Co oznaczają ketony w moczu - przyczyny i leczenie ketonurii

ketony w moczu fot. Adobe Stock
Nadmiar ketonów w moczu może być związany z cukrzycą lub chorobami endokrynologicznymi, ale też zbyt drastyczną dietą i intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Małgorzata Germak / 19.02.2020 08:31
ketony w moczu fot. Adobe Stock

Gdy liczba ketonów w moczu przekracza normę, osoba może odczuwać nadmierne pragnienie i często oddawać mocz. Ketonuria potrafi świadczyć o chorobie, ale nie zawsze jest niepokojącym objawem.

Spis treści:

 1. Co to są ciałka ketonowe?
 2. Ketony w moczu - co oznaczają?
 3. Objawy ketonurii
 4. Ketony w moczu - leczenie
 5. Ketony w moczu u dziecka
 6. Ketony w moczu w ciąży

Co to są ciałka ketonowe?

To związki chemiczne, pośredni produkt metabolizmu tłuszczów. Należą do nich aceton, kwas acetylooctowy i kwas ß-hydroksymasłowy. Ciałka ketonowe powstają w wyniku procesu ketogenezy.

U zdrowej osoby organizm wytwarza nieznaczne ilości ciał ketonowych. Jeśli ciało do produkcji energii zamiast glukozy wykorzystuje tłuszcz, ketony mogą pojawić się w moczu. Nadmiar ketonów w moczu może doprowadzić do niebezpiecznego stanu zagrażającemu życiu, czyli kwasicy ketonowej.

Ketony w moczu - co oznaczają?

W wyniku ogólnego badania moczu norma dla ciał ketonowych wynosi 0. To znaczy, że prawidłowym stanem jest, gdy ich po prostu w moczu nie ma.

Obecność ketonów w moczu może być spowodowana wieloma chorobami i czynnikami. Należą do nich:

 • cukrzyca typu 1 - wiąże się z niedoborem insuliny i spalaniem rezerw tłuszczowych,
 • restrykcyjna dieta i głodówki,
 • nieleczona nadczynność tarczycy,
 • alkoholizm,
 • przewlekła biegunka,
 • wyczerpujący i bardzo duży wysiłek fizyczny.

Objawy ketonurii

Nadmiar ciał ketonowych nie musi dawać swoistych objawów. Osoby z ketonami w moczu potrafią być osłabione, nie mieć siły, być senne.

Poza tym odczuwają zwiększone pragnienie i suchość w ustach (przyczyny suchości w ustach). Czasem osoba z ketonurią może mieć intensywny owocowy zapach z ust związany z wydychanym acetonem. Dodatkowo może mieć częstszą potrzebę oddawanie moczu.

Jednak zwykle ciężko objawy bezpośrednio połączyć z tym schorzeniem. Zwykle pacjent odkrywa fakt, że ma ketony w moczu, przypadkiem, podczas rutynowego badania moczu (wskazania do badania moczu).

Ketony w moczu - leczenie

Dalsze działania - po odkryciu ciał ketonowych w moczu - zależą od przyczyny tego stanu. Jeśli stoi za tym cukrzyca, należy skonsultować się z diabetologiem i wyrównać poziom insuliny. Jeśli za ketonami w moczu kryją się problemy z tarczycą - trzeba zgłosić się do endokrynologa.

Ketony w moczu spowodowane niewłaściwą dietą wymagają opracowania zbilansowanego jadłospisu i zmiany nawyków żywieniowych.

Ostatecznie decyzję o leczeniu podejmuje lekarz.

Ketony w moczu u dziecka

Zwykle obecność ciał ketonowych w moczu u dzieci związana jest z wymiotami lub biegunką. Warto też wiedzieć, że u niemowląt i małych dzieci już kilkugodzinna przerwa między posiłkami może wywołać produkcję ketonów.

Również w sytuacji przeciągającej się gorączki u dziecka i infekcji mogą pojawić się ciałka ketonowe w moczu.
Jeśli jednak mimo powrotu do zdrowia w moczu dziecka nadal są obecne ketony, warto skonsultować się z lekarzem - być może potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka.

Ketony w moczu w ciąży

Teoretycznie nie powinny się pojawiać, ale ich obecność w moczu to dosyć częste zjawisko i nie musi od razu oznaczać choroby. U kobiet w ciąży, które cierpią na długo trwające wymioty i mają słaby apetyt, może dojść do sytuacji, w której w moczu pojawią się ketony.

U niektórych kobiet w ciąży nawet wysiłek fizyczny lub dieta uboga w węglowodany może do tego doprowadzić. Nie ma więc co panikować, ale lepiej też nie bagatelizować tego stanu. Badanie moczu i tak powinno być regularnie wykonywane, gdy kobieta jest w ciąży, więc warto poinformować lekarza o wynikach. Pamiętaj bowiem, że ciałka ketonowe w moczu mogą być oznaką rozwijającej się cukrzycy.

Więcej o problemach z układem moczowym:Jakie objawy daje zapalenie pęcherza moczowego i jak to leczyć?Co robić, gdy zauważysz u siebie krew w moczu?Co oznacza białko w moczu w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA