TRÓJGLICERYDY = norma u dzieci, kobiet i mężczyzn fot. Fotolia

TRÓJGLICERYDY = norma u dzieci, kobiet i mężczyzn

Podajemy "widełki" dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Sprawdź wyniki badania poziomu trójglicerydów.
Diana Ożarowska-Sady / 09.08.2017 08:18
TRÓJGLICERYDY = norma u dzieci, kobiet i mężczyzn fot. Fotolia

Gdy zrobisz lipidogram, jedną z pozycji na wydruku będą trójglicerydy.
Wyniki zostaną podane w mg/dl krwi lub mmol/l. Przyjęta norma zaleca, by poziom trójglicerydów nie przekraczał 150 mg/dl krwi (czyli mniej niż 1,7 mmol/l). Ale to ogólne kryterium dotyczące dorosłych – bez uwzględnienia płci.Tymczasem zgodnie z zaleceniami norma trójglicerydów u:
  • dzieci to nie więcej niż 100 mg/dl (1,13 mmol/l);
  • kobiet – 35–135 mg/dl (0,40–1,54 mmol/l), ale warto wiedzieć, że poziom trójglicerydów może wzrastać w trakcie ciąży i to nawet 2–4 krotnie;
  • mężczyzn – 40–160 mg/dl (0,45–1,82 mmol/l).


Sprawdź też, jak naturalnie obniżyć za wysoki cholesterol.
 

Graniczne wyniki lub lekko przekroczone – np. u dorosłych do 199 mg/dl sugerują, że pora wziąć pod lupę swoją dietę ograniczając w niej ilość tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów prostych (ich źródłem są np. produkty słodzone, z białej mąki oraz alkohol). Trzeba też zwiększyć aktywność. Jeżeli jednak poziom trójglicerydów przekracza 200 mg/dl zwykle włącza się już leki.Ważne! Każdorazowo wynik lipidogramu powinien zinterpretować lekarz – uwzględniając przy tym występujące u pacjenta choroby oraz dziedziczne predyspozycje np. do chorób układu krążenia, otyłości czy cukrzycy.


Tu znajdziesz więcej informacji o badaniach i ich wynikach

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)