Gdy zrobisz lipidogram, jedną z pozycji na wydruku będą trójglicerydy.
Wyniki zostaną podane w mg/dl krwi lub mmol/l. Przyjęta norma zaleca, by poziom trójglicerydów nie przekraczał 150 mg/dl krwi (czyli mniej niż 1,7 mmol/l). Ale to ogólne kryterium dotyczące dorosłych – bez uwzględnienia płci.
Tymczasem zgodnie z zaleceniami norma trójglicerydów u:
- dzieci to nie więcej niż 100 mg/dl (1,13 mmol/l);
- kobiet – 35–135 mg/dl (0,40–1,54 mmol/l), ale warto wiedzieć, że poziom trójglicerydów może wzrastać w trakcie ciąży i to nawet 2–4 krotnie;
- mężczyzn – 40–160 mg/dl (0,45–1,82 mmol/l).
Sprawdź też, jak naturalnie obniżyć za wysoki cholesterol.
Graniczne wyniki lub lekko przekroczone – np. u dorosłych do 199 mg/dl sugerują, że pora wziąć pod lupę swoją dietę ograniczając w niej ilość tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów prostych (ich źródłem są np. produkty słodzone, z białej mąki oraz alkohol). Trzeba też zwiększyć aktywność. Jeżeli jednak poziom trójglicerydów przekracza 200 mg/dl zwykle włącza się już leki.
Ważne! Każdorazowo wynik lipidogramu powinien zinterpretować lekarz – uwzględniając przy tym występujące u pacjenta choroby oraz dziedziczne predyspozycje np. do chorób układu krążenia, otyłości czy cukrzycy.
Tu znajdziesz więcej informacji o badaniach i ich wynikach
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!