Gdzie zrobić badanie, czyli jak wybrać pracownię diagnostyczną?

Od prawidłowej diagnozy bardzo wiele zależy, m.in. szybkość podjęcia leczenia, a tym samym przebieg choroby. W wyborze pracowni diagnostycznej, często kierujemy się ceną i bliskością miejsca zamieszkania. To błąd! Czym się kierować w wyborze ośrodka, w którym wykonamy badania?
/ 20.08.2013 12:04

Badanie diagnostyczne/ fot. HELIMED

Wybierając pracownię diagnostyczną powinniśmy brać pod uwagę trzy aspekty: doświadczenie lekarzy diagnostów, dostępną technologię (w tym możliwość wykonania kompleksowych badań)  oraz jakość pracowni diagnostycznej.

Technologia i kompleksowość

– Wybierając pracownię diagnostyczną powinniśmy kierować się jej doświadczeniem i dostępną w niej technologią. Dziś nowoczesne ośrodki mają na swoim wyposażeniu nie tylko standardowe USG i RTG, ale przede wszystkim zaawansowane technologicznie rezonanse magnetyczne i tomografię komputerową, pozwalającą np. na diagnostykę 3D jamy brzusznej. Im nowocześniejszy jest ośrodek, tym precyzyjniej możemy zostać zdiagnozowani – wyjaśnia dr Artur Grochowski, dyrektor NZOZ HELIMED.

Tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny to potężna broń współczesnej diagnostyki, ze względu na nieinwazyjność oceny zmian, obrazowanie w czasie rzeczywistym czy możliwość otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości przestrzennej. O wysokiej jakości placówki diagnostycznej może również świadczyć możliwość wykonywania badań wysokospecjalistycznych, np. spektroskopii rezonansu magnetycznego lub koronarografii z oceną funkcji serca.

– Najwyższej klasy urządzenia pozwalają na uzyskanie obrazu naświetlanej warstwy przekroju grubości kilku milimetrów. Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego wiele przekrojów można następnie połączyć w jeden trójwymiarowy obraz danego narządu, mając pełen obraz zmian zachodzących w organizmie – tłumaczy dr Artur Grochowski.

Polacy najczęściej szukają pracowni diagnostycznych najbliżej domu i oferujących najniższe ceny. Tak robi dziś ponad połowa pacjentów, która dostaje skierowanie na badania. Niestety to błąd. Zbyt późna lub niedokładna diagnostyka rzutująca na zdrowie i podjętą terapię. Ten problem najczęściej dotyka pacjentów z nowotworami, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i stwardnieniem rozsianym (SM). W ich przypadku kompleksowa i precyzyjna diagnostyka jest podstawą przy doborze odpowiedniej terapii. Dlatego specjaliści przestrzegają, aby wybierając pracownię, kierować się zupełnie innymi kryteriami niż cena badania czy liczba kilometrów.

– Szukajmy ośrodków, które są w stanie zapewnić nam kompleksową diagnostykę, a tym samym dostarczyć lekarzowi prowadzącemu pełny obraz naszego stanu zdrowia. Często, bowiem po wykonaniu  RTG konieczna jest dalsza, pogłębiona diagnostyka np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – mówi dr Aldona Giec-Lorenz. I dodaje: – Wybierając jeden ośrodek dysponujący różnymi urządzeniami, mamy pewność, że badający nas lekarze będą ze sobą konsultować nasz przypadek, przez co unikniemy rozbieżnych opinii na temat naszego stanu zdrowia.

Warto wiedzieć: Jakie badania dodatkowe są przydatne w diagnostyce infekcji pokarmowych?

Badanie diagnostyczne/ fot. HELIMED

Doświadczenie lekarzy diagnostów

Ale nie tylko sprzęt liczy się w dobrej diagnozie i ocenie placówki. Zdaniem specjalistów najważniejsi są lekarze, którzy czytają nasze wyniki. To często od ich opisu, jaki dostajemy z wynikiem, zależy nasza dalsza terapia i zdrowie. Największe ośrodki w Polsce współpracują dziś z lekarzami różnych specjalizacji, często pracownikami naukowymi najlepszych uczelni w kraju.

– Wybierając pracownię upewnijmy się wcześniej, kto będzie nas diagnozował, jacy lekarze pracują w ośrodku, jakie mają specjalizacje i doświadczenie w swojej pracy. Najlepiej, jeśli przypadki onkologiczne diagnozuje doświadczony onkolog, a złamania ortopeda lub neurolog. To od nich będzie później zależał, jakie nasz lekarz prowadzący dobierze leki, terapię, czy skieruje nas zabieg lub na rehabilitację. Dziś dobra i precyzyjna diagnostyka podparta wiedzą i doświadczeniem lekarza to połowa sukcesu w procesie leczenia – mówi dr Giec-Lorenz.

Jakość pracowni diagnostycznej

Jakość pracowni można ocenić także na miejscu – wystarczy tylko się rozejrzeć.

– Najlepsze ośrodki w kraju mogą pochwalić się szeregiem certyfikatów i wyróżnień, często znajdziemy je w poczekalniach i na stronach internetowych. Warto się z nimi zapoznać robiąc rozpoznanie, są one często dowodem na to, że ośrodek nieustannie się rozwija, zarówno na polu technologicznym, jak i naukowym – mówi dr Giec-Lorenz.

Polecamy: Rezonans magnetyczny – jak się przygotować do badania?

Źródło: biuro prasowe HELIMED Diagnostic Imaging/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na wybrane, designersk... więcej»
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
+
Do -20% na meble i lampy
Online
Stacjonarnie

Do -20% na wybrane, designerskie marki mebli, lamp i dywanów! Rabat obowiązuje na 9design.pl oraz w salonie stacjonarnym (Warszawa, ul. Lucerny 25). Promocja nie łączy się z innymi rabatami i nie obejmuje produktów przecenionych. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Przy zakupie min. 2 produktów,... więcej»
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
+
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Online
Stacjonarnie

Przy zakupie min. 2 produktów, -50% na drugi tańszy produkt. Rabat obejmuje wybrany asortyment dostępny we wszystkich salonach Triumph, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.sloggi.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
Do -40% na ulubione produkty!
Do -40% na ulubione produkty!
Rabat do 40% na wszystkie prod... więcej»
Zobacz
+
Do -40% na ulubione produkty!
Online

Rabat do 40% na wszystkie produkty ze specjalnej zakładki www.pakamera.pl/szalenstwozakupow. Odkryj niepowtarzalne produkty polskich marek w wyjątkowych cenach i ciesz się zakupami. Rabat łączy się z innymi promocjami i kodami. Szczegóły na stronie.  


Najniższa cena bransoletki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 129 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 103 zł.  

Pozostałe produkty widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA