Cukrzyca typu 2 często idzie w parze z nadwagą. Nowoczesne leki na cukrzycę, tzw. leki inkretynowe, nie tylko skutecznie obniżają stężenie glukozy we krwi, ale pomagają też zredukować wagę. Ich działanie polega na opóźnianiu opróżniania żołądka i hamowaniu apetytu, co może prowadzić do spektakularnego efektu odchudzającego. Nie wszystkie jednak działają tak samo i nie u każdego terapia kończy się sukcesem.
Spis treści:
- Leki na odchudzanie dla cukrzyków – działanie i rodzaje
- Leki na odchudzanie dla cukrzyków - ile można schudnąć?
- Jakie jest miejsce leków na odchudzanie w terapii cukrzycy?
- Leki na odchudzanie dla cukrzyków – skutki uboczne
Leki na odchudzanie dla cukrzyków – działanie i rodzaje
Leki na odchudzanie dla cukrzyków to inaczej leki inkretynowe. Mechanizm ich działania polega na wpływaniu na hormony inkretynowe (inkretyny). Aby lepiej to zrozumieć, trzeba wiedzieć, jak działają wspomniane hormony.
Inkretyny są to hormony jelitowe, których poziom wzrasta po posiłkach, co powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych. Uwalniana insulina obniża poziom glukozy we krwi. Inkretyny oprócz tego opóźniają opróżnianie żołądka z pokarmu, spowalniają trawienie i zmniejszają apetyt. Hamują też wydzielanie glukagonu przez trzustkę. U chorych na cukrzycę inkretyny nie działają tak, jak powinny, jest ich za mało. Głównymi hormonami inkretynowymi są glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1) i glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP).
Leki inkretynowe przywracają prawidłowe procesy u diabetyków. Można to osiągnąć, stosując środki farmakologiczne zaliczane do dwóch grup:
-
Analogi GLP 1 (glutydy) - zwane potocznie zastrzykami na odchudzanie - leki podawane najczęściej w formie iniekcji, naśladują działanie hormonu inkretynowego GLP-1, dzięki czemu zwiększają wydzielanie insuliny, regulują glikemię, hamują produkcję glukagonu i ograniczają uczucie głodu.
Dostępne w Polsce leki z tej grupy to: semaglutyd, liraglutyd, dulaglutyd, eksenatyd, liksisenatyd.
-
Inhibitory DPP-4 (gliptyny) – grupa doustnych leków obniżających stężenie glukozy we krwi, które działają poprzez blokowanie enzymu DPP-4. Dzięki temu hamują rozkład inkretyn w wątrobie i zwiększają ich ilość.
Dostępne w Polsce leki z tej grupy to: sitagliptyna, wildagliptyna, saksagliptyna i linagliptyna.
Co ważne, leki na odchudzanie dla cukrzyków podnoszą insulinę tylko w przypadku zwiększonego stężenia glukozy po posiłku, co sprawia, że w trakcie ich stosowania ryzyko hipoglikemii jest minimalne.
Leki na odchudzanie dla cukrzyków - ile można schudnąć?
Z badań wynika, że najlepsze efekty w redukcji wagi wywołuje leczenie semaglutydem w formie cotygodniowych zastrzyków. Osoby przyjmujące raz w tygodniu dawkę 2,4 mg semaglutydu straciły średnio 14,9% masy ciała po ok. 16 miesiącach w porównaniu do 2,4% w grupie placebo. Osoby przyjmujące semaglutyd chudły średnio o 15,3 kg.
Kolejne pod względem skuteczności wydają się być leki: liraglutyd i dulaglutyd. Leki doustne obniżające masę ciała u cukrzyków nie są już tak skuteczne jak te podawane w zastrzykach (zastrzyki na odchudzanie – który jest najskuteczniejszy?). Pacjenci mogą też różnie reagować na leczenie. Trzeba pamiętać o tym, że każdy z tych preparatów należy stosować wraz ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną. Tylko takie podejście umożliwia powodzenie terapii.
Jeszcze lepsze efekty daje zastosowanie tirzepatydu - leku będącego podwójnym analogiem GLP-1 i GIP, który nie jest na razie dostępny w Polsce, ale jest dopuszczony do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Trzeba jeszcze poczekać zanim trafi do aptek w kraju.
Zastrzyki na odchudzanie – ile można schudnąć?
Jakie jest miejsce leków na odchudzanie w terapii cukrzycy?
Aktualnie w terapii cukrzycy najbardziej zyskują na znaczeniu analogi GLP-1, takie jak semaglutyd czy dulaglutyd. Są to leki zarejestrowane przede wszystkim do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 z otyłością, ze zmianami sercowo-naczyniowymi, pacjentów, u których parametrów nie daje się wyrównać standardowymi lekami, którzy mają wysoką hemoglobinę glikowaną.
Miejsce tych leków w terapii cukrzycy bardzo się zmienia. Do tej pory były dołączane w momencie, gdy pierwotne leczenie metforminą lub pochodną sulfonylomocznika okazywało się nieskuteczne. Teraz te leki są traktowane już równoważnie. U niektórych osób mogą być zastosowane jako leki pierwszego wyboru
- mówi dr hab. Karolina Kędzierska-Kapuza, specjalista nefrologii i diabetologii, prowadząca konto @diabetolog_nefrolog na Instagramie.
Leki inkretynowe przedłużają życie chorych na cukrzycę. Ratują też przed powikłaniami.
Redukcja masy ciała, która jest osiągana dzięki tym preparatom, okazała się kluczowa w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2. Zmniejszając wagę u cukrzyków, którzy przeważnie są otyli, uzyskujemy cofnięcie się niektórych powikłań, takich jak powikłania sercowo-naczyniowe, pacjenci mogą sprawnie się poruszać, poprawiają się wyniki lipidogramu. Są to leki bardzo cenne dla tej grupy chorych
- mówi dr hab. Karolina Kędzierska-Kapuza, specjalista nefrologii i diabetologii.
Niestety dostęp do tych leków jest utrudniony, dlatego wielu pacjentów nie może skorzystać z dobrodziejstwa terapii. Więcej o tym problemie pisaliśmy tutaj: Diabetolog o braku leków dla cukrzyków w aptekach. Lekkomyślna moda odbiera szansę chorym
Leki na odchudzanie dla cukrzyków. Jakich skutków ubocznych się spodziewać?
Nie są to leki bez wad. Leki na odchudzanie dla cukrzyków powodują często dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunki. Nasilenie działań ubocznych powinno się zmniejszać w ciągu kilku tygodni terapii, jednak nie zawsze tak się dzieje. Wiele osób przerywa leczenie z powodu przykrych objawów.
Czytaj też: Skutki uboczne zastrzyków na odchudzanie - jak je zmniejszyć?
Po odstawieniu leków mogą pojawić się też inne negatywne skutki, w tym powrót do poprzedniej wagi. Dzieje się tak, ponieważ apetyt wraca do normy. Warunkiem uniknięcia efektu jo-jo jest przestrzeganie zaleceń dotyczących diety i ruchu po zakończeniu terapii lekami na odchudzanie dla cukrzyków.
Trzeba też wiedzieć, że wszystkie leki inkretynowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia trzustki. Podczas terapii należy być wyczulonym na objawy tej choroby, takie jak: uporczywy silny ból brzucha (może promieniować do pleców), wymioty, czasami gorączka i przyspieszone tętno. Ciężkie przypadki zapalenia trzustki stanowią zagrożenie dla życia, dlatego w razie niepokojących sygnałów, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Więcej: semaglutyd a zapalenie trzustki.
Źródła:
Dror Dicker; DPP-4 Inhibitors: Impact on glycemic control and cardiovascular risk factors. Diabetes Care 1 May 2011; 34 (Supplement_2): S276–S278. https://doi.org/10.2337/dc11-s229,
Nauck MA, Meier JJ. Incretin hormones: Their role in health and disease. Diabetes Obes Metab. 2018 Feb;20 Suppl 1:5-21. doi: 10.1111/dom.13129. PMID: 29364588,
Latif W, Lambrinos KJ, Rodriguez R., Compare And Contrast the Glucagon-like Peptide-1 Receptor Agonists (GLP1RAs) [Updated 2022 Mar 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK572151/,
Zhou AY, Trujillo JM. Comparison of Usability, Accuracy, Preference, and Satisfaction Among Three Once-Weekly GLP-1 Receptor Agonist Pen Devices. Diabetes Spectr. 2018 Nov;31(4):359-366. doi: 10.2337/ds17-0048. PMID: 30510393; PMCID: PMC6243215.
Czytaj także:
Zastrzyki na odchudzanie – kiedy zaczynają działać? Czy po odstawieniu leku waga wraca?
Furosemid na odchudzanie – działanie, skutki uboczne. Jakie metody odchudzania szkodzą nerkom?
Metformina a odchudzanie - czy warto po nią sięgnąć?
Śmiertelnie niebezpieczne, a coraz bardziej popularne. Czy stosowanie zastrzyków insulinowych na odchudzanie ma sens?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!