Zimne stopy to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Uczucie chłodu i dyskomfortu może pojawić się w ciągu dnia, a także utrudniać zasypianie. Najczęściej dotyczy kobiet o szczupłej i drobnej budowie ciała. Jeśli pojawia się regularnie, należy bliżej się mu przyjrzeć. Co mogą oznaczać zimne, a czasem wręcz lodowate stopy? Poznaj możliwe przyczyny nieustannie zimnych stóp.
Spis treści:
Zimne stopy - przyczyny
Stale zimne stopy, a nierzadko również i dłonie, to przypadłość tzw. zmarzluchów. Niektóre osoby stale mają uczucie chłodu, nad którym ciężko zapanować. Taki objaw może wskazywać na problemy ze zdrowiem, lecz również może być konsekwencją nieprawidłowego stylu życia.
- Zły dobór odzieży i butów. To najczęstsza zewnętrzna przyczyna zimnych stóp szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednie skarpetki i ocieplone buty to absolutna podstawa, by chronić stopy przed przemarznięciem. Innym powodem mogą być również skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem lub za mocno zasznurowane buty, które utrudniają przepływ krwi.
- Brak aktywności fizycznej. Remedium może okazać się regularny ruch, co jest szczególnie ważne, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, czym narażamy się ma spowolnienie krążenia w stopach i dłoniach. W czasie aktywności fizycznej dochodzi do pobudzenia przepływu krwi, która swobodnie dociera to stóp. Uprawianie sportu jest szczególnie ważne w przypadku osób, które codziennie wykonują pracę siedzącą lub stojącą.
- Palenie papierosów. Nikotyna ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm, m.in. powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a następnie zmniejszenie krwawienia. To może prowadzić do uczucia chłodu stóp i dłoni.
- Stres. W sytuacjach napięcia i silnych przeżyć dochodzi do tzw. centralizacji krążenia. Organizm koncentruje się na dostarczeni krwi do najważniejszych narządów, które są kluczowe dla przetrwania, tj. serce, mózgu, płuc i nerek. Oznacza to zmniejszenie przepływu krwi w kończynach, co może skutkować uczuciem chłodnych stóp i dłoni.
Zimne stopy - czego mogą być objawem?
Powodem zimnych stóp mogą być również czynniki wewnętrzne. Powszechnie mówi się, że przyczyną mogą być problemy z krążeniem krwi. Zdarza się, że są one skutkiem przyjmowania niektórych leków np. beta-blokerów, antykoncepcyjnych. Istnieje również szereg chorób, które mogą objawiać się w ten sposób m.in.:
- zakrzepica żył głębokich,
- choroba Buergera,
- choroba Takayasu,
- miażdżyca,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- anemia,
- zespołu Raynauda (tzw. choroba zimnych stóp),
- niedociśnienie krwi,
- infekcje np. wirusowe zapalenie wątroby.
W celu odnalezienia medycznej przyczyny zimnych stóp, należy wykonać szczegółową diagnostykę.
Domowe sposoby na zimne stopy
Z uczuciem przemarzniętych stop łatwo i szybko można poradzić sobie w domowym zaciszu. Oto skuteczne metody na zimne stopy:
- Gorąca kąpiel. Możesz zanurzyć w ciepłej wodzie wyłącznie stopy lub całe ciało. Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego o działaniu rozgrzewającym np. z drzewa herbacianego, goździkowego lub eukaliptusowego.
- Naprzemienna kąpiel. Inną metodą jest zanurzanie stóp raz w ciepłej, raz w chłodnej wodzie. Wykonaj trzy cykle, trzymając najpierw nogi w ciepłej wodzie przez 5 minut, a w chłodnej - pół minuty. Osusz nogi i załóż ciepłe skarpety.
- Masaż stóp. Pomocne będą specjalne rolki lub inne przyrządy do masażu, które można nabyć w każdej aptece, drogerii lub supermarkecie. Możesz również wykonać masaż dłońmi, wykorzystując delikatnie podgrzany olejek do masażu z kilka kroplami olejku eterycznego.
- Szczotkowanie ciała. To naturalna i znana od lat metoda, która doskonale pobudza krążenie krwi. Do tego celu używa się szczotek z naturalnego włókna lub specjalnych rękawic.
- Maść rozgrzewająca. Jeden z najszybszych sposobów, który z można stosować również poza domem. Posmaruj stopy maścią, a następnie załóż ciepłe skarpetki.
- Termofor, koc lub kapcie elektryczne. A także innego rodzaju ogrzewacze, które pozwolą skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy.
Przeczytaj:
Zimne dłonie i stopy - o czym świadczą?
Domowe sposoby na rozgrzanie stóp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!