Homeopatia na katar: preparaty na różne rodzaje nieżytu nosa

Obrzęknięta błona śluzowa nosa, lejący katar i łzawiące oczy to objawy kataru. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi? // fot. Fotolia
Wybór leku homeopatycznego zależy od zaleceń lekarza lub indywidualnych doświadczeń lub preferencji. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi?
/ 04.03.2019 13:16
Obrzęknięta błona śluzowa nosa, lejący katar i łzawiące oczy to objawy kataru. Jak leczyć się środkami homeopatycznymi? // fot. Fotolia

Co to jest katar?

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa, który w medycynie nazywany jest nieżytem nosa. Błona śluzowa jest obrzęknięta i produkuje nadmierną ilość śluzu.

Katar jest cechą przeziębienia lub objawem uczulenia. Objawia się drapaniem i swędzeniem w nosie i gardle, kaszlem (spowodowanym przez podrażnienie gardła), kichaniem, wyciekiem z nosa, bólem głowy, uczuciem zatkanego nosa, łzawieniem oczu, osłabieniem i stanem podgorączkowym. Przy katarze często obserwuje się zapalenie zatok przynosowych.

Najczęściej przyczyną wystąpienia kataru jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub alergeny.

Jak stosować leki homeopatyczne?

Jakie leki homeopatyczne mogą pomóc na katar?

  1. ACONITUM NAPELLUS – stosowany jest przy uczuciu silnej suchości błony śluzowej nosa, kichaniu, wzmożonym pragnieniu, z towarzyszącym nagłym wzrost gorączki nawet powyżej 39˚C oraz bólem głowy. Stosowany jest wtedy, gdy katar nasila się po przemarznięciu lub po ekspozycji na silny wiatr, w zimnym otoczeniu.
  2. BELLADONNA – objawy towarzyszące chorobie, które są wskazaniem do stosowania Belladonny, to: nagły wzrost temperatury ciała, suchość błon śluzowych, zaczerwienienie twarzy, gorący tułów i głowa, zimne dłonie i stopy, pragnienie.
  3. NUX VOMICA – zalecane przy wielokrotnym kichaniu, szczególnie rano, z obfitą wydzieliną z nosa oraz niedrożnością nosa, gdy pogorszenie objawów następuje rano lub w zimnym otoczeniu, a poprawa wieczorem lub pod wpływem ciepła.
  4. PULSATILLA – stosowany w przewlekłych nieżytach nosa z zieloną lub żółtą wydzieliną, która nie jest drażniąca oraz gdy pogorszenie objawów następuje w ciepłym i zamkniętym pomieszczeniu, a poprawa na świeżym powietrzu lub w chłodzie.
  5. ALLIUM CEPA –stosowana w przypadkach kataru z dominującymi objawami, takimi jak ataki kichania, wodnista wydzielina podrażniająca skórę górnej wargi, łzawienie oczu bez podrażnienia spojówek. Objawy ustępują na chłodnym powietrzu.

Homeopatyczne preparaty złożone na katar:

1. CORYZALIA - zawiera: Allium cepa 3 CH, Belladonna 3 CH, Sabadilla 3 CH, Kalium bichromicum 3 CH, Gelsemium 3 CH, Pulsatilla 3 CH; aa 0,333 mg. Stosowana jest w ostrym katarze, nieżycie błony śluzowej nosa, katarze siennym, zapaleniu zatok, niedrożności nosa oraz w pierwszych oznakach przeziębienia, takich jak kichanie, wydzielina z nosa, utrata węchu i smaku.

2. EUPHORBIUM COMPOZITUM S – zawiera Euphorbium D4, Pulsatilla pratensis D2, Luffa operculata D2, Mercurius bijodatus D8, Mucosa nasalis suis D8, Hepar sulfuris D10, Argentum nitricum D10, Sinusitis-Nosode D13 aa 1 g w izotonicznym roztworze soli fizjologicznej; chlorek benzalkonium 0,01%. Jest wskazany w katarze pochodzenia wirusowego, bakteryjnego lub alergicznego. Preparat ten usprawnia odpływ wydzieliny, udrażniając nos. Można go stosować w długotrwałej terapii oraz na katar u niemowląt.

Zobacz też:
Domowe sposoby na katar
3 propozycje na inhalacje na zatkany nos

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA