Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm

Jad kiełbasiany to silna trucizna. Po wniknięciu do organizmu człowieka, czyni w nim liczne spustoszenia, poczynając od układu nerwowego. Ostre zatrucie jadem kiełbasianym może być śmiertelne, wtedy gdy w porę nie zostanie udzielona pomoc medyczna.
/ 23.08.2012 08:14

Jad kiełbasiany to silna trucizna. Po wniknięciu do organizmu człowieka, czyni w nim liczne spustoszenia, poczynając od układu nerwowego. Ostre zatrucie jadem kiełbasianym może być śmiertelne, wtedy gdy w porę nie zostanie udzielona pomoc medyczna.

Bakteria, zwana laseczką jadu kiełbasianego, jest mikrobem odpowiedzialnym za zatrucie (botulizm). Jej neurotoksyny powodują zatrzymanie wydzielania acetylocholiny, będącej neuroprzekaźnikiem między jedną komórką nerwową, a drugą podczas przekazywania impulsów nerwowych. W ten sposób dochodzi do porażenia mięśni – w tym oddechowych oraz upośledzenia funkcji wegetatywnego układu nerwowego, sterującego większością istotnych czynności życiowych człowieka.

Gdzie można spotkać laseczki jadu kiełbasianego?

Formy przetrwalnikowe laseczki jadu kiełbasianego znajdują się w glebie, gdzie mogą przeżyć bardzo długi okres czasu – liczony w latach. Toksyna botulinowa może występować w pokarmach – głównie mięsnych, rybnych i warzywnych konserwach, pakowanych próżniowo, peklowanych przetworach, warzywach, wędlinach i kiełbasach.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia organizmu?

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez zjedzenie zatrutego produktu spożywczego. Pierwsze objawy występują już po 12-24 godzinach od jego skonsumowania.

Jakie są objawy botulizmu?

Wynikają z działania toksyn na układ nerwowy. Botulizm poznajemy po stwierdzeniu:
- niedowładów wiotkich symetrycznych, które postępują począwszy od nerwów czaszkowych w dół,
- suchość w jamie ustnej, może pojawić się też ślinotok,
- zaparcie stolca, zatrzymanie gazów (unieruchomienie jelit), nudności, bóle brzucha,
- zatrzymanie mikcji (oddawania moczu),
- podwójne widzenie, zawroty głowy,
- niemożność połykania, mówienia – mowa zamazana, bezgłośna, raczej nosowa, osłabienie głosu,
- zmęczenie, osłabienie mięśni – obręczy barkowej i kończyn, oczu (opadanie powiek).

Pierwsza pomoc i leczenie zatrucia

Pierwsza pomoc polega na jak najszybszym dostarczeniu chorego do szpitala lub wezwaniu pomocy medycznej. Podawana jest antytoksyna botulinowa, której dawkę lekarz ustala każdemu indywidualnie. Jest to więc leczenie przyczynowe. Wszelkie objawy są łagodzone według powszechnie przyjętych zasad: jeśli nie jest za późno – poszkodowany ma płukany żołądek; jeśli chory nie połyka – jest żywiony pozajelitowo; jeśli ma suchość w ustach – pędzlowana jest jama ustna; jeśli mocz został zatrzymany – z wyboru pęcherz zostaje zacewnikowany; przy zaparciach – stosuje się wszelkie sposoby łagodzące zaparcia i pobudzające pracę jelit.

Powrót do pełnego zdrowia trwa około pół roku. W tym czasie wszelkie objawy botulizmu cofają się. Przebycie takiego zakażenia nie daje jednak odporności na laseczkę jadu kiełbasianego.

Zaniechanie postępowania leczniczego kończy się zgonem z powodu trudności w oddychaniu. Poszkodowany udusi się z powodu unieruchomienia mięśni oddechowych i niedrożności dróg oddechowych (porażenie mięśni dróg oddechowych).

Czy można temu zapobiec?

Na jad kiełbasiany nie ma szczepionki. Profilaktyka zakażenia jadem kiełbasianym polega na unikaniu spożywania produktów spożywczych z niepewnego źródła. Jeśli nie ma innej opcji, trzeba je przegotować przez 10 minut w wodzie o temperaturze powyżej 60°C. Taki zabieg niszczy mikroba. Przetwory domowe zaś, marynujemy i kisimy w higienicznych warunkach, gotujemy pod ciśnieniem, dobrze doprawiamy solą.

Trzeba też pamiętać o:
- sprawdzaniu terminu ważności produktów konserwowych, a najlepiej wcale ich nie przyjmować, gdyż zwykle są mocno przetworzone,
- odrzucać te z wypukłym wieczkiem i „syczące” podczas otwierania, ponieważ świadczy to o obecności mikrobów i ich toksyn,
- wyrzucać te, które wydzielają odór zjełczałego tłuszczu i mają zmieniony kolor.

Botulina jest też lekiem!

Istnieje kilka rodzajów toksyny botulinowej. W lecznictwie stosuje się toksynę botulinową A. Znalazła zastosowanie m.in. w leczeniu przykurczów mięśniowych, zeza, kręczu szyi, nietrzymaniu moczu i stolca, kręczu szyi i w kosmetyce odmładzającej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!