Zielony katar u dziecka fot. Adobe Stock

Co oznacza zielony katar u dziecka? [WYJAŚNIA LEKARZ]

Może być objawem zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, oznaczać nadkażenie bakteryjne, stan zapalny migdałka gardłowego, a nawet alergię. Co robić, gdy dziecko ma zielony katar?
Marta Słupska / 03.11.2019 16:07
Zielony katar u dziecka fot. Adobe Stock

Pojawienie się zielonego kataru u dziecka zwykle budzi u rodziców niepokój i chęć podania malcowi antybiotyku. Czy jest to konieczne? Jakie problemy zdrowotne może sygnalizować taki nieżyt nosa? Zapytałyśmy o to lek. Agnieszkę Czesak, pediatrę Grupy LUX MED.

Co oznacza zielony katar u dziecka?

Lek. Agnieszka Czesak: Katar jest jedną z najczęstszych infekcji u dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Jest objawem zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W większości przypadków przyczyną są wirusy, zdecydowanie rzadziej – bakterie.

Początkowo wydzielina w nosie  jest przezroczysta, wodnista,  a  po kilku dniach  staje się gęsta i mleczna. W większości sytuacji na tym etapie infekcja ulega wygaszeniu. Jednak u niektórych  dzieci katar  ulega nadkażeniu bakteryjnemu i zmienia kolor na zielonkawy. Rzadko wiąże się to z koniecznością stosowania antybiotyków.

Problem pojawia się, kiedy wystąpi gorączka, dreszcze, ból głowy, intensywny kaszel. Katar z takimi objawami nie powinien być leczony bez konsultacji z lekarzem.

Zwykle katar trwa 7 dni, ale u małych dzieci może utrzymywać się dłużej i trwać do 2 tygodni. W tym czasie chore dziecko może zakażać inne osoby.

Czy taki katar może sygnalizować alergię?

Tak, często  nawracające katary mogą sugerować alergię, ale na pewno o niej nie przesądzają. Przy podejrzeniu alergii  należy wykonać dodatkowe badania. Często przyczyną, szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym, jest przewlekle powiększony i w  stanie zapalnym  migdałek gardłowy.

Wskazana jest wtedy konsultacja laryngologa i  obserwacja stanu zaawansowania choroby, a w niektórych przypadkach wymagany jest zabieg usunięcia migdałka.

Jak rozpoznać katar alergiczny?

Wróćmy jednak do nieżytu nosa. Jak leczyć zielony katar u dziecka i jak mu pomóc domowymi sposobami?

Leczenie kataru, także o zabarwieniu zielonkawym, opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych, kropli obkurczających do nosa, płukaniu nosa fizjologicznym roztworem soli, a w fazie gęstego wycieku – stosowania leków mukolitycznych, czyli rozrzedzających wydzielinę.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, higiena nosa oraz przebywanie dziecka w chłodnym i nawilżonym pomieszczeniu. Zbyt wysoka temperatura w pokoju (powyżej 22-23 stopni Celsjusza) nie daje możliwości dobrego udrożnienia nosa, pogarsza oddychanie przez nos i w efekcie prowadzi do wydłużenia okresu chorób.

Nawet przy z pozoru błahych  katarach  u dzieci dużą rolę odgrywają szczepienia, szczególnie przeciwko pneumokokom. Choć są one stosowane przeciwko tzw. inwazyjnej chorobie pneumokokowej, to u zaszczepionych znacznie rzadziej dochodzi do zakażeń o ograniczonym umiejscowieniu, np. w jamie nosowej. Szczepiąc dziecko przeciwko bardzo poważnym chorobom, dbamy o znaczne zmniejszenie ogólnych zachorowań u naszych dzieci.

A co myśli Pani o homeopatii? Czy warto ją stosować w takim przypadku?

Nie. Podczas leczenia kataru proponuję nie stosować metod homeopatycznych, które mogą przedłużyć chorobę, a opóźniając właściwe leczenie tym samym doprowadzić do groźnych powikłań.

Zobacz też:
Jak wyleczyć katar u dziecka?
Sprawdzone sposoby na katar zatokowy

Ekspert: lek. Agnieszka Czesak, pediatra Grupy LUX MED.

 

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!