Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciwko grypie? - wywiad

szczepienie a autyzm fot. Fotolia
Jaka jest najskuteczniejsza metoda profilaktyki grypy? Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie? Dlaczego Polacy tak rzadko się szczepią przeciwko tej chorobie? Odpowiedzi na te pytania udzieliła dr Stanisława Czekaj ze Scanmed Multimedis S.A.
Julia Kot / 23.01.2019 12:28
szczepienie a autyzm fot. Fotolia

Jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed zachorowaniem na grypę?

dr Stanisława Czekaj ze Scanmed Multimedis S.A: Nadal najskuteczniejszym, i zarazem najmniej kosztownym sposobem zapobiegania grypie, jest poddanie się szczepieniu. Należy mieć na uwadze, że to zalecenie ma swoje źródło w rekomendacjach opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych.

Kto powinien się szczepić?

Zgodnie ze wspomnianymi rekomendacjami przeciwko grypie szczepić powinni się wszyscy, zwłaszcza osoby z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na grypę, członkowie ich rodzin, dzieci od 6. miesiąca życia do 18. roku życia oraz osoby opiekujące się dziećmi poniżej 6. miesiąca życia.

O profilaktyce powinny pamiętać również kobiety planujące ciążę, osoby z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, z chorobami nerek, wątroby, układu krwiotwórczego i cukrzycą, a także z niedoborami odporności oraz osoby po 65. roku życia.

Kiedy najlepiej się zaszczepić przeciwko grypie?

Generalnie nie istnieje coś takiego jak zapisana w kalendarzu i przyjęta powszechnie data rozpoczynająca sezon szczepień. Sezon epidemiczny, ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem nowej rekomendacji przez WHO. Symbolicznie jednak przyjęło się, że jest to najczęściej wrzesień. Wtedy też nowa szczepionka pojawia się w aptekach i placówkach medycznych. Należy jednak mieć na uwadze, że o szczepieniu decyduje lekarz, który na podstawie wstępnego badania i wywiadu oceni, czy pacjent może być poddany szczepieniu czy nie.

Z danych WHO wynika, że Polska pod względem liczby szczepień przeciwko grypie zajmuje bardzo niską pozycję na tle Europy. Jaki jest tego powód?

Polska jest na przedostatnim miejscu wśród krajów europejskich, jeżeli chodzi o odsetek zaszczepionych osób. Dodatkowo liczba osób, które regularnie poddają się szczepieniu maleje z roku na rok. Jest to efekt niewielkiej wiedzy na temat samej choroby.

Wielu Polaków nadal myli przeziębienie z grypą. Poza tym, niewielu z nich wie na temat komplikacji pogrypowych czy ryzyka wystąpienia wielonarządowych powikłań. Dlatego jedynym sposobem na zwiększenie liczby osób zaszczepionych powinna być ciągła edukacja.

Wiele osób uważa, że szczepienia przeciwko grypie są nieskuteczne. Ile jest w tym prawdy?

Każdy kto tak uważa, powinien się zastanowić, jak wyglądałby dzisiaj świat, gdyby w ogóle nie było szczepionek. Obecnie ta forma profilaktyki uważana jest za jedno z najwyższych osiągnięć współczesnej medycyny. Szczepienia pozwoliły ludziom skutecznie walczyć z setkami jeszcze do niedawna śmiertelnych chorób. Dlatego, tak jak w przypadku każdej znanej szczepionki, tak samo w przypadku tej przeciwko grypie, szczepienie powoduje, że choroba ma łagodniejszy przebieg lub też całkowicie uniemożliwia zachorowanie. Nie ma innego, tak pewnego i zarazem sprawdzonego elementu w profilaktyce antygrypowej.

Źródło: Grupa Scanmed Multimedis/ udostępnione przez Komunikado PR/ mk

Zobacz także:Nie daj się przeziębieniu! - wywiad z lek. med. Anetą ChwalińskąCzy to prawda, że przeziębienie zawsze trwa tydzień, a przeziębiamy się z zimna? Zapytałyśmy lekarza!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA