Spis treści:
- Płytki krwi – czym są i za co odpowiadają?
- Płytki krwi – normy
- Niski poziom płytek krwi a samopoczucie
- Przyczyny niskiej liczby płytek w organizmie
Płytki krwi - czym są i za co odpowiadają?
Płytki krwi (inaczej trombocyty) to składniki krwi, które odgrywają rolę przede wszystkim w procesie krzepnięcia. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości naczynia krwionośnego (np. w wyniku zranienia), płytki krwi łączą się z sobą i krawędziami uszkodzonego naczynia i hamują odpływ krwi. Gdy jest ich za mało, pojawiają się zaburzenia krzepnięcia, co zwiększa ryzyko m.in. krwotoków. Lepiej więc takich sytuacji nie lekceważyć.
Płytki krwi - norma
Parametr morfologii, który oznacza ilość płytek krwi to PLT. Norma liczby płytek krwi wynosi 150-400 tys. na mikrolitr. Jeśli wyniki znacząco odbiegają od normy, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, m.in. biopsji skóry lub szpiku kostnego.
Niski poziom płytek krwi a samopoczucie
Niski poziom krwinek – poniżej 150 tys. na mikrolitr – określany jest jako trombocytopenia (małopłytkowość). Jest to jedna z najczęstszych skaz krwotocznych. Gdy występuje niski poziom płytek krwi, zwykle jest to w ogóle nieodczuwalne, czasami może występować zmęczenie, a u części osób pojawią się:
- skłonność do siniaków, wybroczyn,
- częste krwotoki z nosa, dziąseł,
- pojawienie się siniaków o nieznanym podłożu,
- obfite miesiączki,
- pojawienie się krwi w stolcu,
- sine lub czerwone plamy na skórze,
- powiększenie śledziony.
Objawy związane z obniżoną liczbą płytek krwi zależą od nasilenia małopłytkowości. Np. zwiększone ryzyko krwawień pojawia się dopiero po spadku liczby płytek krwi poniżej 60 000/µl. Największe ryzyko niebezpiecznych krwawień wewnętrznych, związane jest ze spadkiem liczby płytek poniżej 10 000/µl. Niski poziom płytek krwi zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
Przyczyny zbyt niskiej liczby płytek krwi
Obniżenie liczby płytek krwi może być spowodowane:
- białaczką lub innymi nowotworami,
- AIDS,
- wirusowym zapaleniem wątroby typu C,
- durem,
- mononukleozą,
- odrą,
- dużym spożyciem alkoholu,
- chemio- i radioterapią,
- niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego w diecie,
- stosowaniem niektórych leków, np. heparyny, kwasu acetylosalicylowego, antybiotyków zawierających sulfonamidy, leków przeciwpadaczkowych,
- chorobami autoimmunologicznymi,
- schorzeniem śledziony,
- powiększeniem śledziony.
Obniżona liczba płytek krwi może pojawić się również w ciąży (wkrótce po porodzie znika). Leczenie uzależnione jest od jej przyczyny. W przypadku bardzo niskiego poziomu trombocytów, konieczna bywa transfuzja krwi.
Jeśli bardzo niski poziom płytek krwi nie ma potwierdzenia w innych badaniach ani objawach, warto powtórzyć badanie. Zaniżony poziom płytek może być efektem aglutynacji (zlepienia się) płytek krwi w próbówce.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 28.03.2018.
Czytaj także:
Badanie P-LCR - kiedy wykonać? Co oznaczają wyniki?
Czym jest nadpłytkowość? Objawy, badania i leczenie
Co to jest anizocytoza płytek krwi?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!