przedszkole fot. Adobe Stock

Żłobki i przedszkola będą tylko dla zaszczepionych dzieci?

Izby lekarskie zbierają podpisy pod obywatelskim projektem „Szczepimy, bo myślimy”.
Małgorzata Germak / 01.08.2019 15:54
przedszkole fot. Adobe Stock

Posiadanie obowiązkowych szczepień jako kryterium do przyjęcia dziecka do publicznego żłobka lub przedszkola. Tego dotyczy obywatelski projekt ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. Izby lekarskie przyłączyły się do zbierania podpisów.

„Radzili, żeby nie podawać dziecku leków i nie wzywać karetki”. Jej córka prawie umarła, bo nie była szczepiona

Do przedszkola tylko ze szczepieniem

Jak donosi portal TVN24.pl za projektem ustawy „Szczepimy, bo myślimy” stoją Robert Wagner i Marcin Kostka. Idea, która przyświeca temu pomysłowi, to wprowadzenie kryterium dla rodziców, którzy chcą posłać swoje dziecko do publicznej placówki – żłobka lub przedszkola. Elementem nieodzownym byłoby zaświadczenie o posiadaniu obowiązkowych szczepień ochronnych u dziecka lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania lekarskie do zrobienia szczepień.

Autorzy projektu chcą wywołać dyskusję, która przełoży się na edukację ludzi. Chcą pokazać rodzicom, że szczepienia to nic złego. „Zależy nam na dobru, zdrowiu i życiu wszystkich dzieci” – mówił w TVN24 Marcin Kostka.

Akcja nabrała rozmachu – izby lekarskie na terenie całego kraju włączyły się w zbieranie podpisów pod tą ustawą. Aby móc zgłosić jej projekt do Sejmu, potrzeba co najmniej 100 tysięcy podpisów.

Sprzęt elektroniczny z rabatami. Sprawdź koniecznie na Electro promocje.

Sejm mówi NIE antyszczepionkowcom

Tymczasem jeśli chodzi o inny obywatelski projekt, który powstał po drugiej stronie barykady, to już wiadomo, że został odrzucony przez polityków. Pomysł ruchu antyszczepionkowców, żeby zlikwidować obowiązkowe szczepienia ochronne, nie przeszedł przed sejmowymi komisjami - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Portal Tokfm.pl informuje, że jedna z posłanek postulowała o natychmiastowe odrzucenie projektu, mówiąc, że zagraża życiu i zdrowiu obywateli. „Kolejny raz możemy pokazać wszystkim Polakom, że żyją w bezpiecznym kraju, bo mamy obowiązkowe, dobre, racjonalnie wdrożone szczepienia” – mówił główny inspektor sanitarny.

Czytaj też:In vitro będzie dostępne tylko dla par, które są małżeństwem? Nowy wniosek wpłynął do SejmuOdra atakuje w Polsce! Czy mamy się czego bać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/21.11.2018 19:44
Skończcie wreszcie z tym piętnowaniem ludzi! Jest bardzo niewielu ANTYszczepionkowców. Projekt ustawy zgłosili w większości rodzice dzieci, które doświadczyły nieporządanych odczynów poszczepiennych (a więc rodzice, którzy te dzieci SZCZEPILI). Tym rodzicom zależy na BEZPIECZEŃSTWIE szczepień, na dostępie do informacji, a także na możliwości wyboru (np. dobranie kalendarza szczepień do konkretnego dziecka). Czy WAM na bezpieczeństwie dzieci nie zalezy? Czy naprawdę wam wszystko jedno, co sie ludziom wstrzykuje?
/21.11.2018 01:25
"1.Jakakolwiek interwencja profilaktyczna, diagnostyczna i terapeutyczna może być podjęta wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej, dobrowolnej i świadomej zgody osoby, której ma dotyczyć, udzielonej w oparciu o dostateczne informacje. W odpowiednich przypadkach zgoda powinna być wyraźna i może być wycofana przez zainteresowaną osobę w dowolnym czasie oraz z dowolnej przyczyny, bez stawiania takiej osoby w niekorzystnej sytuacji bądź powodowania jakichkolwiek niedogodności po jej stronie." - Artykuł 6 – Zgoda, Powszechnej Deklaracji w sprawie Bioetyki i Praw Człowieka UNESCO
/21.11.2018 01:24
"…ale w końcu to przywódcy kraju określają politykę i zawsze łatwo jest pociągnąć za sobą ludzi, niezależnie, czy jest to demokracja, faszystowska dyktatura, parlament czy dyktatura komunistyczna. (…) Mając głos czy go nie mając, ludzie zawsze mogą być podporządkowani przywódcom. To łatwe. Jedyne, co trzeba zrobić, to powtarzać ludziom w kółko, że są atakowani [obudzić strach], oraz potępić pacyfistów za brak patriotyzmu [jeśli się nie zaszczepisz… co z tymi którzy nie moga zostać zaszczepieni? Zabijesz ich!] i narażanie kraju na niebezpieczeństwo [Nadciąga grypa, odra itp]. To działa w każdym kraju."
POKAŻ KOMENTARZE (2)