Czym skutkuje połączenie antybiotyków z suplementami minerałów?

Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia
Antybiotyki zażywamy najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy nasz organizm jest osłabiony. Również często sięgamy wtedy po suplementy minerałów, aby bronić się przed stresem, zmęczeniem i chorobami. Czy antybiotyki i minerały mogą wchodzić w interakcje?
/ 28.06.2011 12:38
Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia

Infekcje bakteryjne, wymagające stosowania antybiotyków, tak częste w okresie jesienno-zimowym, bardzo osłabiają nasz organizm. W tym czasie bardzo często sięgamy po preparaty zawierające minerały, aby wspomóc nasz organizm. Jednak stosowanie antybiotyków i suplementów łącznie nie zawsze jest dla nas korzystne i nasze dobre chęci czasem „nie wychodzą nam na zdrowie”.

Czym są minerały?

Składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Ze względu na zapotrzebowanie dzienne możemy podzielić je na: makroelementy (ponad 100mg) oraz mikroelementy (znacznie mniej niż 100 mg). Do makroelementów należą: wapń, potas, sód, magnez, chlor, siarka, fosfor. Natomiast do mikroelementów zaliczamy: żelazo, jod, fluor, cynk, miedź, chrom, selen, mangan, molibden. Zarówno makro-, jak i mikroelementy są nieustannie tracone, dlatego muszą być dostarczane do organizmu. W większości przypadków zróżnicowana dieta pozwala uzupełnić straty. Czasem jednak nasz organizm potrzebuje wsparcia i musimy zażywać suplementy.

Przeczytaj też: Co podkrada wapń z twojego organizmu?

Antybiotyki a minerały – oddziaływania

Przyjmowanie dwóch preparatów jednocześnie bardzo często powoduje wystąpienie interakcji. Tak jest też podczas łącznego stosowania niektórych antybiotyków i preparatów uzupełniających niedobory składników mineralnych.

Stosowanie ich równocześnie prowadzi do wytworzenia związków kompleksowych lub soli nierozpuszczalnych w wodzie. W wyniku tego zjawiska dochodzi do zmniejszenia lub całkowitego zablokowania wchłaniania antybiotyku z przewodu pokarmowego do krwi, a to prowadzi do osłabienia działania leczniczego antybiotyku, a czasem do jego całkowitego zaniku.

Przeczytaj też: Antybiotyki a alkohol

Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ terapia antybiotykiem jest nieskuteczna, nasz organizm musi sam radzić sobie z zakażeniem. Równocześnie bakterie nabierają oporności na stosowany antybiotyk.

Efekt ten dotyczy w największym stopniu następujących leków przeciwbakteryjnych:

  • tetracyklin, np. chlorotetracyklina, demeklocyklina, klomocyklina, metacyklina, minocyklina.
  • fluorochinolonów, np. ciprofloksacyna, ofloksacyna, pefloksacyna, norfloksacyna, lewofloksacyna.

Zachowaj odstępy czasowe

Podczas przyjmowania tych antybiotyków należy również zwrócić uwagę na przyjmowane pokarmy. Jedzenie pokarmów bogatych w wapń bezpośrednio po lub przed przyjęciem antybiotyku  powoduje taki sam efekt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA