Zapalenie pęcherza – nie zwlekaj z leczeniem

Długotrwałe leczenie metforminą może zapobiegać lub opóźniać rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) w okresie dojrzewania.  Metformina to doustny lek stosowany w terapii cukrzycy. fot. Fotolia
Wiele kobiet cierpi z powodu zapalenia dolnych dróg moczowych. Ból, trudności w oddawaniu moczu to najczęstsze objawy tego schorzenia. Do tej pory leczenie było rozpoczynane dość późno. Teraz istnieje możliwość rozpoczęcia leczenia zanim zgłosisz się do lekarza.
/ 14.12.2011 20:01
Długotrwałe leczenie metforminą może zapobiegać lub opóźniać rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) w okresie dojrzewania.  Metformina to doustny lek stosowany w terapii cukrzycy. fot. Fotolia

Późne leczenie

Zakażenie dolnych dróg moczowych można wyleczyć podając choremu antybiotyk bądź furaginę. Leki z tej grupy były do tej pory dostępne tylko z przepisu lekarza. Zatem osoba chora chcąc zatrzymać rozwój choroby musiała najpierw udać się do specjalisty, by ten wypisał receptę na odpowiedni lek. Bardzo często okres od pojawienia się objawów do zażycia tabletki trwał kilka dni, a co za tym idzie chory przez ten czas mógł jedynie łagodzić ból zażywając środki przeciwbólowe. Ponadto zwlekanie z leczeniem infekcji mogło doprowadzić do pogłębienia się choroby.

Przeczytaj: Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?

Leczenie – im wcześniej, tym lepiej

„Leczenie najlepiej rozpocząć bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów ZUM. Szybka reakcja pozwala ograniczyć rozległość infekcji oraz skrócić okres i nasilenie dolegliwości. Wcześnie rozpoczęta terapia pozwala także zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z nieleczonym zakażeniem układu moczowego” - podkreśla Rafał Jedynak, specjalista urolog z Kliniki Urologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Przeczytaj: Co ma selen do pęcherza moczowego?

Objawy i powikłania

Typowe objawy dla zapalenia pęcherza moczowego pozwalają łatwo i szybko zdiagnozować chorobę. „Najczęściej chore skarżą się na pobolewanie w podbrzuszu, częstomocz, uczucie bolesnego parcia na mocz z oddawaniem niewielkich jego ilości, konieczność kilkakrotnego oddawania moczu w nocy, pieczenie w cewce moczowej podczas lub po oddaniu moczu. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się ropomocz, a u 1/3 kobiet obserwuje się krwiomocz. Następstwem powtarzających się ostrych incydentów zapalnych może być rozszerzenie infekcji na górne drogi moczowe, a nawet ryzyko rozwoju urosepsy” – dodaje Rafał Jedynak.

Źródło: Informacja prasowa/ ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA