekcje przebiegają jednak błyskawicznie i w ciągu kilku godzin mamy do czynienia  z pełnoobjawowym zapaleniem oskrzeli. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć objawów. Jeśli masz choć jeden z nich, koniecznie wybierz się do lekarza:    

  • przedłużający się kaszel – napadowy, suchy lub mokry, ale z małą ilością odkrztuszanej wydzieliny;
  • duszności, niekiedy połączone z bólem w klatce piersiowej;  
  • furkotanie i świsty (można je usłyszeć w czasie oddychania);
  • gorączka lub stan podgorączkowy utrzymujący się od kilku dni, któremu towarzyszą ból gardła, pokasływanie i osłabienie.

Standard postępowania w przypadku zapalenia oskrzeli

Aby przekonać się, czy to faktycznie zapalenie oskrzeli, trzeba koniecznie wybrać się do lekarza. Żeby rozpoznać rodzaj infekcji lekarz powinien:

  • przeprowadzić z tobą wywiad – zapytać o objawy, ich nasilenie, przyjmowane na własną rękę leki, a także choroby przewlekłe (i preparaty przyjmowane na stałe). Jeśli palisz papierosy, koniecznie o tym także powiedz lekarzowi;
  • osłuchać cię – chodzi o to, aby sprawdzić, co się dzieje w oskrze-lach i płucach. Dla zapalenia oskrzeli charakterystyczne są trzaski i szmery, które lekarz bez trudu wysłucha za pomocą stetoskopu;
  • skierować na RTG klatki piersiowej – jeśli lekarz  nie ma pewności czy infekcja nie rozwinęła się i nie objęła już płuc;
  • skierować na badanie CRP. To tzw. białko ostrej fazy. Jego podniesiony poziom wskazuje na to, że infekcję wywołała jakaś  bakteria. Jeśli CRP mieści się w granicach normy, to prawdopodobnie za zapaleniem oskrzeli stoją wirusy.  

Kwestia antybiotyku, czyli jak przebiega leczenie

Przede wszystkim trzeba wziąć zwolnienie lekarskie – organizm potrzebuje czasu na zregenerowanie się. Najlepiej ten czas spędzić w domu i odpoczywać. Poza tym konieczne jest przyjmowanie leków. Na zapalenia oskrzeli lekarze najczęściej przepisują środki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (mukolityki), preparaty rozszerzające oskrzela, zwykle w postaci inhalatorów – tego typu preparaty pozwalają na łatwiejsze odkasływanie wydzieliny. Jeśli badanie krwi (CRP) potwierdziło, że infekcję wywołały bakterie, konieczne jest podanie antybiotyku i leków osłonowych (probiotyków – dostępne w aptece bez recepty).  W przypadku małych dzieci oraz osób po 65. roku życia lekarze często przepisują antybiotyk profilaktycznie, żeby zapobiec tzw. nadkażeniu bakteryjnemu. Chodzi o to, że organizmy dzieci oraz osób starszych z trudem radzą sobie z zapaleniem oskrzeli. Wydzielina długo zalega w drogach oddechowych, a to może sprawić, że namnożą się w niej bakterie. Istnieje również spore ryzyko, ze zapalny śluz zejdzie jeszcze niżej do płuc. Dlatego lepiej nie ryzykować i wziąć antybiotyk przepisany przez lekarza.

Polecamy!

6 bezpiecznych, domowych sposobów na przeziębienie w ciąży

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dorosłych?

Uwaga! To może być niebezpieczne przewlekłe zapalenie oskrzeli!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
REKLAMA