hydroksyzyna fot. Adobe Stock

Hydroksyzyna - zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne

Hydroksyzyna (Hydroxyzinum) to lek na receptę o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym i przeciwświądowym. Dawkowanie ustala lekarz na podstawie objawów i wagi pacjenta.
Marta Słupska / 23.01.2020 11:38
hydroksyzyna fot. Adobe Stock

Hydroksyzyna jest organicznym związkiem chemicznym, lekiem, który działa przeciwlękowo, uspokajająco i łagodząco w przypadku świądu. Komu się ją poleca, a kto nie powinien z niej korzystać?

Spis treści:

 1. Co to jest hydroksyzyna?
 2. Dawkowanie
 3. Cena
 4. Skutki uboczne
 5. Kto nie powinien z niej korzystać?
 6. Interakcje z innymi lekami

Co to jest hydroksyzyna?

Jest to lek (a dokładniej: substancją czynną leków) przepisywany na receptę o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i przeciwświądowym. Może mieć formę syropu lub tabletek.

Lekarz może ją zalecić w przypadku:

 • stanów lęku, napięcia, niepokoju,
 • pobudzenia psychoruchowego,
 • odruchów wymiotnych,
 • zaburzeń nerwicowych,
 • świądu skóry z pokrzywką,
 • nudności, wymiotów,
 • bezsenności,
 • jako lek uspokajający po operacjach.

Została wprowadzona na rynek przez belgijską firmę farmaceutyczną w 1956 roku. Jest z powodzeniem wykorzystywana w psychiatrii w stanach lękowych, leczeniu nerwic, napięcia nerwowego, niepokoju oraz w dermatologii w celu redukcji świądu. Jej działanie polega na hamowaniu funkcji ośrodków w warstwie podkorowej mózgu
– mówi dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, wenerolog z CM Damiana.

Co ciekawe, hydroksyzyna znajduje też zastosowanie w przypadku choroby lokomocyjnej, a także w zwalczaniu objawów odstawienia alkoholu.

hydroksyzyna wskazania

grafika: Paulina Ciok

Hydroksyzyna działa szybko – rezultaty jej przyjęcia są odczuwalne już po 15-30 minutach. Jej działanie uspokajające trwa około 12 godzin, a łagodzące w przypadku świądu skóry – nawet dobę.

Hydroksyzyna - dawkowanie

Powinno się ją stosować w możliwie jak najkrótszym czasie i jak najmniejszej skutecznej dawce. Maksymalna dawka dobowa dla osoby ważącej powyżej 40 kg to 100 mg, a dla osoby poniżej tej wagi – 2 mg/kg masy ciała na dobę.

Dawkowanie hydroksyzyny wygląda następująco (trzeba pamiętać, że konkretne zalecenia przepisuje lekarz):

  DOROŚLI: DZIECI:
objawowe leczenie lęku:
50 mg na dobę w 2–3 dawkach podzielonych
 
-
objawowe leczenie świądu: najpierw 25 mg przed snem, potem  lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki dzieci od 12. miesiąca życia 1–2 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych
przed zabiegami chirurgicznymi: jednorazowo 50–100 mg 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce

Nie należy przyjmować jej więcej niż zalecił lekarz – wówczas nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.

Ile kosztuje hydroksyzyna?

Cena hydroksyzyny zależy od konkretnego leku – ta substancja czynna występuje bowiem w różnych preparatach, np. Atarax, Hydroxyzinum Alvogen, Hydroxyzine Orion czy Hydroxyzinum VP, które możemy kupić w różnych wersjach w zależności od ilości zawartej hydroksyzyny, a także od jej formy (syrop lub tabletki) oraz ilości tabletek.

Cena hydroksyzyny waha się zazwyczaj od 6 do około 25 zł.

Skutki uboczne

Jak każda substancja lecznicza, także hydroksyzyna może powodować działanie niepożądane. Pacjenci, którzy z niej korzystają, najczęściej skarżą się na senność oraz bóle głowy, a także wysuszenie błon śluzowych. Mogą się też zdarzyć przypadki, że osoba taka czuje się zmęczona, osłabiona i znużona.

Do nieco rzadszych objawów zaliczamy: nudności, gorączkę, zawroty głowy, a także drgawki, stan pobudzenia i splątania, a jeszcze rzadziej – tachykardię, dezorientację, omamy, reakcje alergiczne, zaburzenia widzenia oraz zapalenie skóry.

Może powodować senność, z tego względu powinno się unikać prowadzenia pojazdów. Ponadto może wystąpić ból głowy, zmęczenie, uczucie znużenia, suchość w jamie ustnej, czy nudności. Jest jednym z tych leków, których nie można łączyć z alkoholem
– przestrzega dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Hydroksyzyna – kto nie powinien z niej korzystać?

Przeciwwskazaniem do jej stosowania są m.in. ciąża i karmienie piersią, a także niektóre stany i choroby, np. jaskra, porfirie, zaburzenia w odpływie moczu z pęcherza, osłabiona perystaltyka przewodu pokarmowego i przerost prostaty.

Z racji tego, że hydroksyzyna wywołuje senność, nie powinni jej używać kierowcy i osoby obsługujące maszyny. Środka tego nie powinno się ponadto łączyć z alkoholem i środkami odurzającymi.

Groźne interakcje

Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz przestrzega, że hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami, m.in. z:

 • antybiotykami (jak etytromycyna i lewofloksacyna),
 • lekami wydłużającymi odstęp QT (chinidyną, dyzopiramidem, amiodaronem, sotalolem),
 • trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi (może nasilać kardiotoksyczność),
 • haloperidolem, cytalopramem, escytalopramem,
 • metadonem,
 • lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (np. fenelzyna, selegilina) oraz innymi preparatami o działaniu cholinolitycznym (np. oksyfenonium).

Więcej o lekach:
Dlaczego nie wolno łączyć leków z alkoholem?
Wszystko o Ketonalu bez receptyO czym warto pamiętać stosując leki bez recepty?Które leki tuczą?Tabletki na uspokojenie - skład, działanie, leki na receptę

Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.
Małgorzata Marcinkiewicz
Dr n. med.
Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog, wenerolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego oraz Studiów Doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka prestiżowego Stypendium Otto-Braun-Falco. Poza diagnostyką i leczeniem chorób skóry od kilku lat specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Doświadczenie i umiejętności w tej dziedzinie zdobywała na licznych kursach i szkoleniach. Ukończyła 2-letnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Pracuje w Centrum Medycznym Damiana

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.10.2018 11:09
8 reklam na pol strony niezbyt merytorycznego tekstu... Brawo!