Owulacja, test owuacyjny fot. Adobe Stock

Owulacja: objawy, ile trwa, jak obliczyć

Owulacja to moment, która pojawia się mniej więcej w 14. dniu cyklu, jeśli miesiączki są regularne. Trwa ok. 24h i w jej trakcie dochodzi do zapłodnienia. Osobom planującym ciążę przydadzą się testy owulacyjne.
Marta Słupska / 10.12.2019 12:59
Owulacja, test owuacyjny fot. Adobe Stock

Kiedy staramy się o dziecko warto, abyśmy wiedziały kiedy występuje u nas owulacja oraz czym dokładnie jest. Jakie są zatem objawy owulacji i jak ją wyliczyć?

Spis treści:

Co to jest owulacja

Owulacja, czyli jajeczkowanie to proces, którego celem jest wytworzenie komórek jajowych, które mogą połączyć się z plemnikiem. W trakcie owulacji dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa (otoczki gamety żeńskiej w jajniku).

Kiedy wypada owulacja

Owulacja pojawia się mniej więcej na 14 dni przed pierwszym dniem cyklu, czyli krwawieniem. Aby go więc wyliczyć, należy dokładnie określić długość cyklu miesiączkowego. Aby obliczyć owulację warto skorzystać z kalkulatora dni płodnych

Owulacja objawy

Jeśli obserwujesz swój organizm, możesz zauważyć 3 objawy owulacji:

 1. Przezroczysta i lepka wydzielina szyjki macicy, która przypomina białko jajka kurzego,
 2. Podwyższona temperatura ciała. Wzrasta ona po jajeczkowaniu i utrzymuje się przez dwa tygodnie (ten wskaźnik nie jest wiarygodny, gdy kobieta jest przeziębiona),
 3. Ból owulacyjny. Może być to ból po stronie jednego jajnika (nie wszystkie kobiety go odczuwają).

U niektórych kobiet dochodzi też do pojawienia się innych symptomów:

 • obrzmienia warg sromowych,
 • tkliwości piersi,
 • nudności,
 • zmęczenia,
 • lekkiego plamienia,
 • pogorszenia samopoczucia,
 • zwiększenia libido,
 • poprawy kondycji cery i włosów.

Ile trwa owulacja

Owulacja to proces bardzo krótki, a sama komórka jajowa „żyje” tylko dobę. Przygotowanie organizmu do owulacji trwa natomiast prawie dwa tygodnie.

Test owulacyjny

Jeśli przypuszczamy, że masz owulację, możesz zakupić test owulacyjne. Zazwyczaj ma on postać pasków lub patyczków i stosuje się go podobnie jak test ciążowy.

Testy owulacyjne są bardzo różne, podobnie jak ich ceny. Najdroższe są cyfrowe testy owulacyjne.

Takie testy okazują się bardzo przydatne dla par, które starają się o dziecko.

Owulacja po porodzie

Po porodzie u kobiet, które nie karmią piersią, owulacja powraca najczęściej po 2-4 tygodniach. U karmiących – nawet po kilku miesiącach od urodzenia dziecka. Nie jest to jednak regułą i nie może świadczyć o płodności – wiele zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu, od tego, jak często kobieta karmi piersią i co je.

Dowiedz się więcej o owulacji i dniach płodnych:Owulacja bez miesiączki
Sposób żywienia ma wpływ na owulację
Skąd wiemy, że mamy dni płodne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!