Masz ciągle zimne stopy? Sprawdź, co może być przyczyną

zimne stopy fot. Adobe Stock, New Africa
Zimne stopy mogą świadczyć o zakrzepicy, miażdżycy lub niedoczynności tarczycy. Bywa, że są skutkiem braku aktywności fizycznej, palenia papierosów lub stresu. Ulgę przynoszą gorące kąpiele, masaż, szczotkowanie ciała lub stosowanie maści rozgrzewających.
Marta Kosakowska / 08.11.2021 10:57
zimne stopy fot. Adobe Stock, New Africa

Zimne stopy to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Uczucie chłodu i dyskomfortu może pojawić się w ciągu dnia, a także utrudniać zasypianie. Najczęściej dotyczy kobiet o szczupłej i drobnej budowie ciała. Jeśli pojawia się regularnie, należy bliżej się mu przyjrzeć. Co mogą oznaczać zimne, a czasem wręcz lodowate stopy? 

Spis treści:

  1. Zimne stopy - przyczyny
  2. Kiedy iść do lekarza?
  3. Jakie badania zrobić?
  4. Sposoby na zimne stopy

Zimne stopy - przyczyny

Zimne stopy najczęściej są po prostu fizjologiczną poprawną odpowiedzią organizmu na chłód. Naczynia krwionośne zwężają się po to, aby zachować temperaturę ciała w centralnej jego części i chronić ważne narządy przed uszkodzeniem. Stale zimne stopy, a nierzadko również i dłonie, to przypadłość, która może wynikać z choroby lub być konsekwencją nieprawidłowego stylu życia. 

Przyczynami zimnych stóp mogą być:

  • Zły dobór odzieży i butów. Przyczyna może być prozaiczna. Zimne stopy mogą być efektem noszenia nieocieplonych butów zimą lub zbyt cienkich skarpetek. Innym powodem mogą być skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem lub za mocno zasznurowane buty, które utrudniają przepływ krwi.
  • Brak aktywności fizycznej. Brak ruchu powoduje spowolnienie krążenia w stopach i dłoniach. Uprawianie sportu poprawi krążenie, co jest szczególnie ważne u osób, które codziennie wykonują pracę siedzącą lub stojącą.
  • Palenie papierosów. Powoduje skurcz naczyń krwionośnych i sprzyja miażdżycy. To może prowadzić do uczucia chłodu stóp i dłoni.
  • Stres. W sytuacjach napięcia i silnych przeżyć dochodzi do tzw. centralizacji krążenia. Organizm koncentruje się na dostarczeniu krwi do najważniejszych narządów, jak serce, mózg, płuca i nerki. Oznacza to zmniejszenie przepływu krwi w kończynach, co może skutkować uczuciem chłodnych stóp i dłoni.
  • Miażdżyca naczyń krwionośnych. Powoduje utrudnione krążenie krwi, a przez to uczucie zimna w dystalnych częściach ciała. Stopy mogą robić się sine lub blade, niemal białe. Może to świadczyć o zakrzepicy. Jeśli masz do tego bóle łydek podczas chodzenia albo obrzęki kończyn, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
  • Przyjmowanie niektórych leków np. beta-blokerów, leków antykoncepcyjnych.
  • Niedoczynność tarczycy. Ta choroba tarczycy powoduje zakłócenie naturalnego systemu termoregulacyjnego, w rezultacie prowadzi do nadmiernej wrażliwości na chłód,
  • Cukrzyca. Choroba może powodować niedokrwienie stopy oraz zaburzenia czucia, co może skutkować odczuwaniem zimna i bólu stóp.
  • Anemia. Stan ten cechuje się niedoborem tlenu w tkankach w wyniku zbyt małej ilości żelaza w organizmie, co skutkuje m.in. uczuciem zimnych kończyn.
  • Zespół Raynauda. To zespół objawów wynikający z napadowego skurczu tętnic kończyn, częściej rąk niż stóp. Charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie i zasinienie palców.
  • Niedociśnienie. Jednym z objawów niskiego ciśnienia tętniczego jest uczucie zimnych stóp i dłoni. Wynika ono z zaburzonego mikrokrążenia w naczyniach w obrębie stóp.
  • Toczeń. Ta choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej powoduje różne objawy, w tym bolesność i zasinienie stóp zwłaszcza po ekspozycji na zimno. 
  • Choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic i żył obwodowych. Choroba dotyczy głównie mężczyzn w wieku 20-40 lat palących papierosy. Zaburzone krążenie w wyniku zwężenia światła naczyń krwionośnych prowadzi do uczucia zimnych stóp oraz ich zasinienia i bólu.
  • Choroba Takayasu (zapalna choroba naczyń tętniczych). Podobnie jak wyżej zaburzone krążenie skutkuje uczuciem zimnych kończyn.
  • Infekcje np. wirusowe zapalenie wątroby.

W celu odnalezienia medycznej przyczyny zimnych stóp, należy wykonać szczegółową diagnostykę.

Niepokojące objawy przy zimnych stopach. Kiedy iść do lekarza?

Jeśli zimnym stopom towarzyszą dodatkowe objawy, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Szczególnie niepokojące są:

  • trudno gojące się rany lub owrzodzenia na kończynach,
  • uczucie zmęczenia nóg,
  • gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • nieplanowana zmiana wagi,
  • zmiany na skórze kończyn, np. wysypka, zgrubienie, zaczerwienienie,
  • ból kończyny.

Zimne stopy - jakie badania warto zrobić?

Badania, które mogą naprowadzić na możliwą przyczynę chronicznego uczucia zimnych stóp, to przede wszystkim podstawowe badania krwi w kierunku anemii (morfologia), cukrzycy (glukoza we krwi) lub chorób tarczycy (TSH). Lekarz może zlecić również EKG, aby ocenić pracę serca, oraz USG tętnic (badanie Dopplera), aby ocenić przepływ krwi przez naczynia. 

Sposoby na zimne stopy. Jak sobie poradzić z marznięciem stóp?

Jeśli zimne stopy nie są objawem choroby, możesz sobie radzić z problemem naturalnymi sposobami samodzielnie. Oto skuteczne metody na zimne stopy:

  1. Gorąca kąpiel. Możesz zanurzyć w ciepłej wodzie wyłącznie stopy lub całe ciało. Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego o działaniu rozgrzewającym np. z drzewa herbacianego, goździkowego lub eukaliptusowego.
  2. Naprzemienna kąpiel. Inną metodą jest zanurzanie stóp raz w ciepłej, raz w chłodnej wodzie. Wykonaj trzy cykle, trzymając najpierw nogi w ciepłej wodzie przez 5 minut, a w chłodnej - pół minuty. Osusz nogi i załóż ciepłe skarpety.
  3. Masaż stóp. Pomocne będą specjalne rolki lub inne przyrządy do masażu, które można nabyć w aptece, drogerii lub supermarkecie. Możesz również wykonać masaż dłońmi, wykorzystując delikatnie podgrzany olejek do masażu z kilkoma kroplami olejku eterycznego.
  4. Szczotkowanie ciała. To naturalna i znana od lat metoda, która doskonale pobudza krążenie krwi. Do tego celu używa się szczotek z naturalnego włókna lub specjalnych rękawic.
  5. Maść rozgrzewająca. Jeden z najszybszych sposobów. Posmaruj stopy maścią, a następnie załóż ciepłe skarpetki.
  6. Termofor, koc lub kapcie elektryczne, a także innego rodzaju ogrzewacze, które pozwolą skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy.

Zimno? Wybierz się na zakupy online! Wykorzystaj do Quiosque kod rabatowy i spraw sobie coś ciepłego w wyjątkowo atrakcyjnej cenie!

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 19.11.2019.

Czytaj także:
Miażdżyca - objawy, przyczyny, metody leczenia
Bóle wzrostowe u dzieci – przyczyny, jak łagodzić objawy?
Ból łydek – przyczyny i sposoby leczenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA