Jak przyjmować leki – garść wskazówek

Jeśli musisz przyjąć na raz dużą ilość leków, weź je pojedyńczo, popijając małą ilością wody
Każdy lek ma swoje upodobania. Jeden – żeby łykać go przed śniadaniem, na czczo. Inny – żeby przyjmować go zaraz po obiedzie. Jak nie dać się zwariować w świecie leków? Co zrobić, gdy jest ich za dużo?
/ 17.11.2010 10:11
Jeśli musisz przyjąć na raz dużą ilość leków, weź je pojedyńczo, popijając małą ilością wody

Gdy leków jest za dużo

Na serce, na żołądek, na wątrobę, na nerki, na astmę… wyliczanka stosowanych leków wydłuża się wraz z wiekiem. Wiele z nich może działać nieprawidłowo lub w ogóle nie działać w zderzeniu z niektórymi składnikami pokarmowymi.

Na początku - posegreguj leki!

W sklepach i w aptekach dostępne są specjalne pojemniki z przegródkami na leki – podzielone ze względu na porę dnia lub na dni tygodnia albo miesiąca. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, który lek kiedy i o jakiej porze trzeba wziąć, taki pojemnik to idealne rozwiązanie! Zaraz po wizycie u lekarza i w aptece rozłóż leki do odpowiednich przegródek albo poproś kogoś o pomoc. Teraz już na pewno niczego nie zapomnisz!

Zapytaj lekarza

To zawsze podstawowa rada. Jako że lekarz jest osobą, która zleca konkretne leczenie, jest także odpowiedzialny za pacjenta i za skutki, jakie wywołuje u niego farmakoterapia. Lekarz ma obowiązek udzielić porad, dotyczących wykluczenia niektórych potraw z diety. Tym bardziej, jeśli ma do czynienia z osobą starszą, która wymaga szczególnej troski, ponieważ metabolizm wielu leków u seniora jest inny niż u kogoś młodego.
Lekarz nie jest dietetykiem – nie będzie w stanie ustalić nam dokładnego planu posiłków – co na śniadanie, obiad i kolację, ale może podsunąć przydatne wskazówki.

Przed czy po posiłku?

Z lekami różnie bywa. Są takie, które nie mogą być przyjmowane po posiłku – treść pokarmowa znajdująca się w żołądku znacznie utrudnia ich wchłanianie. Są także i takie, które po trafieniu do żołądka koniecznie muszą „spotkać” tam jakiś pokarm. W przeciwnym razie mogą wyrządzić szkody w postaci uszkodzenia śluzówki, powstania wrzodów żołądka lub nadkwaśności.

Garść leków

Lekarze zawsze zalecają, aby nie brać naraz całej „garści” leków. Faktycznie, w pewnym momencie jest ich wyraźnie sporo – każdy ma inne działanie, każdy wymaga czegoś innego do uzyskania swojej maksymalnej aktywności i wywołania pożądanego efektu.

Dlatego jeśli w pewnym momencie dnia musisz wziąć dużo leków – bierz je pojedynczo, popijając małą ilością wody. Pomiędzy jednym a drugim lekiem zachowaj około 10-minutowe odstępy czasu.

Czytaj też: Jak dieta seniora wpływa na przyjmowane leki?

Popijaj zawsze wodą

Żaden inny płyn nigdy nie będzie lepszy do popijania leków. Woda jest dla organizmu czymś neutralnym, nie wpływa na działanie leków w sposób niepożądany.

Nawet słaba, lekko osłodzona herbata może wpłynąć na wchłanianie danej substancji przez niewielką ilość cukru, która się niej znajduje. W żadnym razie nie popijaj leków alkoholem ani kawą!

Czytaj też: Osteoporoza - sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA