Każda zdrowa osoba powinna co najmniej raz w roku zmierzyć ciśnienie. Zalecane jest też wykonanie pomiaru na każdej wizycie w gabinecie lekarskim. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo i tylko to badanie umożliwia jego rozpoznanie. Domowe pomiary ciśnienia są wiarygodne, jeśli są wykonywane w określony sposób, odpowiednimi aparatami oraz o właściwej porze.
Spis treści:
- Jak często mierzyć ciśnienie w domu
- Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe
- Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu
Jak często mierzyć ciśnienie w domu?
Ciśnienie można mierzyć samodzielnie w domu. Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć wysokie ciśnienie, mierzmy je przez 7 kolejnych dni, po dwa pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano i wieczorem, o stałych porach (np. o godz. 6 i 18 lub 7 i 19). Każdy wynik zapisujmy. Pomiary powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków, a rano przed jedzeniem.
Osoby z rozpoznaniem nadciśnienia powinny mierzyć ciśnienie regularnie, codziennie. Skonsultuj z lekarzem, jak często powinieneś je sprawdzać.
Nadciśnienie tętnicze to ciśnienie krwi równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg (a mierzone w domu ≥ 135/85 mm Hg). Rozpoznaje się je na podstawie średniej z trzech pomiarów.
Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego optymalne ciśnienie wynosi: skurczowe < 120 mm Hg i rozkurczowe < 80 mm Hg, prawidłowe ciśnienie to: skurczowe 120‒129 mm Hg i/lub rozkurczowe 80‒84 mm Hg. Inne parametry oznaczają ciśnienie wysokie i nadciśnienie.
Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?
Częste mierzenie ciśnienia tętniczego nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jest to badanie proste i bezbolesne. Jednocześnie nie ma zazwyczaj powodów, aby kontrolować ciśnienie częściej niż dwa razy dziennie. W ciągu dnia mogą występować wahania w wynikach, spowodowane różnymi czynnikami (aktywnością, stresem, posiłkiem), dlatego częste sprawdzanie ciśnienia może wzbudzić niepotrzebny niepokój, jeśli takie różnice dzienne się pojawią. Gdy prawidłowo dokonujemy pomiaru, nie ma potrzeby wykonywania tej czynność wielokrotnie.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?
Aby mierzenie ciśnienia w domu było wiarygodne, należy pomiary wykonywać regularnie o podobnych porach. Trzeba też stosować się do kilku zaleceń:
- Używaj dobrego aparatu. Najlepiej automatycznego aparatu z mankietem zakładanym na ramię. Nie używaj ciśnieniomierzy nadgarstkowych – nie dają wiarygodnych wyników.
- Mankiet powinien być dobrze dopasowany – za wąski lub za krótki może uniemożliwiać prawidłowe wykonanie pomiaru.
- Przed pomiarem przez co najmniej 30 minut nie pij kawy, nie ćwicz i nie pal papierosów. Nie jedz posiłków bezpośrednio przed badaniem. Opróżnij pęcherz. Pamiętaj, że różne czynniki mogą wpływać na wartość ciśnienia, np. stres, ból, gorączka.
- Usiądź i odpocznij przez kilka minut przed badaniem.
- Badanie wykonuj w cichym pomieszczeniu, opierając plecy.
- Zdejmij uciskające rękę przedmioty i odzież. Mankiet powinien być założony na ciało, nie na ubranie. Łokieć oprzyj o blat stołu. Rozluźnij mięśnie ręki.
- Mankiet załóż na wysokości serca – niższe położenie ręki może zawyżać wartość ciśnienia, a zbytnie uniesienie – zaniżać. Nieprawdą jest, że ciśnienie powinniśmy mierzyć tylko na lewej ręce („po stronie serca”). W większości przypadków strona nie ma znaczenia. Pierwsze badanie powinno się jednak wykonać na obu rękach, ponieważ wartości mogą się różnić.
- Nie rozmawiaj podczas pomiaru.
Badanie ciśnienia poza gabinetem lekarskim jest zalecane, aby uniknąć "efektu białego fartucha". U niektórych osób w gabinecie lekarskim dochodzi do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia, by po chwili parametry stały się wzorcowe.
Czytaj także:
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Prawidłowe ciśnienie krwi - normy, niskie ciśnienie, nadciśnienie
Niskie ciśnienie (hipotonia) - objawy, przyczyny i postępowanie
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!