Dlaczego błonnik zmniejsza wchłanianie leków?
Błonnik zmniejsza wchłanianie leków, gdyż:
- skraca pasaż jelitowy (lek jest szybciej wydalany z organizmu)
- wiąże szereg substancji (w tym leki) w świetle jelita, tworząc trudno wchłaniające się kompleksy
Przeczytaj też: Jak uniknąć interakcji leków z tłuszczami?
Leki, które wchodzą w interakcje z błonnikiem:
- Leki przeciwdepresyjne
- Amitryptylna (Amitryptylinum)
- Imipramina (Imipramin)
- Leki nasercowe
- Digoksyna (Digoxin)
- Metylodigoksyna (Bemecor)
Skutki interakcji między lekami a błonnikiem
Preparaty naparstnicy (Digoxin, Bemecor)
Preparaty te stosowane są w leczeniu niewydolności krążenia i zaburzeniach rytmu serca. Spożycie tych leków wraz z pokarmem bogatobłonnikowym prowadzi do obniżenia stopnia ich wchłaniania. Może się to objawić jako zaostrzenie niewydolności krążenia lub pogorszenie samopoczucia. Jednoczesne przyjmowanie produktów o wysokiej zawartości błonnika wraz z preparatami naparstnicy może być przyczyną udaru mózgu.
Przeczytaj też: Co podkrada wapń z Twojego organizmu?
Leki przeciwdepresyjne
Błonnik obniża wchłanianie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i powoduje brak działania przeciwlękowego i przeciwdepresyjnego.
Jak unikać interakcji leków z błonnikiem i działań niepożądanych?
- Jeśli przyjmujesz leki, które mogą wchodzić w interakcje z błonnikiem, nie zażywaj leku w trakcie, tuż przed lub tuż po posiłku o dużej zawartości błonnika. Produkty o dużej zawartości błonnika to, np.: otręby pszenne, siemię lniane, fasola, płatki jęczmienne, śliwki suszone, ryż brązowy, musli z owocami suszonymi, płatki i chrupki kukurydziane, płatki owsiane, chleb graham, chleb żytni, brukselka, kasza gryczana.
- Zażywaj lek co najmniej 2 godziny po i 1 godzinę przed posiłkiem bogatym w błonnik.
- Jeśli lekarz lub farmaceuta, zaleci przyjmowanie leku w trakcie, tuż przed lub po posiłku, to wybierz produkty zawierające małą ilość błonnika. Są to np.: marchew, ryż biały, makarony, kasza manna, bułki pszenne, jabłko, banany, ziemniaki, pomidory bez skóry, sałata, tłuszcze (masło, olej), mięso i wędliny, ryby.
- Pamiętaj, że produkty o małej i średniej zawartości błonnika, spożyte w dużych ilościach, mogą wpływać na ogólną podaż błonnika w diecie i w rezultacie spowodować interakcję między lekiem a błonnikiem.
Jeżeli nie przyjmujesz leków, które mogą wchodzić w interakcje z błonnikiem, to nie masz powodu, aby ograniczać jego spożycie. Błonnik jest bardzo ważnym składnikiem codziennej diety. Korzystnie wpływa on na zdrowie, odgrywa rolę w zapobieganiu chorób, tj.: otyłości, miażdżycy, kamicy żółciowej oraz nowotworom jelita grubego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!