Gdy liczba ketonów w moczu przekracza normę, osoba może odczuwać nadmierne pragnienie i często oddawać mocz. Ketonuria potrafi świadczyć o chorobie, ale nie zawsze jest niepokojącym objawem.
Spis treści:
- Co to są ciałka ketonowe?
- Ketony w moczu - co oznaczają?
- Objawy ketonurii
- Ketony w moczu - leczenie
- Ketony w moczu u dziecka
- Ketony w moczu w ciąży
Co to są ciałka ketonowe?
To związki chemiczne, pośredni produkt metabolizmu tłuszczów. Należą do nich aceton, kwas acetylooctowy i kwas ß-hydroksymasłowy. Ciałka ketonowe powstają w wyniku procesu ketogenezy.
U zdrowej osoby organizm wytwarza nieznaczne ilości ciał ketonowych. Jeśli ciało do produkcji energii zamiast glukozy wykorzystuje tłuszcz, ketony mogą pojawić się w moczu. Nadmiar ketonów w moczu może doprowadzić do niebezpiecznego stanu zagrażającemu życiu, czyli kwasicy ketonowej.
Ketony w moczu - co oznaczają?
W wyniku ogólnego badania moczu norma dla ciał ketonowych wynosi 0. To znaczy, że prawidłowym stanem jest, gdy ich po prostu w moczu nie ma.
Obecność ketonów w moczu może być spowodowana wieloma chorobami i czynnikami. Należą do nich:
- cukrzyca typu 1 - wiąże się z niedoborem insuliny i spalaniem rezerw tłuszczowych,
- restrykcyjna dieta i głodówki,
- nieleczona nadczynność tarczycy,
- alkoholizm,
- przewlekła biegunka,
- wyczerpujący i bardzo duży wysiłek fizyczny.
Objawy ketonurii
Nadmiar ciał ketonowych nie musi dawać swoistych objawów. Osoby z ketonami w moczu potrafią być osłabione, nie mieć siły, być senne.
Poza tym odczuwają zwiększone pragnienie i suchość w ustach (przyczyny suchości w ustach). Czasem osoba z ketonurią może mieć intensywny owocowy zapach z ust związany z wydychanym acetonem. Dodatkowo może mieć częstszą potrzebę oddawanie moczu.
Jednak zwykle ciężko objawy bezpośrednio połączyć z tym schorzeniem. Zwykle pacjent odkrywa fakt, że ma ketony w moczu, przypadkiem, podczas rutynowego badania moczu (wskazania do badania moczu).
Ketony w moczu - leczenie
Dalsze działania - po odkryciu ciał ketonowych w moczu - zależą od przyczyny tego stanu. Jeśli stoi za tym cukrzyca, należy skonsultować się z diabetologiem i wyrównać poziom insuliny. Jeśli za ketonami w moczu kryją się problemy z tarczycą - trzeba zgłosić się do endokrynologa.
Ketony w moczu spowodowane niewłaściwą dietą wymagają opracowania zbilansowanego jadłospisu i zmiany nawyków żywieniowych.
Ostatecznie decyzję o leczeniu podejmuje lekarz.
Ketony w moczu u dziecka
Zwykle obecność ciał ketonowych w moczu u dzieci związana jest z wymiotami lub biegunką. Warto też wiedzieć, że u niemowląt i małych dzieci już kilkugodzinna przerwa między posiłkami może wywołać produkcję ketonów.
Również w sytuacji przeciągającej się gorączki u dziecka i infekcji mogą pojawić się ciałka ketonowe w moczu.
Jeśli jednak mimo powrotu do zdrowia w moczu dziecka nadal są obecne ketony, warto skonsultować się z lekarzem - być może potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka.
Ketony w moczu w ciąży
Teoretycznie nie powinny się pojawiać, ale ich obecność w moczu to dosyć częste zjawisko i nie musi od razu oznaczać choroby. U kobiet w ciąży, które cierpią na długo trwające wymioty i mają słaby apetyt, może dojść do sytuacji, w której w moczu pojawią się ketony.
U niektórych kobiet w ciąży nawet wysiłek fizyczny lub dieta uboga w węglowodany może do tego doprowadzić. Nie ma więc co panikować, ale lepiej też nie bagatelizować tego stanu. Badanie moczu i tak powinno być regularnie wykonywane, gdy kobieta jest w ciąży, więc warto poinformować lekarza o wynikach. Pamiętaj bowiem, że ciałka ketonowe w moczu mogą być oznaką rozwijającej się cukrzycy.
Więcej o problemach z układem moczowym:Jakie objawy daje zapalenie pęcherza moczowego i jak to leczyć?Co robić, gdy zauważysz u siebie krew w moczu?Co oznacza białko w moczu w ciąży?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!