Nowe normy ciśnienia krwi. Już nie 140/90 mm Hg

nowe normy ciśnienia krwi fot. Adobe Stock, Microgen
Według nowych wytycznych prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi dla osób do 65. roku życia wynosi 120-129/70-79 mm Hg, a nie jak do tej pory poniżej 140/90 mm Hg. Nowe normy ustalono też dla osób starszych. Lekarze apelują, aby regularnie mierzyć sobie ciśnienie, bo chorych na nadciśnienie jest coraz więcej.
/ 27.10.2022 05:26
nowe normy ciśnienia krwi fot. Adobe Stock, Microgen

Nadciśnienie tętnicze długo może nie dawać żadnych objawów. Eksperci przestrzegają, że dopiero zagrażające życiu powikłania mogą być pierwszym sygnałem, że z ciśnieniem jest coś nie tak. Lekarze alarmują, że rośnie liczba osób z nadciśnieniem. Dlatego powstały nowe, bardziej restrykcyjne normy, określające prawidłowe ciśnienie krwi. 

Nowe normy ciśnienia krwi. Co się zmieniło?

Lekarze z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, zdecydowali o zaostrzeniu istniejących norm ciśnienia tętniczego krwi. Nowe wytyczne obejmują też podział na grupy wiekowe. 

Nowe normy ciśnienia tętniczego krwi:

 • 120-129/70-79 mm Hg – dla osób do 65 roku życia,
 • 130-139/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 65 roku życia,
 • 130-149/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 80 roku życia.

Dotychczasowa norma wynosiła 140/90 mm Hg dla wszystkich. 

Coraz więcej osób z nadciśnieniem

Na nadciśnienie tętnicze choruje co najmniej 12 mln Polaków. Wielu o tym nie wie, ponieważ wysokie ciśnienie jest często stanem bezobjawowym lub jego objawy są lekceważone. Niejednokrotnie dopiero wystąpienie udaru mózgu lub zawału serca wskazuje, że dana osoba ma za wysokie ciśnienie krwi.

W 95% przypadków występuje tzw. nadciśnienie pierwotne, które nie ma konkretnej przyczyny. Jednak styl życia może wpływać na rozwój nadciśnienia, dlatego coraz więcej osób ma ten problem.

Do grupy ryzyka rozwoju nadciśnienia należą:

 • osoby, które prowadzą siedzący tryb życia,
 • palacze tytoniu,
 • chorzy na cukrzycę,
 • osoby otyłe,
 • osoby z wysokim cholesterolem,

Jak rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze?

Aby wykryć nadciśnienie, trzeba regularnie mierzyć ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza. Wystarczy sprawdzać parametry w domu. Jednorazowo wykryte wysokie ciśnienie nie jest jeszcze podstawą do diagnozy nadciśnienia. Rozpoznaje się je na podstawie średniej z trzech pomiarów wykonanych w kilkuminutowym odstępie.

Czasami o nadciśnieniu mogą świadczyć niecharakterystyczne objawy:

 • bóle głowy,
 • krwawienia z nosa,
 • zaburzenia snu,
 • łatwe męczenie się.

Jeśli ciśnieniomierz pokazuje zbyt wysokie ciśnienie krwi, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza (np. lekarza rodzinnego, hipertensjologa, kardiologa), który może przepisać leki hipotensyjne. Czasami wystarczy zmiana stylu życia, aby poprawić wartości ciśnienia i uniknąć groźnych powikłań. 

Czytaj także:
Co podnosi ciśnienie krwi? 14 nieoczywistych przyczyn
Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe? Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Jak poradzić sobie z wysokim ciśnieniem bez leków?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA