Jakie badania przy podejrzeniu raka tarczycy?

Jakie badania przy podejrzeniu raka tarczycy?

Podejrzewasz u siebie raka tarczycy? Na szyi pojawił się wyczuwalny guzek? Szybko zgłoś się do endokrynologa i wykonaj badania w celu wykluczenia nowotworu.
/ 14.11.2010 11:43
Jakie badania przy podejrzeniu raka tarczycy?

Pierwszym objawem raka tarczycy jest pojawienie się wyczuwalnego, szybko pojawiającego się guzka na szyi. Nie oznacza to, że wiele małych guzków nie może przemawiać za nowotworem. Częściej jednak nie zauważamy małych zmian. Część pacjentów zauważa u siebie powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz ból w okolicy powiększonych guzków. W zaawansowanym nowotworze może dojść do zmiany barwy głosu i duszności.

Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do endokrynologa. Najpierw zostaną wykonane badania hormonalne oraz USG tarczycy.

Zobacz też: Kiedy zrobić USG tarczycy?

Badania laboratoryjne

Zazwyczaj pierwszym etapem diagnostycznym jest ustalenie, czy guzek jest czynny hormonalnie, tzn. czy wydziela autonomicznie hormony. Guzy czynne hormonalnie rzadziej mają charakter nowotworowy.

Badamy stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) oraz hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Badania można wzbogacić o oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy, w celu wykluczenia choroby autoimmunologicznej (np. choroby Hashimoto).

Markery nowotworowe w raku tarczycy

Markerem stosowanym w diagnostyce nowotworów tarczycy jest CT – kalcytonina. Fizjologicznie wytwarzana jest przez komórki C tarczycy, a jej stężenie w surowicy nie powinno przekraczać 10,0 ng/ml. Nowotworowy rozrost komórek C tarczycy prowadzi do ich narreaktywności i nadprodukcji kalcytoniny. Nowotwór złośliwy, który wywodzi się z tych komórek nazywany jest rakiem rdzeniastym tarczycy.

Patologicznie CT wzrasta u chorych na raka rdzeniastego tarczycy, osiągając wartości nawet ponad 300 ng/ml. Testem potwierdzającym ten typ nowotworu jest test pentagastrynowy. Penstagastryna jest hormonem wytwarzanym przez komórki przewodu pokarmowego w odpowiedzi na wysokie stężenie wapnia. U chorych na raka rdzeniastego tarczycy wzrost stężenia kalcytoniny w teście pentagastrynowym jest wielokrotnie wyższy niż u ludzi zdrowych. Rak rdzeniasty tarczycy może wydzielać w nadmiarze także inne hormony, np. ACTH.

Badania obrazowe

Badanie USG tarczycy jest zazwyczaj drugim badaniem wykonywanym w diagnostyce nowotworów tarczycy. Podczas badania USG tarczycy określa się położenie i wymiary guza oraz dokładnie opisuje się jego budowę wewnętrzną. Cechami odpowiadającymi za złośliwością zmian są ogniska mikrozwapnień, torbiele wypełnione krwią, silne unaczynienie guza oraz zmiany o hipoechogenicznych (słabo wysyconych), nieregularnych brzegach.

Zobacz też: Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

BAC – biopsja cienkoigłowa

Ostatecznie rozpoznanie raka tarczycy potwierdza biopsja cienkoigłowa przeprowadzana pod kontrolą USG przez powłoki brzuszne. Jest to najbardziej skuteczna i czuła metoda diagnostyczna dla tego nowotworu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!