Zimne stopy fot. Adobe Stock

Zimne stopy - przyczyny + domowe sposoby

Zimne stopy mogą świadczyć o zakrzepicy, miażdżycy lub niedoczynności tarczycy. Bywa, że są skutkiem braku aktywności fizycznej, palenia papierosów lub stresu. Ulgę przynoszą gorące kąpiele, masaż, szczotkowanie ciała lub stosowanie maści rozgrzewających.
Marta Kosakowska / 20.11.2019 15:57
Zimne stopy fot. Adobe Stock

Zimne stopy to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Uczucie chłodu i dyskomfortu może pojawić się w ciągu dnia, a także utrudniać zasypianie. Najczęściej dotyczy kobiet o szczupłej i drobnej budowie ciała. Jeśli pojawia się regularnie, należy bliżej się mu przyjrzeć. Co mogą oznaczać zimne, a czasem wręcz lodowate stopy? Poznaj możliwe przyczyny nieustannie zimnych stóp.

Spis treści:

 1. Zimne stopy - przyczyny
 2. Zimne stopy - czy to objaw choroby?
 3. Domowe sposoby na zimne stopy

Zimne stopy - przyczyny

Stale zimne stopy, a nierzadko również i dłonie, to przypadłość tzw. zmarzluchów. Niektóre osoby stale mają uczucie chłodu, nad którym ciężko zapanować. Taki objaw może wskazywać na problemy ze zdrowiem, lecz również może być konsekwencją nieprawidłowego stylu życia.

 1. Zły dobór odzieży i butów. To najczęstsza zewnętrzna przyczyna zimnych stóp szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednie skarpetki i ocieplone buty to absolutna podstawa, by chronić stopy przed przemarznięciem. Innym powodem mogą być również skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem lub za mocno zasznurowane buty, które utrudniają przepływ krwi.
 2. Brak aktywności fizycznej. Remedium może okazać się regularny ruch, co jest szczególnie ważne, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, czym narażamy się ma spowolnienie krążenia w stopach i dłoniach. W czasie aktywności fizycznej dochodzi do pobudzenia przepływu krwi, która swobodnie dociera to stóp. Uprawianie sportu jest szczególnie ważne w przypadku osób, które codziennie wykonują pracę siedzącą lub stojącą.
 3. Palenie papierosów. Nikotyna ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm, m.in. powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a następnie zmniejszenie krwawienia. To może prowadzić do uczucia chłodu stóp i dłoni.
 4. Stres. W sytuacjach napięcia i silnych przeżyć dochodzi do tzw. centralizacji krążenia. Organizm koncentruje się na dostarczeni krwi do najważniejszych narządów, które są kluczowe dla przetrwania, tj. serce, mózgu, płuc i nerek. Oznacza to zmniejszenie przepływu krwi w kończynach, co może skutkować uczuciem chłodnych stóp i dłoni.

Zimne stopy - czego mogą być objawem?

Powodem zimnych stóp mogą być również czynniki wewnętrzne. Powszechnie mówi się, że przyczyną mogą być problemy z krążeniem krwi. Zdarza się, że są one skutkiem przyjmowania niektórych leków np. beta-blokerów, antykoncepcyjnych. Istnieje również szereg chorób, które mogą objawiać się w ten sposób m.in.:

W celu odnalezienia medycznej przyczyny zimnych stóp, należy wykonać szczegółową diagnostykę.

Domowe sposoby na zimne stopy

Z uczuciem przemarzniętych stop łatwo i szybko można poradzić sobie w domowym zaciszu. Oto skuteczne metody na zimne stopy:

 1. Gorąca kąpiel. Możesz zanurzyć w ciepłej wodzie wyłącznie stopy lub całe ciało. Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego o działaniu rozgrzewającym np. z drzewa herbacianego, goździkowego lub eukaliptusowego.
 2. Naprzemienna kąpiel. Inną metodą jest zanurzanie stóp raz w ciepłej, raz w chłodnej wodzie. Wykonaj trzy cykle, trzymając najpierw nogi w ciepłej wodzie przez 5 minut, a w chłodnej - pół minuty. Osusz nogi i załóż ciepłe skarpety.
 3. Masaż stóp. Pomocne będą specjalne rolki lub inne przyrządy do masażu, które można nabyć w każdej aptece, drogerii lub supermarkecie. Możesz również wykonać masaż dłońmi, wykorzystując delikatnie podgrzany olejek do masażu z kilka kroplami olejku eterycznego.
 4. Szczotkowanie ciała. To naturalna i znana od lat metoda, która doskonale pobudza krążenie krwi. Do tego celu używa się szczotek z naturalnego włókna lub specjalnych rękawic.
 5. Maść rozgrzewająca. Jeden z najszybszych sposobów, który z można stosować również poza domem. Posmaruj stopy maścią, a następnie załóż ciepłe skarpetki.
 6. Termofor, koc lub kapcie elektryczne. A także innego rodzaju ogrzewacze, które pozwolą skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy.

Przeczytaj:
Zimne dłonie i stopy - o czym świadczą?
Domowe sposoby na rozgrzanie stóp
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!