Badanie ginekologiczne dziewicy – na czym polega? [PYTAMY LEKARZA]

Badanie ginekologiczne dziewiczy fot. Adobe Stock
Wbrew powszechnej opinii dziewica może być zbadana przez ginekologa na podobnych zasadach, co każda inna kobieta. O czym powinna wiedzieć zanim przekroczy próg gabinetu?
Marta Słupska / 20.07.2019 11:19
Badanie ginekologiczne dziewiczy fot. Adobe Stock

Przyczyny pierwszej wizyty u ginekologa są rozmaite – mogą nimi być dolegliwości bólowe, problemy z miesiączką, grzybica pochwy, a także chęć dobrania odpowiedniej antykoncepcji. Bywa, że odbywa się ona jeszcze przed podjęciem współżycia. Młode kobiety zastanawiają się wówczas, czy w ich przypadku możliwe jest przeprowadzenie badania ginekologicznego i jak taka wizyta przebiega. Jaka jest prawda?

Pierwsza wizyta u ginekologa – czego się spodziewać?

Jak w przypadku większości wizyt u tego specjalisty możemy ją podzielić na dwa etapy:

  1. Wywiad lekarski, podczas którego lekarz rozmawia z pacjentką o jej ewentualnych dolegliwościach, pyta też o datę ostatniej miesiączki i przebieg okresu, w tym jego regularność i długość. Warto na tym etapie poinformować ginekologa, że to nasza pierwsza w życiu wizyta.
  2. Badanie ginekologiczne, czyli badanie na fotelu ginekologicznym, które trwa zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund i polega na sprawdzeniu budowy anatomicznej narządów oraz ocenie ich wyglądu zewnętrznego (dzięki temu lekarz wie np., czy pacjentka nie ma infekcji).

Przed wizytą u ginekologa – pierwszą i każdą kolejną – warto przede wszystkim zadbać o higienę intymną (depilacja jest kwestią indywidualną), a także sprawdzić zawczasu, kiedy wypadła ostatnia miesiączka.

Więcej o pierwszej wizycie u ginekologa

Czy dziewica może iść do ginekologa?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, oczywiście. Wręcz powinna, jeśli obserwuje u siebie niepokojące zmiany lub chce rozpocząć współżycie. Potwierdza to dr n. med. Tomasz Basta – ginekolog z krakowskiej Intima Clinic:

Oczywiście, dziewica jak najbardziej może poddać się badaniu ginekologicznemu. Powinna je wykonać zawsze w sytuacjach, które mogą wskazywać na zły stan zdrowia. Na przykład wtedy, kiedy odczuwa bóle podbrzusza, kiedy występują u niej nieregularne plamienia lub krwawienia, a także kiedy miesiączki nie występują w ogóle.

Badanie ginekologiczne dla dziewicy może odbyć się przez odbyt lub pochwę. W tym drugim przypadku przeprowadza się je bardzo delikatnie, by nie uszkodzić błony dziewiczej. Istnieją też specjalne wzierniki przystosowane do badania kobiet, które jeszcze nie współżyły. Dzięki nim można ocenić tarczę szyjki macicy i pobrać wymaz cytologiczny z pochwy.

Oczywiście dla niektórych kobiet może być to krępujące doświadczenie, jednak nawet w przypadku dziewic takie badanie jest bezbolesne i możliwe do przeprowadzenia
– dodaje dr n. med. Tomasz Basta.

Czy można przeprowadzić badanie ginekologiczne podczas okresu?

Czy u dziewicy można przeprowadzić USG dopochwowe?

Zdarza się, że konieczna jest dodatkowa diagnostyka i lekarz wystawia skierowanie na USG transwaginalne. Warto wiedzieć, że takie badanie można również przeprowadzić u dziewic, chociaż zależy to od budowy błony dziewiczej.

Jeśli zachodzi potrzeba, to badanie USG może być przeprowadzone w sposób zupełnie normalny, a więc dopochwowo. Wszystko zależy od budowy anatomicznej błony dziewiczej pacjentki. Możliwe jest też przeprowadzenie USG przez powłoki brzuszne lub przez odbyt
– wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta.

Jeśli lekarz zaleci nam USG przez powłoki brzuszne, pamiętajmy o wypełnieniu pęcherza – przed badaniem warto napić się wody. Przed jego wykonaniem lekarz poprosi o położenie się na leżance i rozpięcie lekko spodni, by mieć dostęp do podbrzusza. Następnie nałoży na brzuch żel i będzie przesuwał po skórze głowicą ultrasonografu. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne.

Zobacz też:
„Jestem dziewicą i jestem w ciąży”. Będzie matką, chociaż nigdy nie uprawiała seksu
Czy dziewica może zajść w ciążę?

dr BastaEkspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA